Zamek Hluboka nad Vltavou

Tipy na výlet, Jižní Čechy
Kam a jak jedeme?

lupa

Zamek Hluboka nad Vltavou je jednim z nejznamejsich a nejzdobnejsich ceskych zamku. Je povazovan za nejkrasnejsi obytne panske sidlo v Cechach. Tyci se 10 km severne od Ceskych Budejovic na skalnatem ostrohu nad rekou Vltavou ve stejnojmenne obci, puvodne pojmenovane Podhradi, ktera koncem 19. stoleti prejala jmeno zamku.

Za čím jedeme?

Zámek,  Hluboká nad Vltavou
Zámek, Hluboká nad Vltavou
lupa

Na miste zamku puvodne stal kralovsky hrad zalozeny v prvni polovine 13. stoleti. Z neho se dochovala do soucasnosti jen strazni vez v jadre nejvyssí zamecke veze. V 15. stoleti se Hluboka stala centrem vznikajici rybníkarske oblasti. Tehdy byl zalozen i nedaleky rybnik Bezdrev, dnes zname rekreacni misto. V 16. stoleti rozvoj hradu pokracoval, byl vybudovan vodovod privadejici vodu z Vltavy, v podhradi byly zalozeny obory Stara (1542 ha) a Ponesicka (1581 ha). Koncem 16. století byl hrad prestaven Baltazarem Maggim na renesancni zamek. Pocatkem 18. stoleti byl zamek prestavovan podruhe, tentokrat barokne A. E. Martinellim. Byl take pripojen sklenik zimni zahrady a rozsahly anglicky park. Do soucasne podoby byla Hluboka upravena v obdobi vrcholneho romantismu v letech 1839 - 1871 videnskym architektem F. Beerem ve stylu tzv. tudorské gotiky po vzoru anglickeho kralovskeho zamku ve Windsoru.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

jídlo sme měli sebou ale určitě se něco najde kde se můžete najíst

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Zámek Hluboká nad Vltavou
Zámek Hluboká nad Vltavou
lupa

Hluboká patri od roku 1660 - s kratkym prerusenim po druhe svetove valce, kdy byla zestatnena - rodu Schwarzenbergu, ktery na zamku ulozil mnohe cennosti a zajimavosti. Proslula je hlubocká sbirka kobercu (zejmena bruselskych gobelinu Baudouina van Beverena se scenami z lidových prislovi z poloviny 17. stoleti), v zamecke kapli je ulozena tzv. Netolicka archa z 15. stoleti. Krome toho jsou zde sbirky obrazu, keramiky, porcelanu, skla, zbrani atd. Rozsahla a cenna je tez hlubocka knihovna. Od roku 1956 je v byvale zamecke jizdarne umistena Alsova jihoceska galerie s expozicemi vlamskeho a holandskeho malirstvi 17. stoleti, gotickeho umeni jiznich Cech a dalsimi.

Ostatní informace

Prohlídková
Trasa
Výklad v českém jazyce
Plné
Snížené
Rodinné
vstupné
děti
studenti
ZTP
senioři
150,-
80,-
100,-
360,-
140,-
90,-
100,-
320,-
90,-
50,-
70,-
240,-
140,-
90,-
100,-
320,-
40,-
25,-
25,-
není
zdarma
zdarma
zdarma
zdarmaDalší informace

Hodnocení:
139. místo
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika, pro zdatnější
Délka:
vycházka (do 6 km), celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za kulturou, do přírody
Bylo zde:
45 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Chotýčany
(vzdálenost od místa: 3.51 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Zamek Hluboka nad Vltavou

31.01.2011 13:22
zde nás vyfotil fotograf profesionál
03.03.2011 23:21
Kdo nebyl na Hluboké, nebyl v jižních Čechách :)

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace