Zámek a zámecký park Vrchotovy Janovice.

Tipy na výlet, Středočeská pahorkatina
Kam a jak jedeme?

Vrchotovy Janovice, zámek
Vrchotovy Janovice, zámek
lupa

Cílem tohoto výletu je jedno ze zajímavých a hezkých míst Sedlčanska, Vrchotovy Janovice. Od nás ze Šumavy jedeme po silnici č.4 a před začátkem její rychlostní části odbočujeme za Dubencem vpravo. Pokračujeme po velmi dobré silnici č. 18 s menším provozem, na které lze ještě označit jízdu požitkem. Přejíždíme Vltavu, míjíme Sedlčany a za Kosovou Horou odbočujeme vlevo. Krátký sjezd do údolíčka končí na parkovišti ve Vrchotových Janovicích, nedaleko zámku. O tomto místě je první písemná zmínka v roce 1243 a v této době bychom zřejmě navštívili tvrz obehnanou vodním příkopem. O pár století později by to již byl renesanční zámek, od roku 1860 bychom se dívali na barokní a rokokovou stavbu. A po roce 1896 by jsme měli před očima novogoticky upravený objekt a v této podobě jej vidíme také i dnes.

Při pohledu do historie se dozvídáme, že se místo původně jmenovalo Herbertovy Janovice a jeho prvními majiteli byli páni z Janovice. Ti zde sídlili až do roku 1453 a v tomto roce získává panství Štěpán Vrchota z Vrchotic. Následuje rod pánů z Vrtby, kteří zde sídlí až do roku 1807. Dalším majitelem je František Josef Vratislav z Mitrovic. Ale nejvýznamnější osobností z řad majitelů byla jistě až poslední majitelka zámku, Sidonie Nádherná. Té patřil zámek až do roku 1950, kdy byl vyvlastněn. Baronka byla štědrou mecenáškou a organizátorkou kulturního života.. Na zámek často přijížděly významné osobnosti tehdejší doby. Mezi ně patřila Alice Masaryková, Karel Čapek, Adolf Loos, Max Švabinský. Častým hostem býval rakouský žurnalista a dramatik Karl Kraus a ten sem zajížděl celých dvacet let. Třikrát tu byl hostem i R. M. Rilke. V roce 1944 byl zámek zabrán pro SS a byly tady velitelství a kasárna. Němce vystřídala sovětská a československá armáda a zámek spěl ke svému konci. Jeho záchranou byl až převod do majetku Národního muzea v roce 1958, což platí až do dnešních dnů.

Za čím jedeme?

Vrchotovy Janovice, pohled na zámek od rybníka
Vrchotovy Janovice, pohled na zámek od rybníka
lupa

Předpokládaná návštěva zámku se bohužel neuskutečnila. Bylo to docela překvapení, české zámky a hrady jsou v září ještě každodenně přístupné, jen ten zdejší, díky řediteli Národního muzea, je výjimkou. Od místních jsme se dozvěděli, že je to v rámci šetření finančních prostředků ! Ale i tak vycházka okolím zámku a jeho parkem měla své kouzlo. Při vstupu do parku k nám napochodovalo hejno kachen a manželka musela jít koupit sáček rohlíků. Kačky mají zajímavý rituál, když je nikdo nenakrmí, jdou si pro své oblíbené rohlíky až do krámu. Rohlíky zmizely jako mávnutím čarovného proutku a byli jsme propuštěni. Z hráze rybníka je hezký pohled na zámek a ten lze celý obejít. Zámek samotný má tři křídla kolem uzavřeného, nepravidelného nádvoří. Přístup do zámku je po mostě z jižní strany a druhý je od severu. Lze jej celý obejít a pohledy ze všech stran na zámek nemají chybu. Stále je patrný vodní příkop z dob, kdy zde stávala tvrz. Na louce mezi hrází rybníka a zámkem je krásný liliovník tulipánokvětý.

Cesta parkem začíná u rybníka, na mostě přes Janovický potok. Procházíme pod korunami starých stromů, kterými jsou lípy, duby, buky, jasany a stáří některých lze odhadnout na stovky let. Jehličnany jsou zastoupeny v menší míře, mezi nimi je i nádherný hadí smrk. V parku je i několik drobných staveb v podobě můstků, kamenných stolů a několika dalších. V severní části je u brány do parku barokní socha sv. Jana z Nepomuku. Obcházíme park při východní straně do jeho jižní části a poté jdeme k rodinnému hřbitůvku rodiny Nebeských. Ten je při zdi hřbitova a v jeho středu stojí kříž. Je tu několik hrobů, mezi nimi i hrob Sidonie Nádherné. Její ostatky byly převezeny v roce 1999 z Anglie, kde zemřela. Společně s příslušníky rodu jsou kolem hřbitůvku hroby jejich pejsků. Hezké a dokáže to dojmout. Po hrázi rybníka se vracíme k zámku. Kachny spokojeně spí na hrázi a my se loučíme s hezkým místem tohoto drsného kraje. Ještě zbývá zajít ke zdejšímu, původně románskému kostelu sv. Martina. Ten tu stojí již od 12. století, ale z původní stavby zůstala jen věž. Ve 14. století byl kostel upraven v gotickém slohu a i období baroka něco změnilo. Kolem kostela je hřbitov obehnaný zdí. Zajímavé jsou náhrobní kameny ve zdech kostela, dva z nich při východní straně jsou výjimečné. Náš výlet končí a jdeme najít místo k posezení.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Vrchotovy Janovice, pohled na zámek od východu
Vrchotovy Janovice, pohled na zámek od východu
lupa

Tím se stal obchod s cukrárnou u brány do zámeckého parku. Mají tu výborné zákusky a kávinka také neměla chybu. Při pobytu na Sedlčansku jsme bydleli v hotelu Vltava na levém břehu řeky Vltavy v osadě Hrdlička u obce Čím, kde jsme se i stravovali.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Vrchotovy Janovice při cestě na Sedlčansko není možné vynechat. Jen to uzavření zámku ještě v plné sezóně se hůře překusuje. Ale jinak se nám tu líbilo.

Ostatní informace

Vrchotovy Janovice, zámecká brána
Vrchotovy Janovice, zámecká brána
lupa

V zámku je expozice zvonařství a druhá o životě posledních majitelů panství, především baronky Sidonie Nádherné, což jsme se dozvěděli na panelu u zámku. K úplnosti zbývá dodat, že byla v roce 1949 donucena k emigraci. Park je volně přístupný a i když jeho rozloha není velká jen 16.5 ha, rostou tu nádherné staré stromy, které se jen tak nevidí. A to ostatní nechám na fotografiích.Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Vrchotovy Janovice
(vzdálenost od místa: 1.1 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Zámek a zámecký park Vrchotovy Janovice.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace