Zámek a zámecký park v Lysé nad Labem

Tipy na výlet, Polabí
Kam a jak jedeme?

Zámek v Lysé nad Labem
Zámek v Lysé nad Labem
lupa

Jedeme do Lysé nad Labem prohlédnout si zámek a krásný zámecký park s mnoha sochami. My jsme jeli autem, ale též je možno se dobře dopravit do Lysé nad Labem vlakem. Je zde velká železniční křižovatka a pěkně zrekonstruované nádraží.

Za čím jedeme?

Zámek v Lysé nad Labem
Zámek v Lysé nad Labem
lupa

Na Výlet do Lysé nad Labem jsme jeli za krásného podzimního počasí, kdy byly stromy zkrášlené barevným listím, takže to ještě umocnilo krásný výlet. Renesanční zámek, vystavěný na místě hradu Oldřichem Aostalim a Bonifácem Wohlmutem v letech 1562 - 1567, byl přestavěn a rozšířen barokně v 2. polovině 17. století a upraven klasicistně. Plastická výzdoba z doby kolem r. 1775 je dílem Ignáce Františka Platzera. Zámek je nádherný, zevnitř však nepřístupný pro veřejnost, v současnosti slouží jako domov seniorů. Zámek je ovšem moc krásný, zrekonstruovaný a udržovaný a to, že se nedá prohlédnout zevnitř, zase určitě vynahradí nádherný veliký zámecký park s mnoha sochami. Jde o cenný anglický zámecký park s francouzskou zahradou, od přístupové cesty lemovaný lipovou alejí, oddělený zdí s kamennými bustami a vázami. Zámecký park se rozkládá na ploše 21 hektarů, byl založen v r. 1733 a o 11 let později rozšířen. Roste v něm 90 druhů dřevin. Zahradu s trojitým schodištěm a terasou zdobí unikátní soubory barokních plastik většinou z 18. století, jejichž autorem byl z větší části Braunův žák František Adámek. Ve svahu pod zámkem je bývalý Augustiniánský klášter z let 1733 - 1741, dnes Státní okresní archiv. Sochařská výzdoba francouzské zahrady u zámku nemá svým pojetím ve světě obdoby. O její vznik se zasloužil hrabě František Antonín Špork, který sem dal postupně umístit sochy alegorií 12 měsíců, ročních období, světadílů, živlů, svobodných umění, antických bohů, lvů, sfing a dalších plastik. Sochy jsou citlivě zakomponované do intimních zákoutí. Sochy jsou obráceny k přírodě, ztvárňují koloběh života a prostředí, které člověka obklopuje. Kromě od Františka Adámka a jeho dílny pocházejí sochy i z dílny Ignáce Michala Platzera a Josefa Pacáka.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Zámek v Lysé nad Labem
Zámek v Lysé nad Labem
lupa

V Lysé nad Labem jsou restaurace i obchody, takže není problém se zde dobře najíst. My jsme však měli jídlo s sebou a raději jsme veškerý čas věnovali procházení, prohlížení a fotografování.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Socha v zámeckém parku
Socha v zámeckém parku
lupa

Výlet to byl nádherný, zámek je krásný a zámecký park se sochami je nádherný, na podzim to vše umocněné barevným listím.. Prostě krásný romantický výlet, kde se zastavil čas, byť jen pomyslně. Určitě je pěkné se sem podívat i v jiných ročních obdobích, však to vše zde symbolizují sochy, které jsou opravdu krásné.

Ostatní informace

Zámek se dá prohlédnout zvenčí, rozlehlý zámecký park skýtá nádhernou podívanou a pěknou procházku, vstupné se samozřejmě neplatí žádné.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Druh:
za kulturou, do přírody
Byli zde:
4 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Lysá nad Labem
(vzdálenost od místa: 0.98 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Zámek a zámecký park v Lysé nad Labem

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace