Zámek a víska Tetětice.

Tipy na výlet, Šumava
Kam a jak jedeme?

Tetětice, zámek
Tetětice, zámek
lupa

Klatovy občas nabídnou zajímavou akci, ale ta dnešní byla jen na dopoledne a tak zbývá ještě otázka, co uděláme se zbytkem docela hezkého dne. Z mnoha možností se nakonec rozhodujeme pro vísku Tetětice. Ta se nachází v jižní části Chudenické vrchoviny a v minulosti se několikrát v regionálním tisku objevila zpráva o místním zámku. Ten byl po sametové revoluci i se svým okolím ve velmi špatném stavu a údajně se dočkal znovuzrození. Poprvé je ves zmíněná v roce 1331 a poté se tu střídali majitelé velmi často. Měli ji v držení jak šlechtické rody, tak byla i majetkem klatovských měšťanů. Rok 1948 přinesl změnu majitele a v roce 1990 byla k vidění jen zchátralá torza. Vidět současný stav je lákavé. Z Klatov jedeme okreskou do Poleně a auto necháváme jako tradičně na okraji Věckovic.

Za čím jedeme?

Tetětice, špýchar
Tetětice, špýchar
lupa

Odtud jdeme polní cestou pod lesem na svahu malého Bítova a přes louku scházíme do Tetětic. Zámeček je obdélníková budova, která byla postavena v barokním slohu v 18. století. Má mansardovou střechu se čtyřbokou věžičkou. Nám se, díky současnému majiteli, představil v celé kráse. Novotou se pyšní i nedaleký špýchar a je vidět, že i ostatní budovy procházejí změnami. Jen barokní kaple sv. Isidora z roku 1722 nový kabát ještě nedostala. Jak jsme se dozvěděli i to se má časem změnit. Směrem k jihu je za zámkem park. V něm roste několik starších stromů, ale nejvíce místa obsadily nálety. Za parkem jsou jen louky a odtud se před námi otevřel nečekaný pohled. K jihu a východu. Vidíme značnou část Šumavy, od které se k severu vine stužka řeky Úhlavy. Na východě to je Svatoborská vrchovina a Plánický hřeben, který již patří do Nepomucké vrchoviny. Hluboko v údolí je město Klatovy a obce v jeho okolí. Do Věckovic se vracíme po silnici, ze které je hezký pohled na ves i zámeček a náplň pro odpoledne je u konce.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tetětice, hosp. budova v pozadí Doubrava
Tetětice, hosp. budova v pozadí Doubrava
lupa

Tradičně při návštěvě této oblasti obědváme v Klatovech. Výběr hospod je dosti velký, ale rádi chodíme do čínské restaurace v jedné z uliček pod náměstím. Pro ubytování je asi vhodné zvolit také Klatovy.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Mile nás překvapil opravený zámek a jeho okolí. Navíc i výhled do kraje nemá chybu.

Ostatní informace

Tetětice, kaple sv. Isidora
Tetětice, kaple sv. Isidora
lupa

Jedná se o krátkou vycházku, kolem 3 kilometrů, takové pohodové odpoledne. Samotná víska je několik stavení s rybníčkem se zelenou hladinou. Od doby, kdy jsme tady byli, uplynul více jak rok a tak je možné, že došlo k dalším změnám. Obec je na mapě KČT č. 64 Šumava – Železnorudsko.Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Bezděkov u Klatov
(vzdálenost od místa: 3.92 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Zámek a víska Tetětice.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace