Zámek a hrad Klenová

Tipy na výlet, Šumava
Kam a jak jedeme?

Jak se tam dostat:

a) autem: zKlatov po silnici 191 na Nýrsko a Železnou Rudu, vJanovicích odbočit do leva rovně do kopce, cca 3 km brána hradu a zámku Klenová;

b) vlakem: zKlatov do Janovic buď motorákem Klatovy - Domažlice, nebo osobním vlakem zKlatov do Železné Rudy;

c) na kole: odkudkoliv do Janovic a dále jako autem;

d) pěšky zJanovic po zelené.

Souřadnice: 49°19′52″s.š., 13°13′59″v.d

lupa

Třináct kilometrů západně od Klatov nedaleko česko-německých hranic se nachází rozsáhlá zřícenina významného středověkého hradu Klenová, k níž byl v 19. století přistavěn novogotický zámek. V druhé polovině 19. století vyrostl v nejbližším okolí ucelený urbanistický komplex obytných a hospodářských budov (sýpka, vila, kaple sv. Felixe, statek).

lupa

Hrad Klenová patří k nejznámějším a nejnavštěvovanějším památkám Západních Čech. Svoji dlouhou historií, která sahá až do třináctého století, se může řadit také k nejstarším hradům u nás. Romantickou atmosféru doplňuje zámek z devatenáctého století či upravený park se zámeckou restaurací. Z hradu Klenová je krásný výhled na celé Klatovsko.

lupa

Na své si přijdou i milovníci moderního umění, neboť v šedesátých letech dvacátého století byla na Klenové zřízena galerie moderního umění. Za desítky let své existence si galerie vybudovala přední místo mezi galeriemi u nás. K vidění jsou jak díla skutečným mistrů (Filla, Švabinský), tak i výstavy začínajících umělců.

lupa

První zmínka o hradu Klenová pochází ze třináctého století. Hlavním účelem pevnosti Klenová bylo střežení obchodních cest do Bavorska. Z této doby se dochovala hranolová věž, ve které můžete nalézt hladomornu. Obytný palác byl přistaven o něco déle. Celé jádro je obehnáno dvojitými hradbami s příkopem.

Za vlády Rudolfa II, v době, kdy Klenovou vlastnili Harantové z Polžic a Bezdružic, dochází na Klenové k výstavbě renesanční budovy purkrabství.

lupa

Jistě nejvýznamějším obdobím panství Klenová je devatenácté století, kdy dochází k výstavbě novogotického zámku. O to se zasloužil tehdejší vlastník panství Klenová, hrabě Eduard Stadion.

Ve dvacátém století je na Klenové zřízena Galerie Klatovy/Klenová, která se soustřeďuje na moderní umění. Právem patří k největším svého druhu u nás.

Významné osobnosti na Klenové

Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic - asi nejznámější Klenovský rodák, velký renesanční cestovatel, který podnikl cestu do Svaté země a poté se účastnil stavovského povstání.

lupa

Vilma Vrbová Kotrbová - jedna z nejznámějších malířek dvacátého století v Čechách, která se proslavila svými portréty nejen u nás, ale i daleko za hranicemi.
Na rozdíl od ostatních památkových objektů regionu má Klenová v červenci a v srpnu otevřeno i v pondělí a v dubnu a v říjnu i ve všední dny. Hrad a zámek Klenová spravuje Galerie Klatovy / Klenová.
Občerstvení návštěvníkům Klenové nabízí zámecká restaurace, nazvaná po nejvýznamnějším rodáku z Klenové, renesančním humanistovi Kryštofu Harantovi z Polžic a Bezdružic. Historické interiéry poskytují ideální prostředí pro svatební hostiny, spojené s obřadem na zámku Klenová, i pro jiné typy společenských akcí.

Editoval: Z. Huspek http://www.multiweblog.estranky.cz/

Za čím jedeme?

Kulturní památka (zámek, hrad, zřícenina), galerie.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

V hradní restauraci - solidně. Obsluha dobrá, kvalita jídla také.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Prostředí, okolí, velmi dobrý stav objektu, výstava v galerii

Ostatní informace

Otevíraci doba:

duben, říjen:
úterý-neděle, 10-12, 12.30-16
květen, červen, září:
úterý-neděle, 9-12, 12.30-17
červenec, srpen:
pondělí-neděle, 9-12, 12.30-18

Na výlet vlakem

***Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km), celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za kulturou, za sportem, do přírody, na kole
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Zámek a hrad Klenová

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace