Zajatecký tábor v Domašově Kiefrich 2

Tipy na výlet, Hrubý Jeseník
Kam a jak jedeme?

Současný příjezd k budově
Současný příjezd k budově
lupa

Nyní společně navštívíme bývalý zajatecký tábor určený za války pro sovětské válečné zajatce. Dostaneme se sem autobusem, autem, ale na poslední kilometr si musíte vystačit pěšky nebo na kole. Z Domašova se vydáme směrem Na Vidly. Po levé straně minete Park Hotel, kde se můžete ubytovat nebo občerstvit. My však budeme pokračovat ještě dál. Po několika steh metrech spatříme u cesty vpravo památnou lípu a o kousek dál cestu přes most vlevo. Vydáme se tedy cestou přes most a pokračujeme dále asfaltkou v lese. Od zmíněného mostu pojedeme už jen necelý kilometr. První chata na levé straně nás nemusí zajímat, až ta druhá za Zaječím potokem. Vpravo pak narazíme na základy budovy velitelství tábora, později muničního skladu Československé armády. O pár metrů zpět, rovněž po pravé straně je ukazatel kudy k Ruskému hřbitovu včetně historie tábora.

Za čím jedeme?

Vojenský zajatecký tábor v Domašově - Kriegsgefangenen/Arbeitskommando "Kiefrich" 2(Borek)

Budova zajatců, dřívější vstup přes most
Budova zajatců, dřívější vstup přes most
lupa

V údolí potoka "Kiefrich" (Bystrého). V tomto táboře byli umístění ruští váleční zajatci. Objekty tohoto tábora byly po válce používány vojenskou správou jako muniční skladiště. V současnosti "Lesáci" užívají jednu budovu.

Průměrně se v táboře nacházelo asi 80 osob. Při nouzovém ubytování až 100 osob. 18 ruských zajatců zde našlo smrt opět vinou epidemie skvrnitého tyfu.

Před blížící se frontou odešli tito váleční zajatci společným transportem dále do vnitrozemí. Jejich další osud není znám.

Mrtvoly ruských válečných zajatců v počtu 18, byly pohřbeny na hřbitově k tomu účelu zřízeném. Hřbitov se nachází v blízkosti tohoto tábora.

Tito zajatci byli zaměstnáni jako lesní dělníci u lesní správy v Domašově, kteří si je od něm. voj. velitelství vyžádala.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Nejbližší ubytování vč. stravy naleznete v Park hotelu.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Budova zajatců
Budova zajatců
lupa

Moc toho z tohoto zajateckého tábora nezbylo. Za zmínku stojí budova zajatců, kterou nyni spravují LČR a udržují ji v dobrém stavu. Tato budova však slouží účelům vlastníka LČR. Škoda jen, že už nestojí most do tohoto bývalého tábora. V katastrofálním stavu je i Ruský hřbitůvek na kterém už více jako dva roky leží spadnutá bříza, dokonce i zábradlí je rozpadlé.

Ostatní informace

Návštěva bývalého zajateckého tábora v Domašově/Kiefrich 2 je zdarma, včetně návštěvy Ruského hřbitova nedaleko.

Na těchto stránkách se zabývám tématikou zajateckých táborů na Jesenicku a hledáním osobních karet zajatců, kteří prošli nebo zahynuli v těchto táborech.

http://www.koncentracni-tabory.estranky.cz/clanky/zajatecke-tabory-na-jesenickuDalší informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou, do přírody, na kole
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Nejlepší místa v okolí

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Jeseník
(vzdálenost od místa: 5.31 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Zajatecký tábor v Domašově Kiefrich 2

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace