Zahrádecký okruh

Tipy na výlet, Máchův kraj
Kam a jak jedeme?

Zámek Zahrádky
Zámek Zahrádky
lupa

Dnešní trasa našeho výletu začíná a končí v malebné obci Zahrádky v Čechách, přesněji řečeno před místním zámkem, který se proslavil díky filmové serií o " Básnících". Dnes tu na cizokrajné studenty již nenarazíte, protože krásný renesanční zámek citelně poničil požár v lednu 2003 a tak se můžete maximálně pokochat krásným a udržovaným zámeckým parkem. http://www.turistika.cz/mista/zamecky-park-v-zahradkach

Vyhořelý zámek
Vyhořelý zámek
lupa

K zámku se dostanete v celku snadno, nachází se kousek od frekventované silnice spojující Českou Lípu a Litoměřice, od vlakového nádraží na stejnojmenné tratí je to slabý kilometr. Když jsme se tedy dostatečně pokochali zámeckým parkem, můžeme vyrazit. Pro začátek zvolíme červeně značenou turistickou cestu.

Kostel sv. Barbory
Kostel sv. Barbory
lupa

Sotva sejdeme od zámku a překonáme zmiňovanou silnici, hned nás upoutá dominantní stavba kostela sv. Barbory, ke které se dostaneme po asfaltové účelové komunikaci. Samotný kostel nás jistě upoutá, takže stojí za to na chvíli se zde zastavit .http://www.turistika.cz/mista/kostel-sv-barbory-v-zahradkach.

Zvonice sv. Barbory
Zvonice sv. Barbory
lupa

Od kostela pokračujeme po silničce, která nás provede malou obcí Borek. http://www.turistika.cz/mista/borek--1. Téměř na konci osady opustíme značenou cestu a pokračujeme po okresní silničce do další obce Šváby. Tato silnička nás povede Pavlovickým, nebo také Popelovským dolem, lemovaným po obou stranách zajímavými skalními útvary.

Hřbitov v Zahrádkách
Hřbitov v Zahrádkách
lupa

Odbočíme vpravo starou pavlovickou silničkou, proraženou ve skalách již za dob vévody Valdštejna, kterému patřilo zdejší panství. Vpravo od ústí průrvy se nachází pramen s údajně léčivými účinky. Vystoupáme po úzké, dlažděné cestě až na rynek malebné vesnice Pavlovice. Hned nám padne do očí mohutná stavba kostela Nanebevzetí Panny Marie, postavené v barokním slohu v druhé polovině 17.století, doplněná o empírovou věž zvonice. Bohužel, tato monumentální, historicky cenná stavba, je již mnoho let nevyuživáná a její celkový stav je značně dezolátní, stejně jako budova barokní fary, nacházející se naproti kostelu. K místním zajímavostem patří ještě Památkově chráněná Lípa velkokvětá, nacházející se před farou u jižní strany kostela.

Borek
Borek
lupa

Pavlovice byly vždy vcelku bohatou vsí, obklopené úrodnou půdou, což dokazují mnohé zachovalé stavby zdejších selských dvorů a usedlostí. Prosperující bylo i zdejší JZD, které v šedesátých letech úspěšně vedl Josef Smrkovský, známý pozdější člen vlády, který se ostře postavil proti intervenci spojeneckých vojsk v srpnu 1968.

Před Borkem
Před Borkem
lupa

Opustíme tuto zajímavou ves po strmě spadající silničce, která se napojuje na silnici z Dubé do Holan. Pokud si chceme přidat k plánované trase ještě nějakých pět kilometrů, vydáme se po zelené do Dolského dolu. I tam narazíme na krásné skalní útvary a posleze dojdeme až k romantické zřícenině skalního strážního hrádku z 15. století, dnes označovaný jako Chudý hrádek.

  1. Pokud jsme tak učinili, vrátíme se stejnou cestou na silnici a pokračujeme po zelené až do letoviska Holany, známého díky soustavě Holanských rybníků, z nichž hlavně Milčanský rybník slouží k rekreačním účelům. Stále po zelené opustíme zmiňovaný městys, projdeme místní částí Sádky, kde můžeme odbočit k zbytkům bývalé tvrzi Jiljov. http://www.turistika.cz/mista/hrady-a-tvrze-v-okoli-holan a přes dnes již nevyužívanou Bažantnici s několika neudržovanými rybníčky a mokřady. Cesta nás zavede do Valdštejnské aleje, tvořené staletými lípami, která nás poslezé opět dovede k počátku naší trasy před zahrádeckým zámkem.

Za čím jedeme?

Fara
Fara
lupa

I když dnešní trasa, vedoucí většinou po málo frekventovaných silničkách, je přímo stvořená pro cykloturisty, přivítají ji jistě ostatní milovníci přírody pro různorodost zajímavých míst i pro úchvatné historické památky.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

K občerstvení nám na trase poslouží pohostinství Kulturní dům v Holanech, či v Zahrádkách restaurace U zámku, či nedaleká hospoda U Dlabačů.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Příroda je zde přímo úchvatná, mnohdy až magicky působící, přes své kouzlo je turisty málo známá a využívaná.

Ostatní informace

Mimo občerstvení, nemusíme, - alespoň prozatím-, nijak zatěžovat svůj finanční rozpočet.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody, na kole
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Zahrádky u České Lípy
(vzdálenost od místa: 1.79 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Zahrádecký okruh

27.06.2014 19:52

Berry
Pěkný výlet, vypadá to dobře i pro cyklistu s relativně základním odpruženým Authorem. Přidám do svých letních plámnů, pokud se k tomu dostanu, rád poreferuju.
21.01.2015 19:43
Zahrádky, Holany i holanské rybníky jsou častým cílem našich toulek Českolipskem.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace