Za zimních večerů v chalupách a další podzimní expozice (VM Šumperk)

Tipy na výlet, Hrubý Jeseník
Kam a jak jedeme?

stálá expozice
stálá expozice
lupa

Je to vlastně takové věčné deja vu. Návštěvy zajímavých výstav šumperského Vlastivědného muzea totiž doporučuji v tipech na výlet relativně často … a vždycky rád. Pokud laskavý čtenář připustí možnost, že mám alespoň trošku vkusu a smyslu pro krásu, tak to svědčí o tom, že šumperské muzeum prostě má co nabídnout a umí své výstavy připravit atraktivně i se snahou poučit a pobavit současně. A protože počasí o prodlouženém víkendu v polovině letošního listopadu moc možností k turistice nenabízelo, vyrazili jsme s manželkou po nějaké době opět do Pavlínina dvora, kde muzeum sídlí. Přesněji bychom ovšem možná měli říct, že jsme zašli do novorenesančního paláce barona Chiariho.

Za čím jedeme?

Za zimních večerů v chalupách
Za zimních večerů v chalupách
lupa

Vzhledem ke státnímu svátku bylo celé muzeum otevřeno bezplatně, a tak jsme jeho většinu „prolezli“ celkem poctivě. Prioritním cílem však byla jednoznačně hlavní Výstavní síň zvaná Konírna, kde se dnes nachází interaktivní expozice Za zimních večerů v chalupách. Autorka výstavy Maja Kudelová je vždy zárukou kvality a interaktivní v šumperském muzeu většinou znamená, že se tu vyblbnou malí i velci, děti, rodiče i prarodiče. Martina zde dostala možnost omládnout a zkrásnět … no a mně byla nasazena Vaškova hlava (nemyslím tím ovšem Havlovu bustu v New Yorku ale hlavu medvědí – viz. Prodaná nevěsta). Zvrhlíky navíc jistě potěší fakt, že má tato výstava – minimálně na informačních panelech - lehce erotický podtón. Například se nejprve dozvíte, že mezi 16. a 17. hodinou se v chaloupkách v zimě setmělo (proti starým chaloupkám máme v paneláku okna jako kráva a už v 16,00 je doma tma jako v .. však víte kde), a poté se nenápadně zmíní, kde všude spala hejna děti. Také v souvislosti se všemi možnými světicemi je popisováno, jak je jejich otec nebo král prodal do nevěstince, popřípadě jste seznámeni s nějakou pikantérii z jejího mučení

Za zimních večerů v chalupách
Za zimních večerů v chalupách
lupa

Ale teď už seriozně. Výstava byla zahájena 14. listopadu a potrvá až do 22. března příštího roku. Díky pojetí expozice si můžete vyzkoušet, co dělali po večerech lidé předtím, než jim el diablo přinesl televizi, DVD a osobní počítač. Uvidíte, jak se tkalo, šilo a vyšívalo, obšívaly knoflíky, vyráběly kartáče i pometla, pletly košíky nebo dralo peří. Zkoušeli zde snad opravdu všichni a všechno, jen v sektoru nazvaném „Zabíjačka“ se – nevím proč – nevařilo a neochutnávalo. Zvyky vánoční a velikonoční jsou zase o těch světicích a nevěstincích. Pobavil mě ovšem také rozhovor dvou důchodkyň, které zde zrovna řešily oblíbené téma plusů a mínusů Ježíška, Dědy Mráze a Santy Klause.

Paměť map
Paměť map
lupa

Druhá námi navštívená výstava se jmenovala Paměť map, část třetí, závěrečná … Z města do lesů a polí a byla umístěná v Hollarově galerii. Výstava však onoho 17. listopadu končila, takže už ji v Šumperku neuvidíte. Tudíž jen pro zajímavost: přijdete o možnost vidět mapy z rozsáhlé muzejní kartografické sbírky, např. staré mapy Brna a Olomouce, urbanistický rozvoj Šumperka v minulém století, okolí Zlatých Hor, Hrubého Jeseníku nebo polesí vratislavského arcibiskupství i knížete Liechtensteina. Pak jsme se na chvilku zaskočili do stálé expozice, protože několik tamních exponátů – zejména loštické poháry, Postřelmovský Venoušek a nově také smírčí kříž – je prostě nepsanou povinností.

Pohádkový svět Markéty Vydrové
Pohádkový svět Markéty Vydrové
lupa

Třetí výstavou v hlavní palácově-muzejní budově byl Pohádkový svět Markéty Vydrové. Tato výstava se koná v Rytířském sále v termínu od 4.11.2014 do 4.1.2015. Pražská výtvarnice a ilustrátorka je známá především díky svému zaměření na knihy pro děti, včetně ilustrací knih svého manžela Daniela. Sběratelka mnoha ocenění a autorka knihy Můj skřítek Šalvěj mě celkem pobavila. Třeba Syrečkobr, který vysmrkl smrk, rodinné scény se smrdícím dítětem nebo krádež máku byly zřejmě určeny hlavně dospělým návštěvníkům.

Ave Maria – Příběh nejslavnější ženy světa
Ave Maria – Příběh nejslavnější ženy světa
lupa

Náš muzejní pobyt se pomalu chýlil ke konci. Nádvořím Pavlínina dvora jsme se přesunuli do Galerie Šumperska, kde právě probíhá vysoce atraktivní výstava Ave Maria – Příběh nejslavnější ženy světa (termín trvání 23.10.2014 – 1.2.2015). A protože jsem o této výstavě na Turistice již psal v samostatném příspěvku, uvedu zde jen pár základních informací. Tato expozice představuje Matku Boží prostřednictvím uměleckých předmětů, pocházejících převážně z našeho regionu. Představí její podoby z období od gotiky po 21. století a její životní osud v jednotlivých ikonografických typech od dítěte s matkou Annou po stárnoucí ženu, držící na klíně mrtvé tělo svého syna. Mezi vystavenými exponáty najdeme i špičková díla sakrálního umění, včetně Assumpty z Veleboře, Madony z Branné, Bojkovské Madony nebo reliéfu Svaté příbuzenstvo Kristovo ze Sobotína.

45 let CHKO Jeseníky
45 let CHKO Jeseníky
lupa

Poslední krátkou zastávkou je pak návštěva sousední Galerie mladých, kde si až do konce letošního listopadu můžete prohlédnout výstavku 45 let CHKO Jeseníky. A pak se již s šumperským Vlastivědným muzeem pro tento den opravdu definitivně rozloučíme.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Coby domácí jsme nikam na jídlo nešli a pojali jsme návštěvu muzea jako možnost příjemného prožití svátečního dopoledne.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

stálá expozice
stálá expozice
lupa

Mnohé zřejmě nepotěší fakt, že na výstavách o zimních večerech v chaloupkách a Ave Maria není povoleno fotografovat. Nás naopak potěšilo, že přes skutečnost, že na státní svátek byl vstup do muzea zdarma, tak zde nebylo nijak rušivě narváno. A také fakt, že výstava, kvůli které jsme sem hlavně přišli, nás opět ani trošku nezklamala.

Ostatní informace

u tkalců
u tkalců
lupa

Muzeum v Šumperku a Galerie Šumperska jsou přístupny celoročně, a to vždy od úterý do neděle a v čase 9:00 - 12:00 hod. a 12:30 - 17:00 hod. Vstupné do Stálé expozice je 40,- Kč (děti, studenti, senioři a ZTP to mají za 20,-), do Výstavní síně a Galerie Šumperska 30,- Kč (15,-) a do Galerie mladých 10,- Kč (10,-). Všechny ostatní výstavy jsou za 20,- Kč (10,-).Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Šumperk
(vzdálenost od místa: 0.5 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Za zimních večerů v chalupách a další podzimní expozice (VM Šumperk)

No nechci
25.11.2014 07:12
Nechci moc rýpat, ale kolik tak Čechů v Mährische Schönbergu někoho vítalo...
Re: No nechci
25.11.2014 12:20
Jak kdy. V Moravském Schönbergu jich asi moc nebylo (věřím ovšem, že oba stáli v první řadě), ale ve mně to prostě tak nějak evokovalo onu Svěrákovu myšlenku s vítacím typem ...

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace