Za železniční historií do Zlonic

Tipy na výlet, Kladensko Rakovnicko
Kam a jak jedeme?

Železniční muzeum Zlonice
Železniční muzeum Zlonice
lupa

Hlavním cílem tohoto výletu je městys Zlonice, nacházející se severně od Slaného. Obec, která je známá i díky tomu, že zde se svými rodiči prožíval své dětství Antonín Dvořák. Před deseti lety se toto místo dostalo i do podvědomí milovníků železnice, když v místní části Lisovice bylo založeno železniční muzeum.

Za čím jedeme?

Kaplička sv. Vojtěcha v Drchkově
Kaplička sv. Vojtěcha v Drchkově
lupa

Na cestu se vypravíme ze Slaného. Od železniční stanice se vydáme po zelené turistické značce. V obci Lidice u Otrub mineme gotický kostel sv. Jakuba Většího, a když před obcí Drchkov narazíme na železniční trať opustíme zelenou značku a dále do Zlonic pokračujeme po neznačené cestě stále rovně po silnici. V Drchkově projdeme okolo kapličky sv. Vojtěcha a když projdeme obcí Dřínov už je vidět věž kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Zlonicích. Za Dřínovem se nám také otevřou krásné výhledy do krajiny s dominantní horou Říp a s kouzelnými kopci Českého středohoří. Po přejití železniční tratě u zlonického nádraží zahneme vlevo a pokračujem do Lisovic, kde se nachází cíl naší cesty tj. železniční muzeum.

Výhledy do krajiny
Výhledy do krajiny
lupa

Železniční muzeum zde vzniklo před deseti lety a jsou v něm k vidění exponáty průmyslových lokomotiv, v budově je pak expozice zabezpečovacích zařízení. Na dvoře areálu je nainstalovaná funkční malodráha. Když se v muzeu koná nějaká akce, je v provozu i historický autobus Karosa ŠL 11. My jsme do muzea právě v den jedné takové akce zavítali. Bylo to 8. května, kdy zde slavili 10. let Zlonické polní dráhy a ve Zlonicích probíhaly Slavnosti městyse Zlonice. Navíc zde u muzea měli sraz motorkáři před svou spanilou jízdou na Říp a přes Lisovice vedla i trať veteránského závodu Stopou Slánského Oriona. Vyplatí se určitě sledovat www. stránky muzea, kde o připravovaných akcích informují a pak se do Zlonic vypravit.

Nazpět do Slaného jsme se dostali autobusem, který zde jezdil jako náhradní doprava za vlak, jelikož na trati probíhaly stavební práce.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Výhledy do krajiny
Výhledy do krajiny
lupa

Ve Zlonicích je šance se občerstvit v některé z místních réstaurací, my jsme měli o občerstvení postaráno na místním fotbalovém hřišti, kde v den Slavností byla spousta stánků jak s jídlem, tak i s pitím.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Železniční muzeum Zlonice
Železniční muzeum Zlonice
lupa

Nejvíce se nám líbily staré lokomotivy, které přežily jen díky nadšení lidí z místního muzea. Co bych muzeu vytknul je absence doprovodných textů u zabezpečovacích zařízení. Občas člověk nevěděl k čemu se co používalo.

Ostatní informace

V době akce byl vstup do muzea zdarma.

Jinak je vstupné 60 a 30 Kč, otevřeno je od května do října o víkendech a státních svátcích od 9 do 15 hodin.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Zlonice
(vzdálenost od místa: 1.16 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Za železniční historií do Zlonic

20.06.2014 19:55
Místo vstupenky při běžném placené prohlídce dostává návštěvník 32 stránkový katalog s popisem všech exponátů :-)

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace