Za zázračným obrazem svatého Salvátora do Chrudimě

Tipy na výlet, Chrudimsko - Hlinecko
Kam a jak jedeme?

kostel
kostel
lupa

Jedeme do Chrudimě pátrat po zázračném obrazu svatého Salvátora. Jedeme autobusem nebo vlakem (Chrudim leží na trati Pardubice – Havlíčkův Brod).

Za čím jedeme?

kostel
kostel
lupa

Naším cílem je zázračný obraz svatého Salvátora. Obraz Spasitele namalovaný na lipovém dřevě pochází z Rudolfínských sbírek, odkud byl uloupen rabující švédskou armádou za třicetileté války. Z vozu, odvážející naloupenou kořist, obraz upadl a byl nalezen kolemjdoucím. Nakonec byl prodán jakémusi úředníkovi Ferdinanda Slavaty. Nový vlastník při cestě z Prahy přes Chrudim těžce onemocněl a byl ošetřován v domě Jana Pfeiffera. Před svou smrtí daroval obraz svému hostiteli. Když do Chrudimě přitáhli Švédové, Pfeiffer s rodinou odjel do bezpečí a dům svěřil své služebné Dorotě Skákalíkové. Do domu se nastěhovali čtyři švédští vojáci, kteří se rozhodli, že budou hrát v kostky. Neměli o co hrát, tak sebrali ze zdi obraz Spasitele a hráli o něj. Tehdy se stal první zázrak – všem začala padat stejná čísla. Jeden ze vzteku bodl dýkou pod levé oko Spasitele, další po obraze hodil konvicí a pak obraz pořezali. Stal se další zázrak – v místech ran se z obrazu řinula krev. Vyděšení vojáci obraz zahodili a Skákalíková ho ukryla.Když vojáci odtáhli, vypověděla Skákalíková Pfeifferovi, co se s obrazem dělo. Pfeiffer dal obraz opravit a krev zamalovat, ale ta se vždy znovu objevila. Pověst o těchto zázracích se rozšířila mezi lidmi, a tak Pfeiffer nakonec obraz věnoval na oltář do chrudimského arciděkanského kostela. K obrazu se konaly procesí a poutě lidu z okolí, hlavně v období morových epidemií.

Naši cestu zahájíme v Regionálním muzeu, kde shlédneme celou legendu o obrazu v jedné ze 12 oživlých scén v expozici Mozaika z dějin regionu. Za prohlídku ovšem stojí celé muzeum. Dále pokračujeme na náměstí a do kostela Nanebevzetí Panny Marie, kde je zázračný obraz umístěn. Přes léto můžeme využít zdarma průvodcovskou službu.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Najíst se můžeme na náměstí, kde je několik restaurací.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Muzeum má zajímavé expozice a chrudimské náměstí je pěkně opravené. Máme rádi záhady a tajemství, proto se nám výlet za zázračným obrazem líbil.

Ostatní informace

Vstupné v Regionálním muzeu: dospělí 30 Kč, děti a důchodci 20 Kč

www.muzeum-cr.czDalší informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Chrudim
(vzdálenost od místa: 0.69 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Za zázračným obrazem svatého Salvátora do Chrudimě

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace