Za zámky šumavského podhůří.

Tipy na výlet, Šumava
Kam a jak jedeme?

Jindřichovice, zámky v zrcadle
Jindřichovice, zámky v zrcadle
lupa

V Šumavském podhůří jsou zámky či tvrze doslova na každém kroku. Tato cesta vede na Sušicko, kde je hustota těchto staveb obzvláště patrná. Jindřichovice a Mlázovy, kterým patří dnešní výlet, toto kritérium více než splňují. V Jindřichovicích se nachází stará tvrz, která byla přestavěna v 16. století na renesanční zámek. Druhý zámek v obci je barokní a stojí tu od poloviny 18. století. V přilehlém parku je stará sýpka a z vnější strany zdi barokní kaple sv. Václava. Mlázovský zámek byl postaven rodem Schönreithů v roce 1721. Obklopuje jej anglický park, který prošel rozsáhlou obnovou. Na sloupech v parku jsou popisy místních zajímavostí. Mezi nimi je jistě chloubou raně gotický kostel sv. Jana Křtitele z konce 13. století. Na návsi před zámkem stojí Socha Sv. Jana Nepomuckého z roku 1790. Na konci obce, směrem na Kolinec, je pohádková chalupa a o kousek dále ve zdi hřbitova malá kaplička. Připočítáme – li k tomu několik drobných sakrálních staveb, krásnou přírodu a pohledy na okolní hory, tak na konci cesty v Kolinci jistě převládne spokojenost.

Za čím jedeme?

Jindřichovické zámky
Jindřichovické zámky
lupa

Na malonické nádraží došplhal motoráček od Sušice a po krátké zastávce jsou již vidět červená světla mizející za ohybem tratě. Zbývá narovnat batoh a vyrazit. Okreska hned za nádražím pozvolna klesá do údolí. Cestou se nabízí výhledy k západu na Vidhošť ( 759 m.n.m.) a k jihu o něco vyšší Borek ( 859 m.n.m.). Před vsí je vlevo poměrně velký rybník a po pravé straně budova staršího zámku. Za zatáčkou se otevře pohled na zámek novější a do parku. Oba zámky jsou z větší části opravené, slouží i turistům a lze zajít jak na nádvoří tak i nahlédnout dovnitř. V okolním parku jistě zaujme stará sýpka či jezírko. Park je obehnán opravenou zdí. Ves je rozložena podél silnice a zdejší hezká barokní kaplička má své místo u zámecké zdi. Za Jindřichovicemi začíná táhlé stoupání do sedla mezi Lískovcem ( 619 m.n.m.) a Ostrou ( 648 m.n.m.). Druhá jmenovaná je vpravo od cesty. Za sedlem to jde opět z kopce. Pole, louky a březový háj jsou za zády a stará alej je předzvěstí Mlázov. Zámek s několika dalšími budovami je obklopen parkem. Na hranici parku je kostel, za ním seskupení velkých kamenů a u parkové zdi nově obnovená kuželna. Samotná ves začíná u zámku a je položená kolem silnice. Jistě zaujme socha sv. Jana z Nepomuku, několik starších stavení a hospoda U podkovy. Ves končí pohádkovou chalupou, kolem které je poměrně velký areál různých atrakcí. Následuje hřbitov, malý rybníček a dlouhé stoupání na svah Kolinecké hůrky ( 617 m.n.m.). Vrchol zůstává po levé straně a začíná sešup do Kolince. Čas dovoluje prohlédnout starý, původně románský kostel sv. Jakuba a poté zbývá dojít na nádraží.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Jindřichovice, starý zámek
Jindřichovice, starý zámek
lupa

Jeden z mála výletů v této oblasti, kde se lze najíst skoro všude. V Jindřichovicích je občerstvení na zámku. V Mlázovech je nabídka širší a to zámek, hospoda U podkovy a občerstvení je i u pohádkové chalupy. Poslední možnost je hospoda v Kolinci na náměstí. Ubytování nabízí oba jindřichovické zámky i zámek v Mlázovech.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Jindřichovice, starý zámek z druhé strany
Jindřichovice, starý zámek z druhé strany
lupa

I když se zde střídá stoupání a klesání hned několikrát, patří tato cesta k nejhezčím v oblasti Sušicka. Především část mezi Mlázovy a Jidřichovicemi je velmi hezká. Pohled na okolní kopce se několikrát změní a některé z nich jsou přímo kouzelné. Na své si přijdou i obdivovatelé květin. Nabídka léta je především na mezích a loukách mimořádná. Hvozdíky, zvonky, mateřídouška a výčet by mohl pokračovat na celou stránku.

Ostatní informace

Jindřichovice, nový zámek
Jindřichovice, nový zámek
lupa

Celá cesta je neznačená a je dlouhá kolem 6 až 7 km. Vstupné do parku v Mlázovech je 10, - Kč a park je otevřen od 10.00 do 17.00 hod. Pohádková chalupa otevírá v 9.00 hod a končí v 17.00 hod. Vstupné je 30,- 40,- a 50,- Kč. Rozsáhlejší popis historie těchto míst je na www.kolinec.cz. Vše je na mapě KČ T č. 64 Šumava – Železnorudsko.Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Kolinec
(vzdálenost od místa: 2.15 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Za zámky šumavského podhůří.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace