Za výhledem do Hradčan

Tipy na výlet, Plzeňsko
Kam a jak jedeme?

Hned na začátek je třeba podotknout, že se nejedná o známé pražské Hradčany, ale o ves ležící na jižním Plzeňsku.

LIŠICKÁ KAPLIČKA
LIŠICKÁ KAPLIČKA
lupa

Obě místa mají společnou vysokou polohu umožňující výhled. Pražské Hradčany nabízí výhled do údolí Vltavy, na Prahu. A Hradčany na Plzeňsku mají výhled do údolí řeky Úhlavy, na město Přeštice a dále k Šumavě.

POMNÍK TGM V LIŠICÍCH
POMNÍK TGM V LIŠICÍCH
lupa

Ves Hradčany leží vysoko těsně pod rozsáhlým lesním komplexem Vysoká. První chalupa zde byla postavena v roce 1787. V roce 1802 už to bylo 10 chalup zvaných Račany. Postupně se obec rozvíjela do dnešní podoby. V posledních letech zde vyrostlo mnoho nových rodinných domů, byla nově opravena náves. Hradčany patří pod správu obce Chlumčany, která leží asi 2 km na západ.

Za čím jedeme?

KŘÍŽEK U DVOŘÁKŮ V LIŠICÍCH
KŘÍŽEK U DVOŘÁKŮ V LIŠICÍCH
lupa

Z autobusu linky Přeštice - Nebílovy - Plzeň jsme vystoupili v obci Lišice. Na konci lišické návsi, u nově opraveného křížku "u Dvořáků", jsme se vydali polní cestou vpravo. Asi po půlhodince stoupání jsme dorazili ke vsi Hradčany. Výhled do údolí Úhlavy začíná od severu polesím Vysoká, pokračuje hřbetem lesa Hájsko, zalesněným kopcem Střížov nad Přešticemi. Ve středu města Přeštice se tyčí barokní chrám Nanebevzetí P. Marie. Za městem dominují strmé vrchy Švihovské pahorkatiny. Výhled je za jasného počasí korunován vzdáleným hraničním hřebenem Šumavy.

POLNÍ CESTA DO HRADČAN
POLNÍ CESTA DO HRADČAN
lupa

Starší zástavba obce Hradčany je uspořádána podél jedné ulice. Prošli jsme okolo kaple z 19. století, přes nově upravenou náves a na konci obce odbočili na polní cestu podél lesa Vysoká. Pod lesem se otevřel zbytek výhledu s plochou lesnatou krajinou, dýmající keramičkou u Chlumčan a městečkem Chlumčany s dominantní kaplí. Podél rokle jsme pak sestoupili zpět do Lišic.

KŘÍŽ PO CESTĚ DO HRADČAN
KŘÍŽ PO CESTĚ DO HRADČAN
lupa

V Lišicích jsem si ještě prohlédli nově opravený křížek s vyhlídkou na rybník, lišický rybník a staré malebné usedlosti u rybníka. Lávkou u jezu přes řeku Úhlavu a mlýnský náhon jsme pokračovali k lišickému mlýnu. Za ním je jedna z dalších opravených drobných sakrálních památek - Socha sv. Jana Nepomuckého s upraveným okolím.

Do Přeštic jsme se vrátili pěšky cestou při řece Úhlavě (cca 5 km).

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

V Liších je obchod se smíšeným zbožím. Otevřeno mají omezeně.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

HRADČANY
HRADČANY
lupa

Výhled pod Hradčanami nás ohromil, bohužel byl v prosincovém slunečném dni zamlžený a proti slunci, proto máme důvod vrátit se znovuSmile. Potěšilo nás množství nedávno opravených drobných sakrálních památek. Povídání o nich je na stránkách obce Dolní Lukavice v sekcích "Turistika - Zajímavá místa - Procházka za lukavickými světci".

Ostatní informace

Pro výlet lze využít autobus linky Přeštice - Nebílovy - Plzeň. Jezdí i o víkendech.

Do Hradčan zajíždí autobusy pouze ve všední den. Autem se lze do Hradčan dostat odbočkou z hlavní silnice Plzeň - Klatovy.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Chlumčany u Dobřan
(vzdálenost od místa: 4.34 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Za výhledem do Hradčan

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace