Za vodárenskými věžemi do Chrasti

Tipy na výlet, Chrudimsko - Hlinecko
Kam a jak jedeme?

stará vodárenská věž
stará vodárenská věž
lupa

Jedeme obdivovat dvě krásné vodárenské věže a složit hold jejich stavitelům. Cestujeme do Chrasti u Chrudimě. Můžeme použít vlak (Chrast leží na trati Pardubice-Havlíčkův Brod), ale nádraží je vzdáleno od centra 20 min chůze, nebo v pracovní dny autobus z Pardubic nebo Chrudimě.

Za čím jedeme?

vodojem z roku1929
vodojem z roku1929
lupa

Starší vodárna pochází z roku 1662 a dal ji postavit první královéhradecký biskup Matouš Sobek z Bilenberka. Stavbu provedl růrmistr Martin Hirundo z Bělé pod Bezdězem. Užitková voda se čerpala pístovou pumpou, poháněnou dřevěným kolem, z náhonu do zděné vodárenské věže. Z nádrže umístěné ve věži poté tekla samospádem do zámku a později také do kašny na náměstí. Výtlačné a přívodní trubky byly dřevěné. Rozdíl výšek čerpadel a zámku činil 24 m. Věž byla přestavěna v letech 1746-1755 biskupem Janem Vratislavem z Mitrovic. V roce 1870 bylo dřevěné vodní kolo nahrazeno železným kolem.

vodojem z roku1929
vodojem z roku1929
lupa

Třípatrová čtyřboká věž z lomové opuky a čtyřbokou jehlancovou střechou se nyní nachází v majetku města, které snad v příštím roce zahájí její rekonstrukci a poté ji využije jako vyhlídkovou věž.

vodojem z roku1929
vodojem z roku1929
lupa

Druhou vodárenskou věží, jež tvoří jednu z dominant Chrasti, je věžový vodojem postavený roku 1929 podle projektu ing. Vladimíra Chmelíčka z Prahy. Jeho výška činí 42,5 m a objem vody je 200 m³.

stará vodárenská věž a hřbitovní kostel svatého Martina
stará vodárenská věž a hřbitovní kostel svatého Martina
lupa

Naši návštěvu zahájíme v chrasteckém muzeu, které se nachází v areálu zámku. V muzeu si kromě jiných zajímavých exponátů (jako např. kopie Codexu gigas - Výlet po stopách Codexu gigas – Ďáblovy bible) můžeme prohlédnout makety obou věží, původní vodovodní roury, součást strojního zařízení vodárny z roku 1929 a zajímavé fotografie.

stará vodárenská věž
stará vodárenská věž
lupa

Z muzea zamíříme na západní stranu náměstí a u růžového domu U Merkura zahneme doprava, záhy se po naší pravici objeví vodojem z roku 1929. Poté pokračujeme ulicí stále rovně až na kraj města, kde obejdeme zleva hřbitovní zeď a sejdeme malý kopeček. Míjíme Krčmu u Jonáše, kde se můžeme naobědvat. Pod krčmou zahneme doleva ke Chrašickému rybníku a po pravici spatříme starou vodárenskou věž.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Naobědvat se můžeme v hotelu Dvořák na náměstí http://www.gastropce.cz/hotel-dvorak nebo v Chrastecké krčmě u Chrašického rybníka http://www.chrasteckakrcma.cz/

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Krásně jsme se prošli (necelé 2 km) a obdivovali zajímavé scenérie. Škoda, že věže nejsou přístupné.

Ostatní informace

Vstupné v muzeu je 30 Kč pro dospělé a 20 Kč děti a důchodci. Bližší informace

Můžeme si zde zakoupit i turistickou známku.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Chrast u Chrudimi
(vzdálenost od místa: 1.53 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Za vodárenskými věžemi do Chrasti

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace