Za smírčími kříži na Choceňsku a orlickou cyklostezkou

Tipy na výlet, Ústecko-Orlicko
Kam a jak jedeme?

Náměstí v Chocni
Náměstí v Chocni
lupa

Jak už jsem někde určitě uvedl, smírčí kříže patří k nejzajímavějším a nejtajemnějším památkám, se kterými se – nejen - na našem území můžeme setkat. Stojí většinou osamoceně a tiše připomínají tragické události, které se mezi lidmi odehrály v dávných časech. Hodně se jich do dnešních dnů nedochovalo, mnohé skončily nenávratně v zemi a některé byly zničeny. Říká se o nich, že jsou svědky kruté minulosti. Nejsem si tím ovšem zcela jist, protože v oné temné minulosti museli vrazi provést alespoň finanční odškodnění rodiny oběti a vztyčení smírčího kříže, dnes se zločinci v talárech – mnozí z nich s titulem získaným za pár týdnů na plzeňských právech – bez problémů shodnou i na tom, že 28 bodných ran nebyla brutální vražda, ale vlastně neškodná nešťastná náhoda.

Dvořisko - smírčí kříž
Dvořisko - smírčí kříž
lupa

Když mi kamarádka dovezla z návštěvy rodiny ve východních Čechách informační materiál o smírčích křížích na Choceňsku, hned jsem věděl, že v nejbližší době mám o program na některou sobotu (nakonec jsem ale vyjel v pátek) vystaráno. Koneckonců nikdy jsem se netajil tím, že tyto drobné, ale velmi zajímavé, památky patří mezi moje nejoblíbenější a z objevu každého nového smírčího kříže mám radost srovnatelnou snad jen s momentem, kdy Franta zakopne o neznámou skálu. A tady mě těch „novinek“ čekalo hned několik najednou.

Velký zálešský rybník
Velký zálešský rybník
lupa

Je až neuvěřitelné, že tento výlet jsem absolvoval již před čtyřmi lety. Mám však informace, že od té doby se - kromě cyklostezky - nic nezměnilo. Tehdy jsem se tedy vypravil s kolem do okolí Chocně. Jednak jsem si chtěl projet zmíněný regionální okruh po smírčích křížích (střídání asfaltu, polních a lesních cest, bohužel mnohé úseky bez jakéhokoliv značení, tudíž jsem i mírně "kufroval"), jednak jsem se chtěl podívat na dokončenou část cyklostezky (superasfaltka) kolem Tiché Orlice. Obé jsem stihl, i když v tom vedru bylo těch necelých 90 km asi maximem ("příjemným" zpestřením navíc byla prasklá pružina na přehazovačce, takže jsem mohl jet jen na těžký převod - naštěstí se mi to nestalo v Alpách a tady těch kopečků zase tak moc není). Mnozí z Vás už tuto cyklostezku několikrát jeli, ale tento výlet byl opravdu a hlavně o těch smírčích křížích a radosti z jejich „objevů“.

Za čím jedeme?

znovu v Chocni
znovu v Chocni
lupa

Start tedy proběhl v Chocni, kam jsme dojeli (Jana jela se mnou, coby rozený Východočech a znalec krajiny) ráno vlakem. Nejprve nás čekala hospůdka (boršč a 2 piva byl super nápad, protože dál už to bylo jako za bolševika - hospody chybí zcela nebo otevírají až v 17,00 hod) a potom již první chvíle poznávací (íčko, kostel sv. Františka Serafinského se zvonicí a špitálem, Tyršovo náměstí). Následně nasedáme do sedel a po asfaltové silnici opouštíme Choceň směrem k prvním smírčím křížům u Dvořiska. Jsou zde skutečně dva, údajně proto, že dva mladí myslivci se v romantickém souboji o dívku svých srdcí zastřelili navzájem. Po zdokumentování křížů se vydáváme po polní cestě a asfaltu dál. Míjíme Velký zálešský rybník, který je skutečně … velký (na fotce je jeho menší "levá" část, asi 1/10 celku).

Loučky - smírčí kříž
Loučky - smírčí kříž
lupa

Po mírném bloudění cestou necestou dorazíme k lesnímu kříži mezi Kosořínem a Loučkami, následně už raději zase po asfaltu do Chocně kouknout z mostu na vláčky a zajet si na skály v Pelinách (všude stánky Černá Hora, Plzeň, Budvar a další pivovary, ale pivní festival – bohužel - otevírá až večer, takže pořád na sucho). Proto znovu do sedel a kolem křížů v "trojdědiní" Hemže - Březenice – Mostek (a některé z nich byly hodně dovedně ukryty) rychle Hopsa hejsa do Brandejsa (nad Orlicí). Tady konečně narazíme na otevřenou osvěžovnu U Medvěda. Čeká nás tedy Staropramen a vzápětí i setkání s jednorukým turistou, který se právě vracel z pozorování východu slunce ze Sněžky a taky brblal, že pak museli ujet hodně kilometrů, než našli otevřenou pivovnu.

úřednické sousoší u Brandýsa
úřednické sousoší u Brandýsa
lupa

Po zběžné prohlídce města (však už jsem tam mockrát, v té době asi 2-3x, byl), kdy jsme se zaměřili jen na centrum městečka (radnice, barokní domek, zámek), konečně přes mostek najíždím na očekávanou cyklostezku a hned nás čeká pauza, kdy si musíme prohlédnout zdejší atrakce typu památník Jeníka Ámose a pomníkové sousoší světového úřednictva. Posléze se bavíme pozorováním skupiny vodáků, kteří se na vodě skutečně motali jak hluší v kukuřici. Po příjemné projížďce dorážíme do Ústí nad Orlicí. Město, jak všichni víme, je památkově celkem o ničem, ale přesto i zde nalézám klenot. Za nenápadnám plechovým plotem a nápisem občerstvení nalézám zahrádku. Tečou Hanušovice ve všech stupních, nealko, na výběr je spousta jídel (většinou typu bramboráčky s nivou, ostrou masovou směsí, různé sýry s hranolkami apod.). Množství stolů pro skupiny lidí (ideální po volejbale), všechny mezi vysokými stromy a ve stínu. A vše (v době mé návštěvy tam bylo asi 25 - 30 lidí) stíhá sám jeden usměvavý člověk, cca 35 - 40 let. Tak jsem se rozšoupl a postupně požil kofolu, rum, pivo a bramboráček, v šoku zakoupil po asi 10 letech balíček Peter v měkkém balení (prý je o ně velký zájem, neb jsou o 4 kačky levnější než v tvrdým) a rozloučil se. Obsluhujícího mužíka jsem odměnil pochvalným slovem a navýšenou částkou při platbě, on mě pozváním k další návštěvě a reklamními materiály.

Česká Třebová - rotunda sv. Kateřiny
Česká Třebová - rotunda sv. Kateřiny
lupa

A pak už je před námi jen méně příjemná část cyklostezky (poškozená vodou, hodně mezi paneláky atd.), kdy přes Dlouhou Třebovou s pseudogotickým kostelem sv. Prokopa míříme na vlak do České Třebové. Tady jsem ještě stihnul konečně navštívit jedinou románskou památku „v okolí“ Šumperka (je to jako do Olomouce, tudíž v okolí), a to kostelík - rotundu sv. Kateřiny. Tím bylo splněno a po příjezdu do Šumperka už nás čekala jen tiskovka na zahrádce kúpaliska.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

lupa

Jak vyplývá z předchozího textu, snažili jsme se dodržovat pitný režim i dodat tělu nějaké ty živiny. Takže kromě obvyklých tatranek a nějaké té tekutiny ve flašce na kole to bylo tentokrát i o pravidelných zastávkách: snídaně v Chocni, svačina v Brandýse nad Orlicí a lehký pozdní oběd na okraji Ústí nad Orlicí.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

osvěžovna v Ústi n.O.
osvěžovna v Ústi n.O.
lupa

Jako PS jsem tenkrát musel pochválit české dráhy; zpoždění sice - již tradičně – měly všechny vlaky, ale vždy jen mezi 10-15 minutami. Tak jsem je odměnil alespoň tím, že jsem si ráno zakoupil lístek na kolo o 10,- Kč dražší, než jsem ve finále potřeboval.

Ostatní informace

Pohybovali jsme se pouze venku a za vstupy jsme tudíž neutráceli. Veškeré platby souvisely pouze s plněním trávicího traktu a dotací ČD.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
pro zdatnější
Druh:
na kole
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Choceň
(vzdálenost od místa: 0.88 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Za smírčími kříži na Choceňsku a orlickou cyklostezkou

10.09.2013 16:00
Moc pěkné. Smírčí kříže jsou zajímavým fenoménem - u nás na Valachoch bohužel prvkem velice řídce se vyskytujícím, takže se musím spokojit "jen" se skálami. Mimochodem - naprostá většina smírčích křížů je vysochána z pískovce a ten byl předtím součástí nějaké skály, takže máme s Markem shodu alespoň v tom "materiálu" ...
Za smírčími kříži
10.09.2013 17:57
Výborný článek, Marku. Smírčí kříže mě také lákají, i když u nás jich je pomálu, jste můj člověk, protože mimo přírodu máte i rád chmelový mok.
31.12.2013 16:11
Nádherně rozmanitá cyklostezka podél Tiché Orlice.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace