Za sloupskými poustevníky

Tipy na výlet, Lužické hory, Ještědský hřbet
Kam a jak jedeme?

Poustevník na hradě
Poustevník na hradě
lupa

Sloup v ČecháchSje velice známým letoviskem v turisticky vyhledaváné lokalitě nacházející se v podhůří Lužických hor, asi 3 km jižně od Nového Boru, proslaveného sklářským průmyslem. Sloup a jeho blízké okolí, se již dlouhou dobu stal vyhledávanou turistickou doménou, díky čarokrásné přírodě, bohaté nejenom na bizardní skalní věže a strmé strže, ale i romantické hradní zříceniny.

Skalní hrad a poustevna
Skalní hrad a poustevna
lupa

Kdo by neznal zříceninu skalního hradu Sloup, rozkládajícího se na vrcholové plošině 30 metrového pískovcového suku? První osídlení se datuje již do doby kamenné a základy hradu, strážící důležitou obchodní stezku do Lužice, byly položeny již počátkem 14.století. Hrad vystřídal několik majitelů, z nichž nejznámnější byl asi rytíř Mikeš Pancíř ze Smojna, proslulý loupeživými výpravami proti lužickému Šestiměstí. Ale počátkem 17.století přestal hrad sloužit svému účelu, za třicetileté války hrad ještě více poničili švédská vojska.

Hrad Sloup
Hrad Sloup
lupa

Ale když nový majitel sloupského panství, hrabě Ferdinand Hroznata Kokořovec z Kokořova, uzřel nevyuživané rujny bývalého hrádku, kdoví proč ho napadlo využít hradu jako obydlí poustevníku. V jeho rozhodování ho asi hodně ovlivnivalo, že byl obdivovatelem sv. Františka z Assisi a již před tím podporoval různé misijní činnosti. Ale jistě ho uchvátil pozoruhodný skalní útvar, vypínající se nad rozlehlým malebným údolím, že se rozhodl vybudovat zde okolo roku 1680 místo určené k rozjímání a duchovní práci. Nechal provést potřebné architektonické úpravy a za pomoci prvního zde usadivšího se poustevníka a zároveň stavitele Konstantina, nechal upravit a vytesat skalní prostory, chodby a posléze přistoupil i ke stavbě osmiboké kaple v barokním stylu, důmyslně propojené se skálou. Pokračovatelem Konstantina se stal malíř a sochař Václav Rincholin, s jehož dílem v podobě vytesaných skulpultur se setkáváme v objektu dnešního hradu.

V Samuelově jeskyni
V Samuelově jeskyni
lupa

Roku 1708 hraběFerdinand Hroznata umírá, aniž stačil dokončit svou vizi o poutnickém areaálu.Panství získává Václav Norbert hrabě Kinský, který rozhodně poustevnickému životu na hradní plošině nefandil. Přestává pokračovat ve stavebních úpravách a poustevna se opět stává opuštěná. Až po jeho smrti poustevna znovu oživá, ale poněkud v jiném stylu. Poustevny se stávají modní zvyklostí, sloužící spíše romantickým zvyklostem, než původní spiritualitě. Přesto se zde do roku 1782 ještě vystřídali čtyři poustevníci, než byly poustevny definitivně zrušeny dekrétem císaře Josefa.

Hrad a poustevna z vyhlídky Na stráži
Hrad a poustevna z vyhlídky Na stráži
lupa

K nejznámějším poustevníkům, sídlícím ve Sloupu, rozhodně patřil Samuel Görner. I když byl vyučen okrasným zahradníkem, rozhodl se pokračovat v rodinné tradici a živí se broušením čoček do brýlí a dalekohledů. Opouští rodný dům a vytesává si obydlí v rozlehlém skalním útvaru na protější straně nad údolím, na dohled poustevny na skalním hradu. I on se stává poustevníkem. Jeho skalní obydlí, poustevnu a optickou dílnu vcelku snadno nalezneme, protože cesta k Samuelově jeskyni je velice dobře značená.

Poustevna nad Modlivým dolem
Poustevna nad Modlivým dolem
lupa

Samuel Görner se načas usazuje u svých bratrů poustevníků na hradě, dál brousí své čočky, ale pak v době prusko - rakouských válek odchází ze strachu, aby nebyl naverbován do vojska. Chvíli se skrývá v poustevně na nedalekém Skalickém vrchu, pak odchází do Prahy a nakonec se usazuje na Svatém vrchu u Příbramy, kde je zavražděn a oloupen o peníze, které si u něho uložili poutníci.

V podhradí
V podhradí
lupa

V okolí Sloupu se nachází ještě několik míst, které údajně sloužili jako obydlí poustevníků, ale tyto poustevny již nejsou písemně doloženy. Jedna taková hypotetická poustevna se nachází nad areálem skalní kaple v Modlivém dole, ke které se dostaneme po červeně značené turistické cestě. Vystoupáme-li strmou, skalnatou strží od kaple, musíme se pozorně rozhlížet, abychom v její horní části, vpravo, neminuli umělou jeskyni vytasanou ve skále. Poustevník se údajně staral o poutní areál kaple a měl být i vyhledávaným bylinkářem.

Hrad Sloup od Samuelovy jeskyně
Hrad Sloup od Samuelovy jeskyně
lupa

V skalních útvarech okolo Sloupu najdeme vcelku dost vytesaných prostor, ale většina sloužila nejspíše v dávných dobách jako prostá obydlí uhlířům, dřevorubcům, či dělníkům zpracovávajících smůlu. Nad Modlivým dolem se můžeme vydat po značeném okruhu vedoucím přes Tisový vrch, ke kouzelným vyhlídkám na Dědových kamenech, kde nás romantická stezka zavede k dalšímu skalnímu obydlí, poněkud skromnému, které také mělo sloužit co by poustevna, dnes označovanému na mapách jako Francouzova jeskyně, protože se v ní měl koncem války ukrývat francouzský válečný zajatec, který uprchl ze zajateckého tábora v České Lípě.

Skalní kaple v Modlivém dole
Skalní kaple v Modlivém dole
lupa

Sloup v Čechách je obdivovaným a turistickým místem díky magicky krásné přírodní scenerií, ale málokdo si při toulkách po množství nabízených výletních okruhu, vzpomene, že tato lokalita byla v minulosti vyhledávaným spirituálním místem, obývaným tajemnými bratry poustevníky.

Za čím jedeme?

Francouzova jeskyně
Francouzova jeskyně
lupa

V dnešním výletě jsme se vydali po stopách poustevníků, kteří se usadili hlavně na vrcholové plošině skalního hradu Sloup. Nakonec jednoho poustevníka tam ještě dnes najdeme. Zhlíží dalekohledem přes údolí ke své,- Samuelově jeskyni, kde tento nejznámnější sloupský poustevník brousil čočky do brýlí. Někdo naopak tvrdí, že svou dílnu měl v tzv. Brýlařské jeskyni, nacházející se asi 300 metrů nad zdějším hřbitovem.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Ve Sloupu je vcelku dost možnosti k stravování, zvláště v době turistické sezóny, ať se jedná o hospůdku U Trpaslíka, penzion a restauraci U Studničků a další možnosti.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Příroda v okolí Sloupu nás překvapí svou rozmanitosti. Nalezneme zde skalní města, zříceniny hradů, krásné lesy, je zde možnost koupání i kempování u Radvaneckého rybníka a samozřejmě dnešní cíl výletu,- sledovat dodnes zachovalé stopy po sloupských poustevnících.

Ostatní informace

Skalní hrad a poustevna je přístupná od dubna do října mimo pondělí po zaplacení vstupného 60 a 30 korun. Ostatní objekty, třeba Samuelova jeskyně je volně přístupná po celý rok zdarma.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Nový Bor
(vzdálenost od místa: 3.54 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Za sloupskými poustevníky

30.11.2013 21:14
Móóóóc hezký článek,hezky jsem si početla!!!! Ani jsem nevěděla že je nad kaplí v Modlivém dole poustevna, ač jsem tam byla několikráte, to je ostuda!
Re:
01.12.2013 09:55
Vše se dá ještě napravit.
01.12.2013 13:07
Moc pěkný článek, zas jsem o něco chytřejší. Honza
21.01.2015 19:46
Sloup máme prochozen všemi směry a stále zde objevujeme něco zajimavého.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace