Za přesunutým gotickým kostelem do Mostu

Tipy na výlet, Krušné hory a Podkrušnohoří
Kam a jak jedeme?

Most - Přesunutý kostel Nanebevzetí Panny Marie
Most - Přesunutý kostel Nanebevzetí Panny Marie
lupa

Například vlakem... Most je na tratích: 130 Chomutov - Most - Bílina - Ústí nad Labem; 135 Moldava v Krušných horách - Most; či lze popojet do Obrnic a zde po tratích: 123 Obrnice - Postoloprty - Žatec; 126 Obrnice - Louny - Rakovník; 113 Obrnice - Čížkovice a pak do Libochovic.

Z Prahy se sem dostaneme buď přes Ústí nad Labem (z nádraží Praha Holešovice) či přímým rychlíkem z Hlavního nádraží.

Za čím jedeme?

lupa

Jedinečná památka, která spolu s Hradem Hněvínem tvoří dominantu města Most, leží nyní na levém břehu řeky Bíliny, nedaleko od místa, kde se dříve rozkládalo bývalé královské město. Výstavba tohoto chrámu byla zahájena v roce 1517 stavitelem Jörgem z Maulbornu podle plánů Jakuba Heilmanna ze Schweinfurtu. Kostel je nejvýznamnějším syntetizujícím dílem podunajské, české a saské pozdně gotické architektury. Unikátní vnitřek kostela tvoří velká hala, rozdělená do tří lodí sedmi dvojicemi osmibokých sloupů. Mezi opěrné pilíře je vsunuto šestnáct kaplí, dvě postranní předsíně, sakristie, východní dvojité šnekové schodiště a západní šnekové schodiště. V roce 1964 bylo rozhodnuto o likvidaci města Mostu a vytěžení uhlí, které se pod touto lokalitou nacházelo. Aby chrám unikl demolici celého města, byl v říjnu roku 1975 přesunut rychlostí 1–3 centimetry za minutu o 841,1 metru do blízkosti špitálu a kostela sv. Ducha a usazen na dvoupodlažní železobetonové základy. Stěhování kostela začalo 30. září roku 1975 a trvalo do 27. října. Kostel byl posunován na čtyřech kolejích, zezadu byl tlačen a zepředu brzděn hydraulickými válci. Film o této zvláštní operaci a podobě starého města Mostu můžete shlédnout přímo v prostorách chrámu.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Restaurant U Svatého Ducha

Restaurant je umístěný v budově středověkého barokního špitálu v těsné blízkosti gotického kostela Nanebevzetí Panny Marie.

http://www.uducha.cz

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

lupa

Obrazy - v interieru kostela je instalována exposice gotického a renesančního umění severozápadních Čech (sbírka převážně z oblastí, které dnes již neexistují, neboť padly za oběť těžbě uhlí).

Ostatní informace

lupa

květen - září od 9.00 do 18.00 hod., pondělí zavřeno
duben a říjen od 9.00 do 15.00 hod., pondělí, úterý zavřeno
Každou první neděli v měsíci je veřejnosti otevřena věž kostela
s ochozem (do října).
kontakt:
kostel.most@usti.npu.czDalší informace

Hodnocení:
4571. místo
Náročnost:
romantika
Druh:
za kulturou
Byli zde:
4 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Most
(vzdálenost od místa: 1.79 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Za přesunutým gotickým kostelem do Mostu

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace