Za poustevníkem Samulem

Tipy na výlet, Máchův kraj
Kam a jak jedeme?

poustevník Samuel
poustevník Samuel
lupa

Vydáme se na skalní Hrad Sloup v Čechách, v okrese Česká Lípa. pojedeme autem, ale kdo by chtěl vláčkem , je zde i tato možnost, vystoupit v zastávce Nový Bor a dále po červené značce asi 4,5 km.

Za čím jedeme?

skalní hrad Sloup
skalní hrad Sloup
lupa

Naše láska ke skalním hradům nás zavedla do krásných míst Libereckého kraje, na skalní Hrad Sloup v Čechách, který je zde již od 13 století. Z původního hradu se zachovalo několik místností vytesaných do skály, několik krásných vyhlídek, a poustevna. Na jedné z vyhlídek je umístěna socha poustevníka Samuela - symbol hradu. Poustevník Samuel se dívá dalekohledem, který si i sám mimochodem vyrobil, do dálky na protěší stranu, kde se nachází ve skále jeskyně , kterou on obýval a sám ji vytesal. Později však ale přesídlil k Příbrami, kde ho jednou v noci zavraždil a oloupil o peníze, které si u něj schovali poutníci.

pohled z vyhlídky
pohled z vyhlídky
lupa

Nedaleko hradu, asi 500m, můžete navštívit a pokochat se krásným lesním divadlem. Začalo se stavět již v r. 1920, ale po r. 1960 o něj upadl zájem až do r. 2004 kdy se opět divadlo obnovilo, opravilo a nyní je již v provozu. Pokud by Vaše nohy ještě nevzdávaly boj s únavou, můžete pokračovat dále, asi 1 km od hradu se nacházejí velmi zajímavé skalní masívy zvané Cikánské údolí. Jsou zde dvě jeskyně, Malá Cikánská jeskyně a Velká Cikánská jeskyně vzdálená asi 500m, ta byla již osídlena v pravěku. Cikánská proto, že zde pobývali potulní cikáni. Opravdu zajímavý den můžete strávit v tomto příjemném okrese, a to jsem ještě ani zdaleka nevyjmenovala zajímavosti v okolí tohoto skalního hradu, to až jindy.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Pod hradem se nachází několik stravovacích zařízení, od stánků až po restauraci, kde se můžete občerstvit.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Skalní hrady jsou úžasné všechny, a ani tento nebyl vyjímkou, hezká socha poustevníka Samuela umocňuje tuto podívanou, a pohled do dálky z některých vyhlídek je opravdu zážitek.

Ostatní informace

vsup na hrad je volně s plánkem- průvodcem tištěný ale i živým., vstupné je 50kč, snížené vstupné je 25,-

hrad
hrad
lupa

pod hradem je placené parkoviště, v lesním divadle se pořádá několik akcí za léto, vstupné je ale vážně spíš symbolické.. tak mezi 80 - 120 kč. Jezdí sem učinkovat i herci z divadel Pražských.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Nový Bor
(vzdálenost od místa: 3.79 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Za poustevníkem Samulem

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace