Za pohanským bohem Radegastem

Tipy na výlet, Beskydy, Javorníky, Valašsko
Kam a jak jedeme?

pohanský bůh Radegast
pohanský bůh Radegast
lupa

Místo, na které Vás zavedou mé řádky v tipech na výlet a zároveň vám jej mohu s klidným srdcem doporučit, je známé beskydské středisko, které se těší hojné návštěvnosti. Jednak je tomu pro své jedinečné kouzlo, které tato oblast nabízí, ať to jsou výhledy na Beskydy i do širokého okolí, nebo jedinečná stavební architektura, která je zde zastoupená souborem chat (Pustevenka, Libušín, Maměnka, Tanečnica, Šumná), zvoníčkou, altánkem Cyrilka, sochou pohanského boha Radegasta, sochou Cyrila a Metoděje a kaplí s vyhlídkovou věžičkou.

Trojanovice, Hotel Raztoka
Trojanovice, Hotel Raztoka
lupa

Celou tuto krásu naleznete mezi dvěma body vzdálenými od sebe čtyřmi kilometry, oblíbené a vyhledávané pro svou velice dobrou dostupnost (můžete se zde vydat vlakem, autobusem nebo autem) a nenáročný terén, který je vhodný i pro rodiny s dětmi. Ano píši o Pustevnách a Radhošti.

směrník
směrník
lupa

Do tohoto střediska se vydávají návštěvníci celoročně, ať to jsou ti, co mají rádi turistiku, z těchto míst vede řada značených turistických tras, nebo ti, kteří mají v oblibě zimní sporty, neboť tato oblast nabízí řadu sjezdových a běžkařských tratí.

Vlakem

Trojanovice - směrník s mapou
Trojanovice - směrník s mapou
lupa

Návštěvníci tohoto překrásného beskydského střediska, kteří zvolí stejný způsob dopravy jako já, vlak, tak pro ně je nejbližší vlaková stanice Frenštát pod Radhoštěm. Poté musíte pokračovat autobusovou dopravou (zastávka se nachází přímo před vlakovým nádražím) do obce Trojanovice na konečnou (zast. Trojanovice,, restaurace Raztoka). Dále se pak nechat vyvézt sedačkovou lanovou dráhou, jejíž nástupní stanice se nachází nedaleko hotelu a restaurace Raztoka cca 0,5 km.


Autobusem

Trojanovice - detail mapy
Trojanovice - detail mapy
lupa

Autobus vyjíždí z Rožnova pod Radhoštěm (zast. Rožnov p. Radh.,,aut.st.) přes Prostřední Bečvu (Prostřední Bečva,,hotel Zavadilka) až na Pustevny (zast. Prostřední Bečva,, Pustevny konečná)

Další možnost nabízí autobusová doprava z Frenštátu pod Radhoštěm do Trojanovic (zast.,,rest. Raztoka)


Autem

hotel Raztoka
hotel Raztoka
lupa

Přes Rožnov pod Radhoštěm do Prostřední Bečvy. Za hotelem Zavadilka odbočit vlevo a cesta Vás dovede až na Pustevny, kde se nachází velké placené parkoviště, nebo do obce Trojanovice k hotelu Raztoka, kde se rovněž nachází velké parkoviště a odtud pak dále buď lanovkou nebo pěšky.

Za čím jedeme?

potok Lomná
potok Lomná
lupa

Jak již název tohoto příspěvku říká za pohanským bohem Radegastem, tak si za názvem svého příspěvku budu stát a začnu teda jím. I když legenda a historie tohoto pohanského boha Slovanů je jiná, tak pro mě přestavuje srdeční záležitost. Jsem milovníkem chmelového moku, vyráběným Nošovickým pivovarem, který má siluetu Radegasta ve svém logu. Jen doufám, že následující část textu někoho nepohorší či neurazí. Nejsem příznivcem žádné víry, ale v jednoho boha přece jen věřím. A tím je onen Radegast.

lupa

Ale začněme pěkně od začátku. Z obce Trojanovice na vrchol Pustevny můžete využít sedáčkovou lanovou dráhu, mezi dolní stanici Raztoka (620 m.n.m) a Pustevnami (1018 m.n.m.), která svou delkou něco přes 1600 metrů zdolává převýšení 400 metrů. Pustevny je možné pokořit také po modré TZ, jejíž délka od hotelu Raztoka až na vrchol je 3 km., nebo další z možností se nabízí využít cca 6 km dlouhou cestu pojmenovanou po jejím zakladateli jimž byl kníže, arcibiskup olomoucký Dr. Th. František Saleský Bauer. Dnešní knížecí cesta má asfaltový povrch a je vhodná pro výjezd nebo sjezd na kolech. Ale nejen na nich, U chaty Šumná na Pustevnách je možné zapůjčit horské koloběžky a pěkně si to na nich svištět po této 6 km dlouhé knížecí ceste dolů až k parkovišti hotelu Raztoka. Sjezd je trošičku fyzicky náročný. Opatrnost a obezřetnost je však na místě, neboť i když je tato cesta se zákazem vjezdu pro běžný provoz, tak s povolení vjezdu tady můžete nějaký automobil přeci jen potkat.

Pustevny - Radhošť

lanová dráha - dolní stanice Raztoka
lanová dráha - dolní stanice Raztoka
lupa

A to jsme se už dostali až na Pustevny (1018 m.n.m.), kde Vás zaujme soubor chat, zejména pak Libušín a Maměnka, postavené Pohorskou jednotou Radhošť podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče v roce 1898 v lidovém slohu, který stojí i za návrhem nedaleké zvoničky. Místo dostalo název po poustevnících, kteří zde žili.

lanová dráha - dolní stanice Raztoka
lanová dráha - dolní stanice Raztoka
lupa

Vydejme se tedy na čtyři kilometry dlouhou pouť z Pusteven k vrcholu Radhošť, která je zároveň i naučnou stezkou Radegasta s devíti zastaveními. Stezka je nenáročná a vede po hřebeni. Kolem altánku Cyrilka, který slouží jako vyhlídka osazený panoramatickými mapkami, nabízí výhledy do širokého okolí a Pustevny zde máte jako na dlani. Po 1 km se ocitnete u sochy Radegasta, bájného pohanského boha Slovanů. Bůh slunce, hojnosti a úrody, který kraluje hřebeni Radhoště a neodmyslitelně k němu patří, je replikou (328 cm, 3,2 t) vytesanou z přírodního materiálu, žuly. Originál, který tam kraloval několik desetiletí, byl vyroben z umělého kamene, přestal odolávat těmto drsným klimatickým podmínkám, a proro byl demontován, vyspraven a dnes je umístěn na frenštátské radnici.

lanová dráha - dolní stanice Raztoka
lanová dráha - dolní stanice Raztoka
lupa

Legenda o Radegastu mluví o tom, že socha mluvila a věštila budoucnost, o tom, že se zde prováděly magické obřady, hlavně v době letního slunovratu, nebo o tom, že tu ještě v 19. stol. pochovávali sebevrahy ze širokého okolí. Povídá se, že Cyril a Metoděj přišli na Radhošť, postavili tu kříž a svrhli modlu Radegasta, pohanského boha Slovanů. V radhošti prý však stále zůstal podzemní chrám se zlatou sochgou a obyvatelé hor prý sem ještě několik staletí chodili Radegasta uctívat.

Text převzat z informační tabule č. 4 (Nejasná zpráva o Radegastovi), Naučná stezka Radegast

lanová dráha - dolní stanice Raztoka
lanová dráha - dolní stanice Raztoka
lupa

Dále pak pokračujeme přes hřeben Radhoště k celodřevěnému horskému hotelu Radegast. Jeho unikátností je, že v celých Beskydech nenajdete výše položené ubytovací zařízení. Krásny hotel vsazen do pěkné přírody s krásnými výhledy, no prostě pohádka.

lanová dráha - dolní stanice Raztoka
lanová dráha - dolní stanice Raztoka
lupa

Od hotelu to je k soše Cyrila a Metoděje a kapli těchto dvou věrozvěstů už opravdu jen kousek. Navštívit zde můžete i vyhlídkovou věžičku, která je součástí kaple. Vedle ní se nachází vysílač. A to jsme se ocitli na konci putování. Teď již záleží na Vás, zda budete pokračovat po modré TZ do Frenštátu p. Radhoštěm (cca 15 km), po červené TZ do Rožnova p. Radhoštěm (cca 9 km), nebo se vrátíte zpět 4 km na Pustevny a dále do Trojanovic. Při návratu se nabízí ještě jedna varianta a to že se na hřebeni Radhoště roc. vydáte po zelené TZ do Trojanovic - Raztoka bus. v délce 4 km.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

lanová dráha - dolní stanice Raztoka
lanová dráha - dolní stanice Raztoka
lupa

Na Pustevnách a Radhošti máte mnoho možností, kde se dá osvěžit nějakým tím nápojem nebo si dát něco dobrého k snědku. Já jsem zvolil můj oblíbený hotel Radegast. Jídelní lístek, podaný formou patřící k této oblasti, Vás jistě zaujme. Určitě ať si objednáte cokoli, budete spokojení, vaří zde opravdu moc dobře a to pivečko - "jako křen"

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

lanová dráha - horní stanice Pustevny
lanová dráha - horní stanice Pustevny
lupa

Výlet na Pustevny a Radhošť jsme si s manželkou , která zde byla poprvé, užili naplno a moc se jí tu líbilo. Přispělo k tomu samozřejmě i nádherné počasí. Sluníčko se na nás pěkně celý den smálo a taky hřálo, takže domů jsme se vrátili hezky opálení.

pohled na Frenštát p. Radhoštěm
pohled na Frenštát p. Radhoštěm
lupa

Já jsem byl opět velice spokojen, protože toto místo patří mezí mé oblíbené a rád se zde vrácím a v budoucnu určitě ještě mnohokrát vrátím. S určitostí se nedá přeně definovat, co se mi na Pustevnách a Radhošti nejvíce líbí a nelíbí. Místo jako celek má své kouzlo, ale kdyby přece jen jsem si měl vybrat to mé nej, tak by to asi byla socha pohana Radegasta a hotel Radegast.

Ostatní informace

Lanová dráha Raztoka - Pustevny

Jednotlivé jízdné

Dospělí 65,-

Děti do 140 cm výšky 40,-

Zpáteční jízdné

Dospělí 100,-

Děti do 140 cm výšky 55,-

přeprava jízdního kola 15,-

Přeprava dětského kočárku zdarma

Přeprava psa zdarma

Děti do 5 let zdarma

Mimořadné jízdné 1000,-


Kaple sv. Cyrila a Metoděje

Vstupné na vyhlídkovou věžičku 5,-

Informace o Pustevnách naleznete na webových stránkách:

www.pustevny.cz

www.skialpin.cz

Informace o naučné stezce Radegast naleznete na strankách

www.valasskakrajina.cz

www.beskydy.cz

Informace o hotelu Radegast jsou na jeho stránkách

www.hotelradegast.cz
Další informace

Hodnocení:
387. místo
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou, do přírody, na hory
Bylo zde:
27 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Kunčice pod Ondřejníkem
(vzdálenost od místa: 5.75 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Za pohanským bohem Radegastem

19.07.2011 13:16

Dňa 17.7.2011 som bola s rodinou na tom istom výlete. Bolo tam krásne. Posielam fotoSmile

20.08.2011 10:24

Na Radhošti sme boli už niekoľkokrát, naposledy 16.8.2011 a vždy je tam čo obdivovať. Počnúc krásne obnovenými chatami podľa návrhu architekta Jurkoviča na Pustevnách, cez vyhliadkovú vežu Cyrilku, sochu Radegast až po krásny kostolík a súsošie Cyrila a Metoda na Radhošti... Vrelo odporúčame každému Smile

03.10.2011 10:46
Krásný výlet.
19.02.2014 18:43
Dolů jsme si půjčili koloběžky.
13.06.2014 16:38
Parádička. Byl jsem tam letos v květnu 2014 při suprovém počasí. Jen ten Libušín...

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace