Za památkami a krásnými výhledy do Krušných hor

Tipy na výlet, Krušné hory a Podkrušnohoří
Kam a jak jedeme?

Štola  Marie Pomocná
Štola Marie Pomocná
lupa

Autobusem jsem z Klášterce nad Ohří vyjel do obce Kovářská, která leží na hřebenu Krušných hor nedaleko Klínovce. Do obce, která v minulosti patřila mezi významná centra dolování a zpracování železné rudy v Krušných horách.

muzeum
muzeum
lupa

Výlet jsem chtěl začít prohlídkou Muzea letecké bitvy nad Krušnohořím.Přestože byly prázdniny bylo muzeum dopoledne zavřené. Vrátil jsem se do středu obce, kde v blízkosti jsou ruiny velké budovy. Jak jsem později zjistil jsou to pozůstatky uhelny, centrálního skladu dřevěného uhlí pro vysoké pece. Jedna z nich stávala opodál.

uhelna
uhelna
lupa

Po zeleném turistickém značení jsem pak pokračoval okolo nádraží k další technické památce, k vápence. Jde o zachovalé pozůstatky nejstarší vápenky tohoto druhu v ČR. Pálil se zde vápenec z nedalekého lomu a vyrobené vápno se používalo pro stavební účely a pro místní hutní provozy.

uhelna
uhelna
lupa

Opustil jsem zelenou značku a pokračoval jsem lesní cestou, která vycházela na louku s krásně rozkvetlými ocúny a mírně dál stoupala na Rozcestí Pod Vysokou Sečí /972 m/. Při zpátečním pohledu byl krásný výhled na vrchol Fichtelberg. Po silnici spolu s červenou TZ jsem pokračoval do Horní Halže. Cestou se otevíraly stále nové výhledy na Kovářskou, Fichtelberg, Velký Špičák, Jelení horu a Přísečnickou přehradu. Za Horní Halží se zase otevřelo nádherné panorama Doupovských hor, výhled na stolovou horu Unhošť, na zříceniny hradů Egerberk a Šumburk, na vrchol Klínovce, na Klášterec nad Ohří, Kadaň a na Nechranickou přehradu. Za chvilku se otevřel typický pohled na kapličku na vrcholu Mědníku. Okolo opravované Horské modlitebny a nově budovaného vchodu do staré štoly jsem vystoupal na vrchol Mědníku /910 m/. Od kapličky na vrcholu je nádherný kruhový výhled. Také jsem se zde dočetl, že tu v minulosti vedle kapličky stávaly tři hotely. Všechny ale vyhořely. Poslední v roce 1939. Po pokochání výhledem jsem sestoupil k prohlídkovému dolu. Štola Marie Pomocná vznikla na začátku 16. století. Těžily se zde rudy s obsahem mědi.

vápenka
vápenka
lupa

Po občerstvení v místní hospůdce, kde se také kupují vstupenky do štoly, jsem pokračoval po silnici ke krásné skalní skupině Sfingy. Z vrcholku opět nádherný výhled na Doupovské hory a krajinu pod Krušnými horami. V další serpentině silnice jsem přešel na modře značenou cestu, která prudce schází do malebné vesničky Údolíčko. Za vesničkou značená cesta odbočuje ze silnice na zříceninu hradu Perštejn. Cesta po lesní kalamitě a následné těžbě byla velice těžko prostupná. Po prohlídce zříceniny jsem sešel do Perštejna na vlak.

Za čím jedeme?

Výlet za historií a památkami Krušných hor a zároveň za velice krásnými výhledy.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Cestou je dost možností na občerstvení /Kovářská, Měděnec, Pernštejn/

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nádherné výhledy, zachovalé technické památky

Ostatní informace

Muzeum otevřeno stř. 13 – 17hod/od 1.7. do 21.9./

so,ne 14 – 18 hod

štola otevřeno so,ne 11 – 17 hod /září, říjen/ , vstupné 50/30 KčDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody, na hory
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Kovářská městys
(vzdálenost od místa: 1.16 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Za památkami a krásnými výhledy do Krušných hor

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace