Za nevšedními výhledy a vodopády na levém břehu Labe v Českém středohoří

Tipy na výlet, České středohoří, Žatecko
Kam a jak jedeme?

vodopád na Moravanském potoce
vodopád na Moravanském potoce
lupa

Z Dolních Zálezel začínáme stoupat po zelené nad obec, na křižovatce turistických tras zelenou opustíme a jdeme modře značenou naučnou stezkou proti toku Moravanského potoka. Značky naučné stezky končí u menšího vodopádu, pěšina však pokračuje dále a tak ještě kousek pokračujeme k dalšímu kaskádovitému vodopádu. Pěšina uhýbá vlevo a po cca 400 metrech chůze přijdeme na zelenou značku a pokračujeme k odbočce na vyhlídku Mlynářův kříž. Na čedičové skále je kovový kříž a kouzelný výhled na údolí Labe a východní část Českého středohoří. Po návratu z vyhlídky jdeme dál po zelené, která nás dovede do Dubic ke kostelu sv. Barbory. Z terasy od kostela je skvostný výhled do údolí Labe na protilehlý Deblík a Varhošť, můžeme zde chvíli i posedět.

vodopád na Moravanském potoce
vodopád na Moravanském potoce
lupa

Od kostela si zajdeme tam a zpět po žluté 1 km k Doerellově vyhlídce. Vyhlídka dostala jméno podle malíře Doerella, který si toto místo oblíbil a často zde maloval. Vidíme na klikatící se Labe, které si razí cestu, na protilehlé vrchy Deblík, Varhošť, Lovoš, na Portu Bohemiku a zříceninu hradu Kamýk.

vyhlídka Mlynářův kříž
vyhlídka Mlynářův kříž
lupa

Pokračujeme po žluté z Dubic do Moravan. Za Moravanama cesta opět stoupá, až k rozcestí Ke Skalkám. Zabočíme ostře vpravo a jdeme cca 600 metů k vyhlídce Skalka. A zase nás čeká skvělá podívaná. Místo jako stvořené pro chvíli zastavení a rozjímání. Po návratu na rozcestí pokračujeme asi 1,5 km po silnici, která vede po okraji Podlešínské pláně, až na rozcestí Ke Skalám - odbočka.

Zde je možnost vydat se po modré značce k unikátním osamoceným skalkám – Milenci (je zde dosti náročný terén) a ke skále Josefínce s částečnými výhledy.

výhled z vyhlídky Mlynářův kříž
výhled z vyhlídky Mlynářův kříž
lupa

Žlutá vede po silnici až k další odbočce na vyhlídku na Vaňovskou skálu. Ta je lehce přístupná a nabízí velkolepou podívanou na údolí Labe, Vaňov, Sluneční stráň a Vysoký i Malý Ostrý, Masarykova zdymadla hrad Střekov atd.

výhled z vyhlídky Mlynářův kříž
výhled z vyhlídky Mlynářův kříž
lupa

Z vyhlídky pokračujeme stále po žluté k poslednímu a snad i nejzajímavějšímu cíli vycházky, k vodopádu Vrkoč. Postupně ostřeji scházíme k rozcestí, kde odbočíme vpravo na zelenou, která nás po 500 m dovede k vodopádu Vrkoč. Vrkoč je skalnatý hřeben z čediče spadající k Labi u Vaňova, mohli jsme jej spatřit z Vaňovské vyhlídky. Na Podlešínském potoce tekoucím podél skalní stěny je dominantní 12 m vysoký vodopád. Co dodat, jen si sednou a poslouchat hukot dopadající vody.

Dubický kostelík
Dubický kostelík
lupa

Od vodopádu sestupujeme po zelené značce, u hlavní silnice zahneme vlevo a jdeme cca 500 metrů, než se k nám zleva připojí žlutá. Pokračujeme po žluté, přejdeme Masarykova zdymadla a vyjdeme pod hradem Střekov. Návštěvu Střekova si necháme na příště. Uhneme vlevo a pěšinou podél Labe po jeho pravém břehu dojdeme na nádraží Ústí nad Labem-Střekov.

Za čím jedeme?

výhled do údolí Labe od Dubického kostelíku
výhled do údolí Labe od Dubického kostelíku
lupa

Skalnatý a hustě vegetací porostlý levý břeh Labe mezi Dolními Zálezly a Ústím nad Labem nabízí nevšední pohledy na zákruty Labe z četných výhlídek, které zde protéká Českým středohořím v hlubokém kaňonu.

Velký výškový rozdíl vytváří na potocích přitékající do Labe ideální podmínky pro vznik vodopádů. Impozantní je 12 metrů vysoký vodopád Vrkoč na Podlešínském potoce.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

výhled do údolí Labe od Dubického kostelíku
výhled do údolí Labe od Dubického kostelíku
lupa

Možnost občerstvení nabízí restaurace U Svaté Barborky v Dubicích u kostela. Dá se zde pobýt delší čas a kochat se výhledy do kraje. Další možnost je v Ústí nad Labem, stačí si jen vybrat.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nádherný výhled na protější kopce a do kaňonovitého údolí Labe. Zejména výška a při dostatku vody i mohutnost vodopádu Vrkoč vás překvapí.

Ostatní informace

výhled z Doerellovy vyhlídky
výhled z Doerellovy vyhlídky
lupa

Za vstup při obdivování přírodních krás se zde neplatí. Stačí si vzít sebou jen dobrou náladu a dobré obutí. Na vycházce budou krátká prudká klesání i výstupy často v kamenitém terénu.

Snad budete mít více štěstí na sluníčko než já a příroda dá více vyniknout svým krásám.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
romantika, pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Dolní Zálezly
(vzdálenost od místa: 1.56 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Za nevšedními výhledy a vodopády na levém břehu Labe v Českém středohoří

15.05.2013 22:23

Moc hezké, ty výhledy jsou překrásné. V těchto končinách to vůbec neznám, mám zase tip na výlet.  Honza

16.05.2013 08:32

Mohu potvrdit, že je zde nádherně, leckde jsem byla, mimo Doerellevy vyhlídky a Mlynářova kříže.A několikrát...Středohoří je vskutnu nádherné, o čemž jsem nevěděla, dokud jsem se sem nepřistěhovala a nezačala poznávat okolí.

16.05.2013 15:46

  Opravdu moc krásná místa ... ale od nás bohužel moc daleko !

17.05.2013 22:17

traper

Ano. I pro mně daleko. Ale aspoň na Vrkoči jsem byl. Zejména je tam zajímavá skála, zdymadlo, výhled z hradu Střekova. Dokonce mám dojem, že jsme šli z obce Zálezly po vrstevnicové zelené přes Vaňov. Musel bych zavzpomínat pomocí svého fotoarchivu. Ale matné vzpomínky mi Alzheimer nechal. Každopádně také pěkný kus přírody.  

27.05.2013 23:09

Až do přečtení tohoto článku jsem neměl ani tušení, že se tu někde nachází vyhlídka Mlynářův kříž. Už delší dobu se chystám, že tyto končiny opět navštívím, tak při té příležitosti i sem se půjdu podívat. Jsou z této vyhlídky dle Vašich fotek úžasné výhledy.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace