Za květinami, uměním a přírodou do Moravce na Žďársku

Tipy na výlet, Českomoravská Vrchovina
Kam a jak jedeme?

lupa

Zveme Vás do kraje, kde je spousta lesů a rybníků. Do kraje, kde se modrá barva oblohy dotýká červené barvy jeřabin. Stále jsou zde krásná a romantická zákoutí, rybníky a studánky v lese, polní cesty, lipové aleje, kopečky a kopce, historické objekty, zajímavosti z poslední doby. Nabízím Vám k prožití posledních prázdninových dnů nenáročnou a přesto krásnou a zajímavou procházku, případně projížďku na kole. Svoji cestu můžete začít ve Strážku, kde je krásný kostel, zdaleka viditelný, dominanta obce. Kousek od Strážku můžete navštívit romantickou zříceninu hradu Mitrova, krásný zámek v Mitrově, kde je dnes domov důchodců. Zpestřením našeho výletu je návštěva Mitrovského dvora, kde se můžete občerstvit, prohlédnout si koně a další atrakce. Odtud pokračujeme přes řeku Bobrůvku do osady Krčma, kde se napojíme na alej, která nás povede až ke křižovatce ve směru na Radkovičky. Míjíme krásný pohled na Strážek a dostáváme se do Černého lesa. Nevím, proč se tak jmenuje, černý rozhodně není. Po pravé straně se nabízí místo krásného rozhledu, vrch Strážnice. V lese si můžeme posedět u upravené studánky, či romantického rybníčku. Jindy zde bývá houbařský ráj, letos nic. V osadě Radkovičkách odbočíme ze silnice vpravo do obce Radkov. Je to upravená obec, všechno vybavení se zde vybudovalo v posledních 25 letech. Na návsi uvidíte kapli, která byla vybudována v roce 1990 za neuvěřitelnou dobu 3 měsíců. Po malé silničce vedle kaple se vydáte do mírného kopečka, směrem na Moravec. Po cestě míjíme malý rybník Posmíšek. Je to tzv. nebeský rybník, tedy bez přítoku. Ještě se můžeme podívat u dalšího rybníka Kuchyně a lesa Kuchyňského vršku na rybářské sádky, vybudované počátkem minulého století. Dnes jsou nepřístupné. Od rybníka se nám již objevuje obec Pikárec, a po chvilce cesty můžeme odbočit k rybníku Strážník v Moravci.

Za čím jedeme?

lupa

V cíli naší cesty, v obci Moravec si připomeneme právě u rybníka Strážník, doby našeho mládí, kdy byl tento rybník sportovní. Býval obležen rybáři. Každý z místní honorace zde měl svoje místo, na které si nikdo jiný netroufl usadit. Rád vzpomínám na všechny ty rybáře, kteří již v klidu odpočívají na místním hřbitově.

lupa

V Moravci nás při příjezdu zaujme Louisin dům a Charitní domov, kdysi tzv. Lázně. Po padesátých letech zde byli umístěni kněží a řeholní sestry. Mnoho z nich připomínají kříže na hřbitově. V obci je také pěkný kostel, zámek a park. . Pokud přijedete do Moravce ve dnech 22.-23. srpna t.r., určitě navštivte v kulturním domě jedinečnou akci. Je to Výstava květin a umění v Moravci na Žďársku. Uvidíte zde spoustu krásných květin-jiřinek, růží,mečíků a dalších rostlin. Můžete obdivovat krásné obrazy z Vysočiny od Ladislava Šauera, keramiku a další zajímavosti. Z Moravce se můžete vydat zpět do Strážku. Celou cestu můžete podniknout i v opačném pořadí. Srdečně zveme!

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Můžete se občerstvit v Zámecké restauraci, případně v Moravecké hospodě, blízko kulturního domu.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Krásná krajina, nenapodobitelná příroda, upravené obce, občanská vybavenost

Ostatní informace

Výstava v Moravci je otevřena 22.-23.srpna 2015 v době od 9 do 18 hodin.

Vstupné 30 Kč, děti do 10 let zdarma, děti od 10 do 15 let 15 Kč. Poradenská činnost a prodej zajištěny.Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou, do přírody, na kole
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Sklené nad Oslavou
(vzdálenost od místa: 6.59 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Za květinami, uměním a přírodou do Moravce na Žďársku

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace