Za kováři do Lipníka nad Bečvou

Tipy na výlet, Střední Morava - Haná
Kam a jak jedeme?

Do Lipníka nad Bečvou se dá jednoduše dostat vlakem (leží na trati Přerov-Bohumín), autobusem i autem (po dálnici od Olomouce i od Ostravy), jen ten sjezd od Olomouce je pro neznalé trochu skrytý, je třeba zpomalit a dávat pozor. Na kole je Lipník snadno dosažitelný od Přerova i od Hranic po cyklostezce Bečva, která by měla být v letošním roce i vyznačena v terénu.

Za čím jedeme?

Za uměleckými kováři se nejezdí už jen na hrad Helfštýn, ale toto umění se rozšířilo i do města pod Helfštýnem, do Lipníka nad Bečvou. Už šestým rokem zde budou kovářské artefakty a sochy vystaveny v ulicích města pod názvem Kov ve městě. Některé z plastik zůstávají v ulicích města natrvalo.

Od 12. června až do konce října letošního roku bude Lipník nad Bečvou zdobit 36 kovaných plastik studentů a absolventů Soukromé střední umělecké školy AVE ART Ostrava a účastníků Sympozia prostorových forem Ostrava, které škola pořádá.

Prostředí městské památkové rezervace nabízí kovaným sochám zajímavou a netradiční kulisu.

Kurátorka výstavy Mgr. Marcela Kleckerová citlivě určila místo každému z exponátů. Jejich rozmístění je patrné z přiložené mapky. Letošní „kovové putování“ mohou návštěvníci výstavy zahájit u plastiky Střelec v Komenského sadech, cestou ke kostelu kolem hradeb (kde minou „O.S.U.D.“ Štěpána Klase, který město zakoupilo v roce 2008) dojdou k meditační zahradě (na kterou ukazuje „Směr“ Pavla Krbálka, věnovaný městu v rámci 5. ročníku Kovu ve městě), kde na ně čeká 5 Andělů. Vznikli v rámci Sympozia prostorových forem Ostrava 2007 a návštěvnící si je mohou pamatovat z Hefaistonu na Helfštýně v roce 2008.

Největší počet plastik bude umístěn na náměstí T. G. Masaryka (kde budou tvořit pestrou společnost „Tilii“ Alfreda Habermanna) Z náměstí povede trasa ulicí Bartoše Vlčka do Perštýnské ulice kolem Gutmannova domu. Tam proluku u bývalé synagogy ozdobí další tři plastiky. Pod hradbou u synagogy se bude tyčit varující Memento, maturitní práce studenta Ave Artu Lukáše Dvorského, ústřední dílo letošního ročníku, které jako památník obětem holocaustu zůstane v Lipníku n. B. nastálo.

Od syngogy kolem kláštera povede trasa prohlídky kovaných exponátů k zámku, kde v nově zrekonstruovaném vstupu na nádvoří zaujme plastika s vodním prvkem In aqua aequitas. Prohlídka končí ve vestibulu zámku, kde jsou instalovány 4 interiérové plastiky a zajímavá expozice fotografií ze všech tří ročníků Sympozia prostorových forem Ostrava.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Ve městě je celá řada restaurací (např. Fantasy, U zámecké zahrady, Marek) i kaváren (na náměstí např. Loubí a Cafe 49). Pro ty, kdo by chtěli přespat, jsou tu penziony (U Grygarů, Fantasy a U zámecké zahrady) nebo hotel Lípa. Více informací na http://www.mesto-lipnik.cz/turista/ubytovani/ubytovani-v-lipniku-n-b.html

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Každoročně obměňovaná výstava výtvorů uměleckých kovářů přináší do města neopakovatelné kouzlo a místní jsou na ni právem hrdí.

Ostatní informace

Prohlídku výstavy Kov ve městě můžete také doplnit prohlídkou městské památkové rezervace Lipník nad Bečvou s průvodcem. Průvodce vás zavede i do míst, kam se běžně člověk nedostane. Prohlídka odchází denně kromě pondělí vždy v 10 a 14 hodin od Turistického informačního centra v Lipníku nad Bečvou, služba funguje od května do konce září a je (zatím) zdarma.

Na výlet vlakem

Vlakem je možné se dostat do Lipníka nad Bečvou z Přerova nebo Hranic, z obou stran trvá cesta pár minut. Do obou těchto větších měst je možné dojet rychlíkem, v Hranicích zastavují i EC a IC, které jsou pohodlné i pro cestování ze vzdálenějších míst.Další informace

neumístěno
Náročnost:
romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Za kováři do Lipníka nad Bečvou

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace