Za Kleiny do silničního muzea

Tipy na výlet, Hrubý Jeseník
Kam a jak jedeme?

Muzeum má nový poutač
Muzeum má nový poutač
lupa

Kdo v létě projížděl okrajem Vikýřovic, vlastně i přes Šumperk po hlavní silnici směrem do Jeseníků, mohl si všimnout stavebního ruchu, který na odbočce do Vikýřovic probíhal. Zrovna probíhala rekonstrukce resp. dostavba jižního křídla zdejšího Muzea silnic. Tím zároveň máme daný směr našeho zájmu, který je díky kolemprocházející komunikace snadno dostupný pěšky, kolem, autobusem i autem.

Za čím jedeme?

V podobě válce
V podobě válce
lupa

S malým zpožděním, ale se zdárným koncem je tedy téměř hotový areál zdejšího ojedinělého muzea. Muzeum totiž sídlí v objektu bývalého hospodářského dvora, který ovšem již dlouho nesloužil původním účelům a než se stal součástí muzea, měla v něm okresní správa silnic své technické provozy (garáže).

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Pokud návštěvníka náročná prohlídka, vyčerpá, může doplnit síly v nedalekém penzionu U Jirsáka, ale myslím, že to zvládne i tak.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nová brána
Nová brána
lupa

Jak už jsem se zmínil, bylo dokončeno jižní křídlo muzejního komplexu a 14.12. 2013 se chystá slavnostní otevření nové části muzea. Jak mi prozradil pracovník muzea, otevření by mělo být formou otevřených dveří areálu. Již dnes se lze podívat na dvůr uprostřed budov, který je vytvořen ve formě jakéhosi atria. Klidová zóna bude jistě lákat v létě ke krátkému posezení. Uprostřed dvora vidíme dřevěnou sochu sv. Kryštofa z hanušovického ateliéru Abakuk (sv. Kryštof jakožto patron cestovatelů). A v daný den má být otevřena nová stálá expozice věnovaná podnikání rodiny Kleinů. Kleinové byli významní podnikatelé v železářství a dopravním stavitelství v průběhu téměř celého 19. století. Hlavní rodové sídlo měli v Loučné nad Desnou, další rodinná větev sídlila v Sobotíně, tedy obcích ne příliš Šumperku (i Vikýřovic) vzdálených. Pravda, věhlas získala hlavně jejich práce na železnicích (což je trošku jiná kategorie), ale významná byla i jejich činnost v mostním stavitelství, tedy oboru silnicím velmi blízkém. Tato expozice vlastně bude vyplňovat celé východní křídlo areálu, které bylo zatím víceméně prázdné a nové jižní křídlo bude v dalším roce doplněno expozicí mostního stavitelství. Měl jsem možnost nakouknout do ještě nehotové Kleinovské expozice, ta vypadá velice zajímavě, v popředí je mj. k vidění model zámku v Loučné (shodou okolností se letos konečně začal opravovat) a celá expozice vůbec nevypadá špatně (zatím neprozradím). Bude se jednat o stálou expozici, takže zájemci se nemusí bát, že by něco nestihli.

Ostatní informace

Od hlavní silnice je nepřéhlednutelný
Od hlavní silnice je nepřéhlednutelný
lupa

Je chválihodné, že muzejníci připravili instalaci, která se úzce vztahuje k historii zdejšího koutu severní Moravy, vždyť po odsunu většiny bývalých obyvatel spousta lidí neměla vůbec ponětí o zajímavé a slavné historii kraje pod Hrubým Jeseníkem. Návštěva muzea není obzvlášť finančně vyčerpávající, dospělé vstupné je za 30, dětské za 10, rodinné za 50.Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Vikýřovice u penzionu
(vzdálenost od místa: 0.29 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Za Kleiny do silničního muzea

Čest a sláva silničářům !
26.11.2013 19:48
Svělá reportáž i pozvánka něco pro milovníky techniky ........

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace