Za Janem Nepomukem Filcíkem do Chrasti

Tipy na výlet, Chrudimsko - Hlinecko
Jan Nepomuk Filcík
Jan Nepomuk Filcík
lupa

  Jedeme pátrat po stopách významné postavy české pedagogiky Jana Nepomuka Filcíka, který působil na počátku 19.století na triviální škole v Chrasti. Můžeme použít vlak (Chrast leží na trati Pardubice-Havlíčkův Brod), ale nádraží je vzdáleno od centra 20 min chůze, nebo v pracovní dny autobus z Pardubic nebo Chrudimě.

Medaile pilnosti
Medaile pilnosti
lupa

Do města nás přivádí osoba obrozeneckého učitele Jana Nepomuka Filcíka, který se narodil se roku 1775 v Kopidlně a v Chrasti působil od roku 1810 až do své smrti v roce 1837. Byl jedním z prvních obrozeneckých kantorů, kteří učili česky a praktickým dovednostem (včelařství, štěpařství, ručním pracím). Filcík byl nejen výborným pedagogem, který ve své škole zaváděl nové formy vyučování a tím daleko předstihl svou dobu, ale pro nově zaváděné učební předměty si sám psal učebnice (celkem 24), z nichž i při značných finančních obtížích a zadlužení rodiny 10 vydal tiskem. Filcík byl i vynikající hudebník a na jeho počest se v Chrasti koná hudební soutěž pro mládež Filcíkova Chrast, v níž soutěží houslová dueta.

Pomník J.N.Filcíka
Pomník J.N.Filcíka
lupa

Naše pátrání zahájíme na náměstí u budovy bývalé chlapecké měšťanské školy (dnešní ZŠ), kde se nalézá Filcíkova pamětní deska odhalena v 1935 u příležitosti 150. výročí kantorova narození. Budova školy, v níž Filcík vyučoval a která stála na místě dnešního parkoviště před nákupním střediskem, byla zbořena v roce 1878.

Pomník J.N.Filcíka
Pomník J.N.Filcíka
lupa

Naše kroky dále směřují do Městského muzea v areálu zámku,kde si kromě jiných zajímavých exponátů (jako např. kopie Codexu gigas - Výlet po stopách Codexu gigas – Ďáblovy bible) prohlédneme Filcíkův portrét a učebnice, které sepsal a vydal. Zajímavá je i putovní pamětní medaile, kterou dostávali nejlepší žáci na konci školního roku a mohli se s ní chlubit přes prázdniny. Na modelu náměsti, který zachycuje stav roku 1850, si prohlédneme budovu Filcíkovy školy.

Pomník J.N.Filcíka
Pomník J.N.Filcíka
lupa

Po návštěvě muzea se vydáme po Naučné stezce Chrastecka do Chrašic na hřbitov, kde se nachází Filcíkův hrob. Bohatě zdobený pomník byl financován z darů Filcíkových žáků v roce 1864.

  Naobědvat se můžeme v Hotelu Dvořák na náměstínebo v Krčmě u Jonáše u Chrašického rybníka

Pamětní deska J.N.Filcíka
Pamětní deska J.N.Filcíka
lupa

Líbila se nám výprava do starých časů, kdy zapálení vlastenci nehleděli na vlastní prospěch a obětovali vše svému poslání. Pěkná byla i procházka na hřbitov, kde nás zaujal kostel sv.Martina, postavený podle plánů architekta Santiniho, a také k nedalekému Chrašickému rybníku a zámeckou zahradou.

  Vstupné v muzeu je 30 Kč pro dospělé a 20 Kč děti a důchodci.

Můžeme si zde zakoupit i turistickou známku.
Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Chrast u Chrudimi
(vzdálenost od místa: 1.79 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Za Janem Nepomukem Filcíkem do Chrasti

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace