Za chráněným šafránem

Tipy na výlet, Beskydy, Javorníky, Valašsko
Kam a jak jedeme?

šagrán bělokvětý

šafrán
šafrán
lupa

Jen na pár dní vykvete na jaře šafrán bělokvětý na chráněné lokalitě v obci Lačnov. Jedna ze dvou lokalit se nachází hned za školním hřištěm. Můžeme se sem dostat autem i na kole nebo veřejnými dopravními prostředky. My volíme vlak a autobus. Z vlaku vystoupíme v Horní Lidči a autobusem pokračujeme ke škole do Lačnova. Můžeme jít i pěšky, je to cca 5 km.

okolí Lačnova
okolí Lačnova
lupa

Druhá lokalita je na Sucháčkových pasekách, kam nás ale nezavede turistická značka. Ze silnice od Horní Lidče, zahneme na kraji lačnova před hřištěm vlevo nahoru za lesík. Kdo to tu nezná, musí nastavit azimut nebo volit jistější variantu a to lokalitu za základní školou.

Za čím jedeme?

Lačnov okr. Vsetín
Lačnov okr. Vsetín
lupa

Výskyt šafránu je na této lokalitě nejbohatší z celé ČR. Okolo louky je vybudované dřevěné zábradlí. Dá přece rozum, že se návštěvníci nemohou procházet mezi tisíci květy a dupat po nich. Nadšeně vytvořím pár snímků a pokračujeme směrem na obzor přes louky mezi zoranými poli. Naskýtá se nám krásný výhled do krajiny směrem na Valašské Klobouky. Vlevo nad vsí se tyčí docela novodobý kostel. Vydáváme se k němu přes louky a kousek po asfaltce.

Je jaro a tak jsem si mohla vyfotit i ještěrku, která byla tak dokonale maskovaná, že bez manželova upozornění bych ji přehlédla. A na kraji lesíku pak ještě pozoruji hemžení maravenů. Jak ti to jen dělají, že se neušlapou.
Hned za kostelem, postaveným v roce 1969, je pomníček a malý lesík, kolem kterého odbočíme doleva a sestoupíme k místnímu stadionu. Na tribuně posvačíme, odpočineme a přes louky mezi potokem a silnicí se vydáváme směrem do Horní Lidče.
Lačnov
Jako milovník vody si nemohu nechat ujít procházku kolem Lačnovských rybníků. Ještě úplně neroztál led, ale na březích již posedávají nadšení rybáři. Je krásný jarní den a tak trochu posedíme také, kousek opodál, abychom nerušili. Na vlak domů máme tak okorát čas projít klidně Horní Lidčí. Horní Lideč mě překvapila svou úpravností. Domy krásně opravené, zahrady upravené, veliká škola s novou fasádou a u školy zbudované velké sportoviště a za ním stadion. Je možno se zde i ubytovat v několika chatkách.
Na nádraží už nás čeká náš spoj. Kafíčko z automatu si pohodlně vypiji už ve vlaku.
lačnovský rybník
Z vlaku si pak ještě vyfotím Čertovy skály v Lidečku a tím dnešní focení končí.
Čertovy kameny
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

šafrán
šafrán
lupa

My jsme sice měli s sebou tradiční proviant na půldenní výlet, ale restaurace je jak v Lačnově, tak v Horní Lidči. Nocleh jsme také nepotřebovali, ale v Horní lidči je možno přespat u stadionu v chatkách a hotely jsou i v nedalekém Vsetíně.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

šafrán
šafrán
lupa

Výlet se vydařil, líbilo se mi všechno. Uchvácená jsem tedy byla tím obrovským množstvím krokusů, přírodou, která možná brzy zaznamená újmu stavbou dálnice. Líbilo se mi i v Horní lidči, která mě překvapila svou úhledností.

Ostatní informace

Kromě ceny za dopravu, jsme nikde žádné vstupné neplatili.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody, na kole
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Poteč
(vzdálenost od místa: 3.4 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Za chráněným šafránem

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace