Z Valašských Klobouk na hrad Brumov přes Jelenovskou

Tipy na výlet, Beskydy, Javorníky, Valašsko
Kam a jak jedeme?

Louky nad Brumovem
Louky nad Brumovem
lupa

Tento kratší výlet zahájíme ve Valašských Kloboukách, buď v centru města nebo u rozcestí k vlakovému nádraží. Vyrazíme po červené pěší značce, která nás nejprve provede městem a poté stoupáním po pěšinách kolem lyžařského vleku k hotelu Jelenovská. Od něj pokračujeme po zelené značce přes rozcestí Matka-sedlo nejprve lesem a ke konci přes louku nad Brumovem ke hradu. Dále značka pokračuje dolů do města, kde končí. Pro cestu zpět je možné využít autobus i vlak, buď ze zastávky Brumov-město nebo Brumov (pro cestu autobusem zastávka "Brumov,MEZ"). Celá trasa je středně náročná a měří 9 km.

Za čím jedeme?

Louky nad Brumovem
Louky nad Brumovem
lupa

Jelenovská - rekreační středisko na úbočí zalesněného vrchu Stráně, s hotelem, chatkami, dětským táborem a lyžařskými terény. Poblíž horní stanice vleku roste památný "Pechancův dub" - obvod 400cm, výška 30m.

Hrad Brumov - vznikl ve 13.století za účelem střežení Vlárského průsmyku. Hrad trpěl za husitských válek, během uherských vpádů a byl dobyt také valaššskými povstalci. Postupně ztrácel na významu a na začátku 19.století byl opuštěn úplně. Zachovaly se poměrně výrazné pozůstatky, zejména hradby a zbytky dvou věží.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Na tuto kratší trasu není potřeba brát s sebou žádné výraznější zásoby, tekutiny lze koupit v restauraci uvnitř hotelu Jelenovská, u brumovského hradu anebo přímo v Brumově.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Louky nad Brumovem
Louky nad Brumovem
lupa

Za zmínku stojí rozhodně výhledy od rekreačního střediska Jelenovská a také z brumovského hradu na město a jeho okolí. Velkým kladem trasy je, že vede převážně po sympatických měkkých pěšinách a jen velmi málo po pro pěší turisty nepříliš vhodném tvrdém povrchu. Velmi často je hrad uváděn jako zřícenina, což je pravda jen částečně, velká část je zastřešena a uvnitř je možno absolvovat prohlídku.

Ostatní informace

Hrad Brumov
Hrad Brumov
lupa

Vstupné na prohlídku interiéru brumovského hradu činí 30 Kč, slevněné 15 Kč. Otevřeno je denně kromě pondělí, a to od dubna do října, vždy 9-17h. Do areálu hradu a na nádvoří je vstup zdarma.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za kulturou, do přírody, na hory
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Valašské Klobouky
(vzdálenost od místa: 1.08 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Z Valašských Klobouk na hrad Brumov přes Jelenovskou

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace