Z Točníku do Švihova

Tipy na výlet, Šumava
Kam a jak jedeme?

Chudenická vrchovina, od Doubravy po Běleč
Chudenická vrchovina, od Doubravy po Běleč
lupa

V tomto případě se nejedná o královský hrad Točník, ale o ves, která se nachází v jihovýchodní části Švihovské vrchoviny, necelé tři kilometry na severovýchod od Klatov. Odtud chceme jít po modré do nedalekého Švihova. Je to spíše taková menší vycházka hezkou přírodou a zcela jistě se zajímavými pohledy na Chudenickou vrchovinu a o něco vzdálenější Šumavu. Vlakem jedeme z Klatov do výše uvedené obce, což jsou asi čtyři minuty jízdy. Na rozdíl od nádražních budov v zemi je ta zdejší po opravě a září novotou. Zbývá upravit batohy a můžeme vyrazit.

Za čím jedeme?

Chudenická vrchovina, Běleč
Chudenická vrchovina, Běleč
lupa

Od nádraží jdeme po modré se zelenou při okraji obce, směrem k severu. Za mostem přes Točnický potok je rozcestí, na kterém modrá odbočuje vlevo k Novému rybníku a při jeho pravém břehu míří k lesu. Les se nazývá Špitál, jedná se o starší smíšený porost, který přímo láká k hledání hub. Ne, že by nerostly, ale jedná se většinou o „hořčáky“ a tak se musíme spokojit jen s několika růžovkami. Na konci lesa jsme o sto metrů výše a vpravo máme vrchol Úlehle ( 549 m.n.m.). Les vystřídaly křoviny a osikové hájky. Západním směrem se otevřelo několik pohledů na hory Chudenické vrchoviny. Jsou vidět Běleč ( 712 m.n.m.) a směrem k jihu následuje Valba ( 652 m.n.m.), Řičej ( 697 m.n.m.) a Bělýšov ( 692 m.n.m.). Hájky končí a cesta pokračuje mezi loukami k vísce Vosí. Ta se tulí mezi okolními kopci a pohled na ni patří k těm hodně hezkým. Na malé návsi je kaple s baňatou věžičkou a okolo několik pěkných stavení.

Pohled od Vosí na Doubravy
Pohled od Vosí na Doubravy
lupa

Polovinu cesty máme ve Vosí za sebou. Odtud začínáme stoupat po modré, pod Kamýckou skálu ( 538 m.n.m.). Odtud se otevírají moc hezké pohledy na pásmo Chudenické vrchoviny. Viditelnost není podle našeho přání a tak co se týče Šumavy vidíme jen její obrysy. Mapa nás láká na vrchol Kamýcké skály za výhledem, ale opak je pravdou. Celý vrch je porostlý lesem a není nic vidět. Vracíme se na modrou, která je v těchto místech zarostlá vysokou travou. Šlahouny ostružiníku se občas zachytí za naše svršky, ale i tento úsek je rychle za námi. Pohodlná lesní cesta začíná pozvolna klesat. Setkáváme se slepýšem, který se snaží zmizet v trávě. Po chvilce se před námi objevuje několik chat. Příjemný povrch se změnil na asfaltový. Docházíme k trati a náš výlet končí na švihovském nádraží.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Zajít do hospůdky je možné až ve Švihově. Je dobré mít v batohu alespoň pití. Kdo by zde chtěl strávit více dní, tak je možné ubytovat se ve Švihově.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Hezké pohledy na Chudenickou vrchovinu jsou jedinečné. Jen ta Šumava nás zklamala, ale jinak je to nádherná oblast. Nám se tady skutečně moc líbilo.

Ostatní informace

Točník, pohled na les Špitál
Točník, pohled na les Špitál
lupa

Celá cesta je dlouhá přibližně 6 až 7 kilometrů. Převýšení je kolem 150 metrů. Prudší je jen výstup na Kamýckou skálu. Větší část cesty se jde po rovině a lesem. Celá cesta je na mapě KČT číslo 32 - Přešticko.Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Nejlepší místa v okolí

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Točník
(vzdálenost od místa: 1.1 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Z Točníku do Švihova

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace