Z Růžové na Růžovský vrch a k Dolskému mlýnu.

Tipy na výlet, Děčínsko a Lužické hory
Kam a jak jedeme?

Při návštěvě národního parku České Švýcarsko jsem dostal brožůrku o nové NS Růžová. Trasa této naučné stezky mě tak zaujala, že jsem se tam rozjel.

Za čím jedeme?

Růžák
Růžák
lupa

Z Děčína jsem jel autobusem do Růžové. Hned u zastávky je podrobná mapa naučné stezky. Také ji lze získat v informačním centru. Začátek stezky je u parkoviště na východním okraji obce. Za krásného rána vycházím cestou mezi loukami směrem k Růžáku. Zachvíli cesta vchází do lesa. Na větší křižovatce cest je pěkné odpočívadlo s informační tabulí. Vede odtud odbočka na vrchol Růžáku. Vydal jsem se po žlutě značené cestě. Před sebou mám1,5 km stoupání. Pěšina ze začátku prudce stoupá a pak se klikatí v serpentinách až na vrchol. Na vrcholu je dřevěný kříž a pozůstatky staré rozhledny a hospůdky. Vrchol je porostlý stromy a tak není téměř žádný výhled. Zapisuji se do vrcholové knihy a pomalu scházím zpět na naučnou stezku. Občas se mezi stromy objeví výhled na blízké okolí.

mapa NS
mapa NS
lupa

Z rozcestí pokračuje lesní cesta k betonovým pevnůstkám, tak zvaným řopíkům, které tvořily linii lehkého opevnění z roku 1938. Odtud pak cesta prudce klesá k Dolskému mlýnu. Kouzelné místo v soutěsce Kamenice. Dochovaly se zde pozůstatky více jak 400 let starého mlýna. Po prohlídce stoupám starou mlýnskou cestou lesem na Kamenickou Stráň. Na vrcholu stoupání je 300 metrová odbočka na skalní vyhlídku. Přímo nad říčkou Kamenice, na vrcholu skalního bloku, je vyhlídkové místo s lavičkou. Je potřeba trochu opatrnosti, protože zde není žádné zábradlí a pod námi je osmdesáti metrová hloubka. Nádherné tiché místo s kouzelnými pohledy do soutěsky Kamenice. Prý je to jedna z nejkrásnějších vyhlídek v národním parku. To mohu jenom potvrdit.

Růžák brzy po ránu
Růžák brzy po ránu
lupa

Po delším kochání se vracím zpět a pokračuji do starobylé vesničky Kamenická Stráň. Vítají mne roubené a hrázděné domky, které dnes většinou slouží jen k rekreaci. Málo používanou lesní cestou přicházím na Rozcestí U Obrázku k mohutné borovici. Toto místo dostalo název podle obrázku Anděla strážného, který je pověšen na této 300 let staré borovici. Opodál stojí obnovený Veroničin smírčí kříž. Původní kříž byl po roce 1945 zničen a podle dochovaných dokumentů byl vyroben nový a byl usazen na původní místo.

vrchol Růžáku
vrchol Růžáku
lupa

Cesta pokračuje dál lesem a později po loukách do míst, kde stávala obec Nová Ves, která zanikla po vysídlení po roce 1945. Zarostlou a téměř neznatelnou pěšinou se stoupá na Pastevní vrch. Z jeho vrcholu je nádherný kruhový rozhled od Děčínského Sněžníku, přes Groβer Zschirnstein, stolové hory v Německu, masiv Stříbrných a Křídelních stěn, Jetřichovické skály, Jedlovou, Studenec a místní dominantu Růžák. Nádherné zakončení výletu. Již jen krátký sestup k parkovišti odkud naučná stezka vychází.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Občerstvení pouze v Růžové, tak něco s sebou.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nádherná oblast Np České Švýcarsko a CHKO Labské pískovce, kouzelná atmosféra Dolského mlýna, čarovná skalní vyhlídka a nádherný výhled z Pastevního vrchu.

Nelíbilo - velice zarostlá cesta Nová Ves - Pastevní vrch.

Ostatní informace

Poblíž Růžové na vršku Petřín je penzion přestavěný z větrného mlýna.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Dolní Žleb zastávka
(vzdálenost od místa: 5.72 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Z Růžové na Růžovský vrch a k Dolskému mlýnu.

14.07.2013 00:37
Opravdu krásná krajina. Ten ranní záběr Růžáku se podařil. Úplně se vžívám do té atmosféry brzkého rána někde v krásné přírodě. Miluji tenhle ranní čas takto strávený v přírodě.
Re:
19.07.2013 20:57
Krásně a poutavě napsaný příspěvek o jednom z nádherných míst naši vlasti, doplněný poutavými fotečkami.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace