Z rozhledny na vrch Křemín.

Tipy na výlet, České středohoří, Žatecko
Kam a jak jedeme?

Výlet za krásnými výhledy na České středohoří a labskou rovinu.

Za čím jedeme?

rozhledna Hořidla
rozhledna Hořidla
lupa

Vycházím po silnici od vlakové zastávky Horní Řepčice. Před Chotiněvsí je směrovka na rozhlednu Hořidla. Dlouhou polní cestou, po dešti značně blátivou, přicházím k lesu na úpatí kopce. Cesta vede dál po loukách, obchází les a mírně stoupá k věži rozhledny. U paty rozhledny je příjemné odpočinkové místo s lavicemi, stoly a ohništěm. Jsou zde také připraveny pruty na opékání donesených buřtů. Vedle rozhledny také stojí vysoký kámen. Je to upomínka na bývalý hostinec s vyhlídkovou plošinou, který zde kdysi stával .

lupa

Po zdolání 67 schodů jsem na vyhlídkové plošině. Počasí mi tentokrát přálo a tak je daleký výhled. Před sebou mám nádherné panoráma Českého středohoří od Loun až po Úštěk. V dáli je také vidět Ještěd a Bezděz, na jihu pak labská rovina, které vévodí hora Říp.

Sedlo
Sedlo
lupa

Po pokochání výhledem sestupuji a cestou po louce a pak lesem scházím do Třebutiček a pokračuji po silnici dál do Encovan. Krátká zastávka u chátrajícího nepřístupného zámku. Stále po silnici pokračuji do Křešic. Cestou upoutá pozornost dominanta zdejší krajiny kostel Nejsvětější trojice, který stojí na návrší mezi Holým vrchem a Křemínem

Dlouhý vrch
Dlouhý vrch
lupa

Procházím obcí a pokračuji do Zahořan k dalšímu chátrajícímu zámku. Také ten je nepřístupný.Vracím se kousek zpátky a v místě, kde odbočuje cesta ke kostelu tak na druhé straně silnice vede tak zvaná dělová cesta na vrch Křemín. Dnes zalesněný a křovinami porostlý 244 metrů vysoký vrch na pravém břehu Labe byl v roce 1866 při přípravě na pruskorakouskou válku začleněn do pevnostního pásma okolo pevnosti Terezín. Proto byly na vrcholové plošině vybudovány valy a palebná postavení pro děla. Vrchol je porostlý břízami a borovicemi. Ještě teď jsou zde znatelné valy a pozůstatky okopů pro děla. Z okrajové částí vrcholu je nádherný výhled od Řípu přes labskou rovinu, Litoměřice, Lovosice a vrcholky Českého středohoří, Hazumburk, Košťálov, Milešovku, Kletečnou, Lovoš, Radobýl. Dalšímu výhledu brání les a tak pěšinou pokračuji na druhou stranu vrcholu. Pěšina několikrát strmě překonává valy a vede na další vyhlídku. Pěšina je také po dešti velice kluzká a tedy dost náročná. Z vyhlídky je výhled na východní část Českého středohoří od Hradiště přes Dlouhý vrch po Sedlo.

Litoměřice, Milešovka, Kletečná
Litoměřice, Milešovka, Kletečná
lupa

Stejnou cestou se vracím zpět. Zbývá mi čas do odjezdu vlaku a tak se vydávám ještě ke kostelu a k samostatně stojící čtyřboké zvonici s cibulovou bání. Kostel je ale v havarijním stavu. Po prohlídce okolí kostela scházím na vlakovou zastávku do Křešic.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Možnost občerstvení cestou není, až v Zahořanech a Křešici.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nádherné výhledy na České středohoří a labskou rovinu.

Ostatní informace

Rozhledna je volně přístupná. V zimě a po dešti jsou cesty blátivé a kluzké.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Horní Řepčice
(vzdálenost od místa: 1.89 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Z rozhledny na vrch Křemín.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace