Z rozhledny na Sluneční bránu.

Tipy na výlet, Děčínsko a Lužické hory
Kam a jak jedeme?

Výlet na novou rozhlednu v Janově a přes Sluneční bránu do Děčína.

Za čím jedeme?

Sluneční brána
Sluneční brána
lupa

Jel jsem autobusem z Děčína do Janova. Na severním okraji obce, na Janovském vrchu, byla postavena telekomunikační anténa, která zároveň slouží jako rozhledna. Vyhlídková plošina je 30 metrů vysoko a nabízí pěkný výhled na Děčínský Sněžník, stolové hory v Sasku, na Stříbrné stěny s Pravčickou bránou, na Růžovský vrch, Lužické hory, Ještěd, blízké okolí obce Janov a na golfové hřiště, které je přímo pod rozhlednou.

rozhledna Janov
rozhledna Janov
lupa

Po pokochání se krásným výhledem jsem sešel do Janova a po silnici jsem pokračoval okolo bývalého větrného mlýna ke kostelu v Arnolticích. Před kostelem je pěkná lavička, opěradla tvoří vyřezané hlavy koně a krávy. Pokračuji dál po silnici, cestou jsou hezké výhledy na blízké i vzdálenější kopcovité okolí. V Bynovci jsem odbočil na zeleně značenou turistickou cestu. Ta mírně stoupá na Růžový hřeben, napojuje se na červeně značenou cestu. Tu ale po chvilce opouští a prudce schází do skalního kaňonu. Lesní cestou pod skalními pískovcovými bloky jsem došel na úbočí Kamenského vrchu k odbočce na Sluneční bránu. Po pěšině jsem prudce vystoupal pod skalní stěnu a pak po vytesaných schodech do Sluneční brány. Je to velké skalní okno opatřené zábradlím a lavičkou. V minulosti byl odtud hezký výhled do skalnatého údolí. Dnes výhledu zabraňují vzrostlé stromy. Ale i tak je to příjemné místo k odpočinku. Odbočka dál pokračuje do skalního městečka, prochází velice úzkou skalní spárou. S ruksakem jsem se do ní nevešel a tak jsem musel skalní bloky obejít. Pěšina pak vedla zpět dolů na hlavní cestu, která posléze křižuje červenou TZ na Liščí křižovatce a schází k chatám na okraji Loubí. U malého rybníčku je další turistické odpočívadlo, které jsem využil ke krátkému odpočinku. Cesta pokračuje přes Loubský potok po zajímavě vybudovaném dřevěném mostě. Cesta dlážděná kameny vede ve svahu nad silnicí z Děčína do Hřenska. Byla postavena Zkrášlovacím spolkem města Děčína na začátku 20. století jako jedna z promenádních cest z nového městského parku na Kvádrberku. Na okraji Děčína ještě odbočuji na vyhlídku Bohemia. Na skalním výběžku přímo nad řekou Labe je čtvercový otevřený obloukový pavilon s kamennými lavičkami a sochou Bohemie na vrcholu. Poblíž pavilonu stojí zbytky vyhořelého starokatolického kostelíka.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Občerstvení cestou v Arnolticích a Bynovci

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nádherná krajina Českosaského Švýcarska, pěkné výhledy a zajímavá skalní brána

Ostatní informace

Rozhledna je volně přístupná. Razítko rozhledny dostanete v místním občerstvení.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Dolní Žleb zastávka
(vzdálenost od místa: 2.16 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Z rozhledny na Sluneční bránu.

24.04.2015 14:25
Škoda, že je to tak daleko. Tak snad až někdy. Rád bych se tam podíval.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace