Z Pusteven na Radhošť

Tipy na výlet, Moravskoslezské Beskydy
Kam a jak jedeme?

Z Pusteven, 1018m.n.m.vede nejznámější a nejpoužívanější turistická cesta v Beskydech na horu Radhošť, 1129m.n.m.Pustevny jsou horské sedlo mezi beskydskými horami Radhošťem a Tanečnicí a zároveň jsou významným turistickým střediskem zimní i letní rekreace.Na Poustevny se dostanete sedačkovou lanovkou z Trojanovic-Ráztoky,anebo horskou silnicí z Prostřední Bečvy,přičemž zaparkovat můžete přímo na Pustevnách na placeném parkovišti.

Za čím jedeme?

Z Pusteven na bájnou,pověstmi opředenou horu Radhošť se dostanete asi po 4km po modře značené turistické cestě.Zabloudit však nemůžete.Cesta je vyšlapána botami tisíců turistů,ale hlavně,takřka po celou dobu výstupu budete mít před sebou na obzoru vrchol Radhoště s Cyrilskometodějskou kaplí.Nejdříve přijdete k dřevěné vyhlídce Cyrilka,odkud je pěkný výhled nejenom na Vsetínské vrchy,ale i Javorníky a Bílé Karpaty.Kousek dál stojí kopie sochy pohanského slovanského boha Radegasta od sochaře Albína Poláška.Cesta s dobrými rozhledy vede až k vrcholu Radhoště na němž stojí Cyrilometodějská kaple,kříž a sousoší sv. Cyrila a Metoděje od Albína Poláška.Zpět na pustevny se vrátíte stejnou cestou.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Na Pustevnách se můžete dobře najíst v chatě Libušín,jejíž restauraci zdobí kartony dle návrhu Mikoláše Alše. Dále nabízí chutná jídla hotel Tanečnica,kde se můžete taky ubytovat.Základní občerstvení obdržíte ve stáncích,které lemují začátek cesty na Radhošť.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Na Pustevnách Vás zaujmou chaty Útulna,Maměnka,Libušín a Šumná z konce 19 století,podle projektu architekta Dušana Jurkoviče,postavených ve stylu valašských lidových staveb.Na Radhošti stojí působivá Kaple sv. Cyrila a Metoděje z konce 19 století,postavená u nás v málo vídaném byzantském slohu.Vkapli je kopie obrazu Valašské Madony od malíře Adolfa Liebschera.

Ostatní informace

Pustevny dostaly svůj název podle poustevníků,kteří zde žili v 18 a 19 století.Originál sochy boha Radegasta a kopie sousoší sv. Cyrila a Metoděje od Albína Poláška jsou umístěny ve vestibulu radnice ve Frenštátě pod Radhoštěm.Originál obrazu Valašská Madona od Adolfa Liebschera se nachází v kostele sv. Martina ve Frenštátě pod Radhoštěm.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Kunčice pod Ondřejníkem
(vzdálenost od místa: 5.48 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Z Pusteven na Radhošť

z Pusteven na Radhošť
17.07.2008 22:24

Tomáš Lubovský
Vážený pane kolego, na Pustevny se dá přece z Prostřední Bečvy dojít i pěšky.Je to 9 kilometrů.
z Pusteven na Radhošť
12.08.2008 12:44

jakuku
Na Radhošť se dá dojít pěšky i z Ráztoky nemusíte lanovkou trasa není náročná.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace