Z Prahy na Říp (Praha, Kralupy nad Vltavou, Roudnice nad Labem)

Tipy na výlet, České středohoří, Žatecko
Kam a jak jedeme?

Start od nádraží Praha Holešovice. Dojděte na nábřeží, možnosti jsou dvě:

a) podejít podjezd pro tramvaje, za podjezdem mírně doprava a přes staveniště Metrostavu dojít na cestu kolem nábřeží, dojít až k ulici Za Elektrárnou

b) jít k výstavišti (ulice Partyzánů) a za podjezdem uhnout doprava do ulice Za Elektrárnou

Přejít Vltavu mostkem přes Císařský ostrov, pokračovat až na druhý břeh Vltavy.

Za mostkem uhnout doleva do Povltavské ulice a napojit se na červenou turistickou trasu, vedoucí od trojské ZOO.

Pokračovat stále po červené přes Podhoří, nebo po asfaltové cestě po nábřeží.

Před Zámky (u přívozu, ještě před sídlem Městské policie) je možnost občerstvení.

Vltava za Prahou
Vltava za Prahou
lupa

U sídla městské policie se lze rozhodnout zda dále pokračovat po červené turistické značce (vpravo), či zda uhnout vlevo a stále pokračovat po nábřežní asfaltce, na níž červená značka asi po 1 km znovu navazuje

Po nábřeží po "kočičích hlavách" dojít do Klecánek a pokračovat dále podle Vltavy na Husinec

V případě vyššího stavu Vltavy je část cesty zalita, v tomto případě je třeba projít asfaltovou cestou kolem kamenolomu.

Cesta do Jeviněvsi
Cesta do Jeviněvsi
lupa

Z Husince pokračovat dále po červené do Řeži. Část cesty (kolem skály a cesta kolem občerstvení u Hastrmana) může být zalita Vltavou, v tomto případě lze bez problému zvolit obchůzku po okolních asfaltkách.

V Řeži kolem jaderného ústavu se dát u mostu přes Vltavu (nepřecházet) opět doprava po červené zančce

Unavení mohou přejí Vltavu a použít ČD (návrat, nebo zkrácení)

Jeviněves
Jeviněves
lupa

Z Řeži nastává obtížnější úsek až k rozcestníku Na Dole. Trasa vede uzší cestou přímo nad řekou, neopatrný chodec, nebo jezdec může spadnout do Vltavy, chodcům s kočárkem doporučuji zkrátit si cestu vlakem Řež - Kralupy nad Vltavou

Pohodlnou cestou (v Dolánkách můžete i obdivovat na zahradě se pasoucí prasátka) pak červená trasa vede do Chvatěrub, zde lze navštívit hrad, nebo ihned podle nábřeží pokračovat přímo až do Kralup nad Vltavou. Pozor, červená odbočka doleva k nábřeží ve Chvatěrubech je nenápadná, snadno přehlédnutelná.

V Kralupech přejít Mostní ulici a přes most pro cyklisty a chodce přejít Vltavu na druhý břeh

Hned za mostem odbočit ze schodů dolů a pokračovat po červené značce po nábřeží. Unavení, nebo hladoví si mohou odpočinout, nebo najíst se v hotelu Sport. Silně unavení mohou v Kralupech cestu vzdát a dojít na vlak ČD.

Po nábřeží po červené dojít do Nelahozevsi, kolem zámku k rodnému domu Antonína Dvořáka.

Zde je opět zastávka ČD. Od ní po červené značce dojít k silničnímu mostu přes trať.

Zde doporučuji cyklistům jet rovně kolem hřiště a zahrádek dojet až k ČD Nové Ouholice, pěší turista se vydá mírně doleva do kopce přes les až k silnici z Hleďsebe na Uhy, po ní mírně dolů a pak doprava po červené ke skladišti ropy MERO. MERO obejít z prava písčito-polní cestou dojít přes pole, na konci dolů až do Nových Ouholic.

Cyklisté se z Nových Ouholic vydají přes Novou Ves, Spomyšl do Jeviněvsi.

Pěší turisté v Nových Ouholicích podejdou trať a po červené trase půjdou až do Mlčechvost. Mezi Vepřkem a Mlčechvosty vede trasa přes bývalou drážní trať, dnes zarostlý, neudržovaný terén, dále kolem Vltavy, pro cyklisty a chodce s kočárkem tuto část nedoporučuji.

Kousek za Mlčechvosty je poslední šance využít služeb ČD.

Z Mlčechvost po červené jít polní cestou do Jeviněvsi. V Jeviněvsi neuhybat doleva po červené (rozbahněná, strmější, lesní cesta), ale u kašny uhnout doprava, dojít na náves a jít do kopce po silnici na Černouček. V Jeviněvsi je konečná stanice autobusu z Roudnice nad Labem

Cca 500 m nad Jeviněvsí se opět napojíme na červenou značku a po chvíli odbočíme lesem doprava a dojdeme až do Pomolkiny, zde uhneme doleva po chvíli doprava a přejdeme silnici Černouček - Horní Beřkovice.

V následující části, v lese, je třeba zvýšené pozornosti na hledání značek. Po přechodu silnice, jít pár metrů polní cestou kolem lesa, pak značka uhýbá doleva do lesa. Dojít k oplocené lesní školce, kolem jejího plotu doprava, dojít až na další cestu, na ní doleva a následně druhou cestou vpravo (stále červená značka) dojít ven z lesa.

Na polní cestě použít červenou značku a dojít do Ctiněvsi (zde prý je dle pověsti pochován praotec Čech).

Z Ctiněvsi po červené dojít až na úpatí Řípu. Kolem Řípu vede "obchvat", lesní cesta. Čerená značka odbočuje vlevo, touto trasou se můžeme dostat až na vrchol Řípu a z několíika vyhlídek obdivavat široké okolí. Kdo nechce na vrchol, na úpatí, na "obchvatu" odbočí naopak kratší částí vpravo a dojde až do aleje vedoucí z Rovného (místo pořádání tradiční Řipské poutí, příp. různých koncertů).

Cyklistům doporučuji na Říp nejezdit z Ctiněvsi, ale dojet do Krábčic, uhnout doleva do Rovného a na konci použít k výjezdu již zmíněnou alej, na níž i navazuje častějí požívaná výšlapová cesta, v r. 1968 dokonce vybetonovaná kvůli návštěvě prezidenta gen. Svobody. Na vrcholu je možno kromě výhledů se občerstvit v turistické chatě a prohlédnout si rotundu sv. Jiří...

Alejí od Řípu dojdeme do Rovného, na "plácku" uhneme doleva a dojdeme až na konec. Zde pak uhneme dolů přes lesík a dojdeme do Vesců, ve Vescích uhneme doleva a na konci vsi se držíme vpravo Kuffnerovy stezky.

Kuffnerouvou stezkou dojdeme do zahrádkářské kolonie nad Roudnicí nad Labem, přejedeme silnici a dojdeme do ulice Přímá (zde se setkáme opět s červenou turistickou značkou, jež jsme opustili v Rovném), tou jdeme na Čihadla, do ulice Řipská.

Řipská ulice vede na roudnické náměstí (zde je i infocentrum), kde je autobusové nádraží, pod náměstím (dolů kolem mostu) se pak dostanete na nádraží ČD, odtud pak návrat směr Praha

Přes to doporučuji ještě po několika metrech Řipské ulice odbočit vlevo a dojít ke Kratochvílově rozhledně, z rohledny je pěkný rozhled po okolí, od ní pak vede cesta do Riegrovy ulice, nebo se tam můžeme dostat o kousek dál z ulice Dr. Slavíka. Z Riegrovy ulice vede přes budovu městského úřadu průchod na náměstí, případně ji můžeme z obou stran obejít.

Máte-li zájem dojít až do Ústí nad Labem, poračujte dále pozpátku dle mých tras Lovosice - Roudnice nad Labem a Z Ústí nad Labem do Lovosic.

Za čím jedeme?

57 km dlouhá cesta, trénink na delší cesty, příjemná náročnější procházka, možno i na kole, v omezené míře i s kočárkem

Zajímavosti:

- zajímavá procházka kolem Vltavy severně od Prahy až do Mlčechvost

- několik zdymadel

- prasátka na zahradě v Dolánkách

- Chvatěrubský hrad

- Kralupy nad Vltavou (např. rozhledna - altánek na Hostibejku, kostel, stará zástavba)

- Nelahozeves - Lobkowitzský zámek, rodný dům Antonína Dvořáka

- Jeviněves - v lese nad vsí zbytky zbouraného hradu po loupeživém rytíři

- Ctiněves - údajný hrob praotce Čecha

- Říp - bájná hora (příchod praotce Čecha), rotunda sv. Jiří, vyhlídky do širokého okolí (Praha, České Středohoří, Kokořínsko ...)

- Roudnice nad Labem - Lobkowitzský zámek, Kratochvílova rozhledna, Chrám Narození Panny Marie, nekolik rotund, válečný bunkr)

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

První možnost občerstvení u nádraží Holešovice (Vietnamci, ale OK)

Před Zámky u přívozu občerstvení

V Řeží u hřiště hospoda, případně občerstvení u Hastrmana

Na Dole, restaurace

Kralupy nad Vltavou, hotel Sport, cenově přijatelný

Nelahozeves, několik občerstvení

Nové Ouhlice, hostinec

Mlčechvosty, hostinec

Jeviněves, hostinec (někdy nutno zvonit)

Ctiněves, hostinec

Říp, turistická chata

Roudnice nad Labem, restaurace Na Střelnici, U Petráčků, Renda, KD Říp, nádražní restaurace

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

LÍBÍ:

- krásná romantická procházka kolem Vltavy, pak výstup na Říp, cesta po turistické E10

- časově kolem 14 hodin chůze

- Dvořákova stezka

- několik záchytných bodů (ČD) pro unavenější

- při cestě dostatečná možnost občerstvení

- několik turistických bodů: - Kralupy - Hostibejk, stará zástavba, kostel, Nelahozeves - zámek + rodný dům Ant. Dvořáka, 5 km od Hleďsebe zámek Veltrusy, Říp, historická Roudnice nad Labem

- TZ: 1020 Botanická zahrada, 160 ZOO, 1281 Trojský zámek, 1605 Chvatěrubský hrad, 1057 Kralupy nad Vltavou, 414 Nelahozeves, 1522 rodiště Ant. Dvořáka, (282 Veltrusy), 310 Říp, 717 Roudnice nad Labem

NELÍBÍ:

- Od holešovického nádraží nedomyšlená cesta k blízkému holešovickému nábřeží (buď přes staveniště, nebo obejít kolem výstaviště)

- Od Klecánek po Řež v případě vyššího stavu Vltavy turistické cesty 3x zatopeny, nutno použít výše situované okolní asfaltky

- Z Řeži po rozcestník Na Dole 4 km náročnější část, úzká cesta po úpatí skal nad řekou

- Od MERO po Nové Ouholice a od Vepřku po Jeviněves cesta vede vyšší travou, v případě mokra promočené boty

Ostatní informace

Vlak Roudnice nad Labem - Praha 85 Kč - ostatní poměrem

Hostibejk rozhledna/altánek, vyhlídky z Řípu, Kratochvílova rozhledna - vše zdarmaDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km), putování (3-7 dnů)
Druh:
za sportem, do přírody, na kole
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Kralupy nad Vltavou
(vzdálenost od místa: 0.79 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Z Prahy na Říp (Praha, Kralupy nad Vltavou, Roudnice nad Labem)

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace