Z Pece přes Růžohorky na Sněžku

Tipy na výlet, Krkonoše
Kam a jak jedeme?

Sněžka
Sněžka
lupa

Sněžka patří od pradávna mezi cíle mnoha výletníků. Kdo by také nechtěl zdolat nejvyšší horu naší země. Míst, ze kterých je možno Sněžku zdolat je povícero. My jsme zvolili tu, která začíná v Peci pod Sněžkou a vede kolem Růžohorek, přes Růžový vrch na Sněžku.

Za čím jedeme?

Chata Růžohorky
Chata Růžohorky
lupa

Automobil jsme nechali zaparkovaný na hlídaném parkovišti u kapličky a odsud jsme se vydali po modré turistické značce. Zpočátku jsme šli téměř po rovině, ale zhruba po kilometru, jsme změnili turistickou značku za žlutou a začali postupně stoupat podél říčky Úpy. Po chvíli jsme její tok opustili a vystoupali k dolní stanici lanovky na Růžový vrch.

Cesta na Sněžku
Cesta na Sněžku
lupa

Od lanovky nás čekalo nejhorší stoupání z celého výletu. Během třech kilometrů bylo totiž třeba zdolat zhruba 400 výškových metrů. Vzhledem k tomu, že velká část stoupání vedla lesem, cesta neutíkala. Krátce poté, co se nám ukázal pohled do údolí Růžového potoka, jsme spatřili Růžohorky. V jejich těsné blízkosti se nachází ještě Děčínská bouda, o několik desítek metrů opodál je ohrada s malými ovečkami, u kterých zejména Vaše ratolesti budou chtít určitě nějakou dobu posečkat.

"Schody do nebe"
lupa

Od Růžohorek jsme se dále vydali po žluté turistické značce směrem k Růžové hoře. Cesta vedla po asfaltce a patřila mezi nejsnazší úseky výletu. Jak by také ne, když se jedná o cyklostezku, která vede „téměř“ po rovině. Nebylo tomu ale věčně. U koncové stanice lanové dráhy Pec pod SněžkouRůžová hora, se k nám připojil dav nedočkavců, který se rozhodl, že zdolá Sněžku také, ovšem jaksi s co nejmenší námahou.

Horní stanice lanovky na Sněžku
Horní stanice lanovky na Sněžku
lupa

Od Růžové hory jsme pokračovali stále po rovině. Nejednalo se ovšem již o cyklostezku, ale příjemnou pěšinu klečovým porostem. Po chvíli se před námi zjevil cíl naší cesty – Sněžka. Byla jako magnet, který každého přitahuje. Nešlo to jinak. Museli jsme pokračovat dále. Zhruba po kilometru jsme došli k poslednímu rozcestníku pod Sněžkou. Bylo to poslední místo, kde si mohl člověk odpočinout a načerpat ještě trochu sil.

Kaple sv. Vavřince na Sněžce
Kaple sv. Vavřince na Sněžce
lupa

Odsud jsme šli po kamenité cestě vzhůru. Šlo se těžce, schody, které nás mají dovést na vrchol, se totiž po velmi krátké době stali monotónními a my stoupali vzhůru jako stroje. Touha být nahoře byla ovšem silnější než podstoupená námaha.Stalo se a my vystoupali až na nejvyšší horu České Republiky - na Sněžku.

Pohled na Sněžku
Pohled na Sněžku
lupa

Na jejím vrcholu se nachází známá poštovna, která dnes slouží jako prodejna suvenýrů. Na polské straně Sněžky se nachází horská chata, kde si každý může koupit na co má zrovna chuť. Zřejmě nejzajímavějším místem na vrcholu je ovšem kaple sv. Vavřince, kde se dokonce konají občasné mše.

Poštovna na Sněžce
Poštovna na Sněžce
lupa

Ze Sněžky se můžeme vrátit dolů buď stejnou cestou, my se ovšem vydali kolem Slezské chaty k Luční boudě a dále okolo Výrovky zpět do Pece. Zvolit lze rovněž sestup Obřím dolem po modré turistické značce.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Cestou jsme využili restauraci na Luční boudě, najíst jsme se ovšem mohli i na Sněžce, Růžohorkách či Výrovce...

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Stoupání na Sněžku bylo náročné, ovšem pohled z ní směrem dolů byl naprosto impozantní a proto nelze než doporučit.

Ostatní informace

Při výletu jsme nenavštívili žádná zpoplatněná místa.Další informace

Hodnocení:
1642. místo
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody, na hory
Bylo zde:
15 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Svoboda nad Úpou
(vzdálenost od místa: 13.94 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Z Pece přes Růžohorky na Sněžku

28.01.2012 16:34
my jsme si protáhli trasu až do Špindlu. Ještě mám někde GPX záznam trasy :-)
06.09.2013 09:26
z Růžovky nahoru to bylo peklo :-)
06.09.2015 15:37
Poměrně náročná trasa s možností občerstvení na Děčínské boudě.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace