Z Náměště na Hané kolem Kosíře (30 Km)

Tipy na výlet, Střední Morava - Haná
Kam a jak jedeme?

lupa

Výlet začíná v Náměšti na Hané , kde musíme vyjet po kostkované cestě k místnímu zámku. Dále pak pokračuje po asfaltové lesní cestě, která vede od zámku až k vysílači nad obcí Ludéřov.Pokračujeme do obce Pěnčín a dále do Čech pod Kosířem. Z Čech pokračujeme naučnou stezkou kolem Kosíře až do obce Čelechovice na Hané. Odtud přes Lípy do Kaple a Slatinic zpět do Náměště na Hané.

Za čím jedeme?

Tento výlet jsme absolvovali s dětmi 5a 7 let a moc se jim líbil.Je to místy do kopce potom z kopce a je pořád na co se dívat , takže děti mají o zábavu postaráno a bez problémů to ušlapaly.Hned v Náměšti je pěkný Zámek s velkou zahradou . Vedle zámku za kapličkou je zřícenina starého hradu.

Nad obcí Ludéřov u vysílače jsou nádherné rozhledy po okolí. Je vidět sv. Kopeček, Šternberk, Jeseníky a Beskydy.(na tyto situace jsem byl dětmi donucen koupit dalekohled aby bylo pořádně vidět).Kousek od vysílače směrem k obci Ludéřov je keltská svatině. Svatyni tvoří jen sloup, ale asi 50m v lese jsou zřetelné známky opidia, tedy jeho valů. Po celém obvodu (cca 100X100 metrů) se dá obejít. Na kraji lesa jsou informační tabule o keltech.Kousek od svatině je chatka s občerstvením , ale je jen občas otevřená.(když se koná nějaké akce).

v Čechách pod Kosířem je hezký zámek s prohlidkou Mánesovy výstavni sině , krásná procházka po zámeckém parku , je zde k viděni atelier, goticky laděna rozhledna (bohužel nepřístupná).Nedaleko parku je hasičské muzeum a nově otevřené muzeum kočárů (vyšsi vstupné, soukromé vlastnictvi)

Z Čech je krásná naučná stezka až do Čelechovic.Vede kolem Kosíře(nenáročná , téměř po rovině).Na tabulích kolem stezky je spoustu zajímavých informací , které jsme o okolí vůbec netušili.

Ve Slatinicích se nachází lázně na pohybové ústrojí.V lázních pěkný park s restaurací.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Po cestě se dá nejdříve najíst v Pěnčíně(nemáme zkušenost s kvalitou), dále potom v Čechách pod Kosířem(taktéž nemáme zkušenost).Děti dostaly hlad až na naučné stezce , ale musely vydržet až do Čelehovic kde dostaly hranolky s kečupem. Hospoda v Čelechovicích vypadá na první pohled trochu jako vesnická putika, ale venkovní posezení vás mile překvapí.Několik velkých stolů s lavicemi , slunečníky, pískoviště pro děti, tabule na malování křídami.Velmi pěkné posezení.

Ve Slatinicích je několik možností, kde se dobře občerstvit. Máme zkušenosti z restaurace u Minářů(přímo naproti vchodu do lázní) kde nám velice chutnalo.

V Náměšti je hned u nádraží pizzerie, kde točí litovel a dělají výbornou pizzu. Je tu také hospoda u Muců kde je výtečná kuchyně.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nejvíce se nám líbila naučná stezka kolem košíře.Starší dcera už umí číst(1 třída) tak nám chtěla všechny tabule o Kosíři číst.

Naučná stezka Velký Kosíř

Ostatní informace

Trasa není náročná a má délku něco kolem 30 km. Dá se projet velmi rychle , ale pokud chce člověk, vše co je po cestě vidět, tak je to celodenní výlet.

Trasa ve formátu GPX

Muzeum kočárů

Keltská svatyně u Ludéřova

Hasičské Muzeum

Zámek Náměšť na HanéDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody, na kole
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Náměšť na Hané
(vzdálenost od místa: 0.54 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Z Náměště na Hané kolem Kosíře (30 Km)

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace