Z Mostu na Milou

Tipy na výlet, České středohoří, Žatecko
Kam a jak jedeme?

Výlet na další sopečný vrchol Českého středohoří.

Za čím jedeme?

Milá
Milá
lupa

Od mosteckého nádraží vychází modře značená cesta, která vede po okraji města ke sportovnímu areálu Benedikt, který vznikl na místě bývalého hnědouhelného povrchového dolu. Přecházíme přes frekventovanou silnici a přicházíme do Vtelna, dnes místní části Mostu. Dominantou Vtelna je kostel Povýšení sv. Kříže z roku 1377, u kterého byly instalovány čtyři výklenkové kapličky a tři smírčí kříže z zlikvidovaných Libkovic a Kopist. Jdeme okolo barokního statku z kterého je dnes hotel. Cesta schází okolo zahrádek k říčce Srpina a po jejím břehu docházíme do míst, kde stávala vesnička Stránce, které také musela ustoupit těžbě uhlí. Přecházíme železniční trať z Mostu do Postoloprt, polní cestou docházíme do Bečova a po silnici dál do Bedřichova Světce s unikátním pozdně románským kostelíkem sv. Jakuba. Pokračujeme do Bělušic, kde opouštíme silnici a zalesněným úvozem mezi poli stoupáme k osamocenému skalnatému vrchu kuželovitého tvaru, z části pokrytému lesem.

Milá
Milá
lupa

Klikatící se pěšinou vycházíme na zaoblený vrchol Milé /510 m/. Nacházíme se v chráněném území s výskytem teplomilné a stepní flóry. Z vrcholu se nám otevírá nádherný výhled do krajiny a na blízké vrchy Raná a Oblík.

Sešli jsme zpět na modře značenou cestu a pokračovali jsme přes vesničku Milá na Písečný vrch, kde se nachází nestarší křemencový lom. Vrch byl v dávné minulosti osídlen a vyráběli se zde křemencové čepele kamenných nožů. Po prohlídce jsme pokračovali po silnici do Břvan na nádraží, odkud jsme se vrátili zpět do Mostu.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Občerstvení v pěkném sportovním areálu Benedikt, kde je také možnost ubytování, další občerstvení pak v Bečově

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Krásná krajina Českého středohoří, nádherný rozhled z vrcholu.

Ostatní informace

Můžeme zvolit z několika variant návratu. Můžeme se vrátit do Bečova na vlak, nebo do Bělušic na autobus, popřípadě pokračovat po modré do Rané do hospůdky a na autobus.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Bělušice
(vzdálenost od místa: 2.85 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Z Mostu na Milou

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace