Z Milovic do Mordové rokle

Tipy na výlet, Polabí
Kam a jak jedeme?

Cesty kolem letiště
Cesty kolem letiště
lupa

Babí léto letošního roku je jako stvořené pro výlet do přírody. V bývalém vojenském prostoru v Milovicích najdete nejen krásnou přírodu, která je, i díky dřívější nepřístupnosti, téměř nedotknutá, ale najdete zde i pozůstatky doby nedávno minulé a vojenské činnosti v této oblasti. Jako cíl jsme si tedy vybrali vojenské objekty v prostoru Mordova rokle. Výlet měří cca 12 km a vede nenáročnou krajinou a tak jej během dne zvládnou i menší děti. Celou trasu je možné absolvovat i na kole.

Za čím jedeme?

Bývalá přistávací plocha
Bývalá přistávací plocha
lupa

Většině z nás jistě jméno města Milovice připomene více než dvacetileté působení sovětské armády na našem území. Historie vojenského výcvikového prostoru (VVP) však sahá daleko hlouběji do historie a není spojen pouze s touto etapou. VVP vznikl v této oblasti již za Rakouska - uherska v roce 1904 a kromě již zmiňované Sovětské armádě tedy sloužil i R-U armádě, Čsl. Armádě i Wehrmachtu. K cíli našeho výletu se vydáme od stanice ČD Milovice ulicí Nádražní směrem do ulice Ostravská, po které se vydáme vpravo a dojdeme až na její konec. Vlevo napříč křižovatkou vede účelová komunikace, po které dojdeme až k nepříliš upravenému vstupu na bývalé vojenské letiště Milovice - Boží Dar, kde ještě před pár lety sídlil sovětský stíhací pluk smíšené letecké divize a sovětský dopravní letecký pluk. V současné době je plocha letiště využívána nejčastěji pro sportovní letadla. Přistávací dráhy letiště přejdeme v jeho západní části a mezi bývalými kryty letadel dojdeme na asfaltovou komunikaci, která nás vpravo dovede až pod bývalé sídliště a ubytovny sovětských letců Boží Dar. Přes toto sídliště duchů projdeme až na silnici, která spojuje Straky s Benátkami nad Jizerou a Jiřicemi. Půjdeme po ní cca 500 m vlevo a po pravé straně narazíme na betonovou cestu, která nás dovede až do Mordové rokle.

Bývalý kryt proudových letadel
Bývalý kryt proudových letadel
lupa

Podle pověsti toto místo přišlo ke svému jménu již za knížete Boleslava I., kdy v tomto prostoru byla přepadena a pobita ozbrojená družina nejmladší knížecí dcery Mlady, která však byla na životu uchráněna a následně byla chrabrým Ctislavem osvobozena. Odtud se, dle pověsti, odvozuje jméno lokality - Mordova rokle. S touto událostí pak souvisí údajně i založení, dnes již zaniklé, obce Mladá. V době o mnoho a mnoho let pozdější pak v lokalitě Mordova rokle vybudovali sověti třípatrové podzemní velitelské stanoviště letectva a protivzdušné obrany, odkud měla být řízena protivzdušná obrana v případě vypuknutí světového válečného konfliktu. Sověti zde rovněž, kvůli soběstačnosti, zřídili dieselovou elektrárnu, výrobnu stlačeného vzduchu a akumulátorovnu. Kryt byl konstruován tak, aby odolal jadernému útoku. Atomové zbraně byste však v Milovicích té doby hledali marně. Nikdy se zde nenacházely, i když se o tom mezi lidmi často spekulovalo a stále spekuluje.

Zašlá sláva :o)
Zašlá sláva :o)
lupa

V bývalém vojenském prostoru však naleznete pozůstatky, zejména stavební, po působení všech armád zde cvičících. Tak například se v tomto prostoru zkoušela odolnost železobetonových bunkrů, které tvořily nedokončené pohraniční opevnění v době před II. sv. válkou.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Velitelské stanoviště
Velitelské stanoviště
lupa

Ubytování jsme díky jednodennímu výletu nehledali a něco k jídlu si buď můžete vzít s sebou nebo je možné se slušně najíst v Milovicích v Pizzerii Pat a Mat www.pizzeriapat-mat.cz v ulici 5. května nebo v restauraci Mladá v ulici Armádní.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Pokud se netrefíte zrovna do četných akcí skupin Airsoft, tak se můžete spolehnout na to, že téměř nepotkáte človíčka.

Sídliště Boží Dar - Part I.
Sídliště Boží Dar - Part I.
lupa

Poněkud smutné je však to, jak se v tomto prostoru v současné době hospodaří. Mám na mysli především prostor Božího Daru a letiště, kde statečně budovy chátrají a co neodnesl člověk postupně podléhá zubu času.

Ostatní informace

Sidliště Boží Dar - Part II.
Sidliště Boží Dar - Part II.
lupa

Vstupné se nikde neplatí, i když objekty Mordové rokle jsou v soukromých rukách www.vojenskyclub.com . Pokud se však budete chovat jako slušní lidé nic vám nikdo neřekne a nechá vás prohlédnout alespoň exteriéry budov. Ono s dětmi nejsou interiéry ani příliš bezpečné a do většiny budov je vstup zakázán.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Čachovice
(vzdálenost od místa: 2.75 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Z Milovic do Mordové rokle

Odkaz
08.01.2010 11:09
www. odkaz uvedený v popisu je nefunkční.
RE> Odkaz
31.01.2010 18:27

Gianette
www.vojacek.sk dočasné stránky klubu :-)

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace