Z Litoměřic na Radobýl

Tipy na výlet, České středohoří, Žatecko
Kam a jak jedeme?

Při tomto výletě si prohlédneme staré královské město Litoměřice a vydáme se i na nedaleký vrch Radobýl, z kterého je za pěkného počasí krásný výhled do okolní krajiny.

Za čím jedeme?

Naše putování může začít třeba u železniční stanice Litoměřice-město, kde se dá pohodlně zaparkovat a nebo, což je asi i lepší se do Litoměřic dá dopravit přímo vlakem.

Litoměřice - Mírové náměstí
Litoměřice - Mírové náměstí
lupa

Od nádraží vyrazíme Dlouhou ulicí na nedaleké Mírové náměstí. Na náměstí si můžeme prohlédnout celou řadu historických domů, mezi nimiž vyniká renesanční dům U Kalicha. Za navštívení také jistě stojí barokní děkanský Kostel Všech svatých. Kdo má zájem může na náměstí navštívit i oblastní muzeum v bývalé goticko-renesanční radnici.

Litoměřický hrad
Litoměřický hrad
lupa

Po prohlídce náměstí se vydáme ulicí Lidickou k bývalému hradu ze 14. století, který v posledních letech prošel velkou rekonstrukcí a nyní je v něm expozice českého vinařství, do které se zájemci mohou rovněž podívat a je zde i možno ochutnat zdejší regionální vína.

Od hradu budeme pokračovat Masarykovou ulicí až k železničnímu přejezdu, kde již začíná značená turistická trasa. Vydáme se po žluté značce směrem na Radobýl.

Radobýl
Radobýl
lupa

Cesta po žluté je celkem nenáročná, člověk se zapotí až při závěrečném stoupání. Z Radobýlu, jehož vrch je prakticky bez vzrostlejší vegetace se nabízí krásný výhled do blízkého i vzdáleného okolí. Vždyť právě odtud měl vidět Karel Hynek Mácha v roce 1836 požár Litoměřic, při němž pak pomáhal hasit, což se mu mělo stát osudným. Na vrcholu jistě zaujme i velký železný kříž. Jediné co všem přeji je, aby až na Radobýl dorazí měli lepší počasí, než jsem měl já. Z vrcholu budeme sestupovat opět po žluté, tentokrát směrem na Žalhostice. Značka nás po pár metrech zavede na západní stranu kopce, do míst, kde dříve býval lom. Zde si můžeme prohlédnout odkryté čedičové sloupce, z kterých je celý kopec tvořen. Zdejší lokalita je chráněná pro výskyt velmi vzácných druhů květin.

Radobýl
Radobýl
lupa

Po sestoupení až do Žalhostic se vydáme proti proudu Labe po cyklotrase č. 2 nazpátek směrem na Litoměřice. Po cestě si na jednom z domů můžeme udělat obrázek o tom, do jaké výšky zde řeka vystoupila při povodních v roce 2002. Jakmile dojdeme na úroveň zdejšího koupaliště, zahneme vpravo, projdeme pod železnicí a ulicí U Pramene a dále pak po Rybářských schodech se dostaneme na vůbec první osídlené místo v Litoměřicích, jímž je nynější Dómské náměstí. Zde, na místě kde sídlí biskupství litoměřické si můžeme prohlédnout barokní katedrálu sv. Štěpána a navštívit lze i k ní přistavěnou věž, která je v turistické sezóně přístupná a je z ní jistě krásný výled na město a okolí.

Železný kříž na vrcholu
Železný kříž na vrcholu
lupa

Z Dómského náměstí budeme pokračovat uličkou mezi katedrálou a věží, která nese jméno Máchova. A po pár metrech zjistíme proč. V této uličce se totiž nachází dům Na Vikárce, kde Mácha 6.11.1836 zemřel. V domě je umístěna stálá expozice s názvem Život Karka Hynka Máchy v Litoměřicích.

Pohled z Radobýlu k Žernoseckému-Píšťanskému jezeru
Pohled z Radobýlu k Žernoseckému-Píšťanskému jezeru
lupa

Od Památníku K.H.Máchy pokračujeme z kopečka směrem k Labi a podél městských hradeb na jižní straně města dojdeme po chvilce k našemu výchozímu bodu, tj. k vlakovému nádraží Litoměřice město.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Pohled z Radobýlu směrem k Litoměřícím
Pohled z Radobýlu směrem k Litoměřícím
lupa

Po cestě jsem si vystačil s vlastníma zásobama a občerstvil jsem se až na konci putování v nádražní restauraci. Nicméně v Litoměřicích člověk narazí na nějakou občerstvovnu skoro na každém rohu, takže je z čeho vybírat.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Pohled z Radobýlu směrem k hradu Kamýk
Pohled z Radobýlu směrem k hradu Kamýk
lupa

Litoměřice, jako město jsou moc pěkné a mají turistům co nabídnout. Přírodní scenérie na Radobýlu jsou úžasné, jediné co mě zklamalo bylo počasí. Výhled nebyl takový, jak jsem si představoval, ale i tak to stálo zato.

Ostatní informace

Oblastní muzeum Litoměřice je otevřeno denně kromě pondělí od 10-17 hodin, vstupné 25 a 12,- Kč.

Hrad Litoměřice je otevřen denně od 9-17 hodin, vstupné 50 a 25,- Kč.

Budovy bývalého lomu
Budovy bývalého lomu
lupa

Vyhlídková věž u katedrály sv. Štěpána je veřejnosti přístupná od dubna do října vždy v sobotu od 13 do 17 hodin, navíc o prázdninách ještě v pondělí, ve středu a v pátek v témže čase. Vstupné 50 a 25,- Kč.

Památník Karka hynka Máchy je otevřen denně od 11 do 16 hodin, vstupné je 25 a 12,- Kč. Prohlídku je ale nutné si vyžádat u pokladny v budově oblastního muzea na Mírovém náměstí.

Kostely, které jsem navštívil byly volně přístupné.

Využít lze také alternativní způsob dopravy po Českém středohoří a Podřipsku: Středohorský motoráčekDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Žalhostice
(vzdálenost od místa: 0.64 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Z Litoměřic na Radobýl

Krásné výhledy
05.12.2012 13:27

Zdravím. Tak z věže katedrály svatého Štěpána jsou doopravdy úžasné výhledy, například na samotný Radobýl, Litoměřické biskupství atd. Vřele doporučuji. Pohledy z věže jsou když tak v mém článku Královské město Litoměřice a pohledy z Radobýlu za dobrého počasí v mém článku o Radobýlu. Když budete chtít, můžete se na tyto fotky u článku podívat. Přeji pěkný den.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace