Z Lípové Lhoty na Ondolu.

Tipy na výlet, Šumava
Kam a jak jedeme?

Lípová Lhota, kaple
Lípová Lhota, kaple
lupa

Malá víská ležící přibližně 5 km severovýchodně od Sušice je místem, o kterém se dá tvrdit, že leží na konci světa. Veřejná doprava sem nejezdí a trvale zde žije kolem 20 obyvatel. V minulosti to jistě bylo o něčem jiném. Dá se tak usuzovat z rozlehlé , na které najdeme hezkou kapličku a několik větších, bývalých statků. Mají zde i zámeček, který obklopuje několik hospodářských stavení. Zámek je obdélníková jednopatrová stavba, na které moc původních prvků již nenajdeme. Jistě překvapí rozlehlé nádvoří. Jak již plyne z názvu, ve vsi a jejím okolí rostou krásné staleté lípy. Kromě nich i velké jasany, duby a další listnáče naší přírody. Obec leží skoro ve středu přírodního parku Buděticko. Kromě jiného nás sem zlákala skutečnost, že se v okolí vyskytuje bílý krystalický vápenec se stříbrobílou slídou. Jižně nad vsí se táhne pásmo hor s nejvyšší Čepičnou ( 671 m.n.m.) a o metr nižším Strážištěm. Pastviny se tu střídají s lesíky a podzim díky množství listnatých stromů je okouzlující.

Za čím jedeme?

Lípová Lhota, na východ od obce
Lípová Lhota, na východ od obce
lupa

Z návsi vycházíme k jihu a po loukách pozvolna stoupáme k samotě Dubová. Otevře se několik hezkých pohledů na sever, kde je nejvýraznější vrch Žebráček ( 599 m.n.m.). Bohužel dnešní viditelnost není nic moc a tak vidíme jen nejbližší okolí. Od samoty stoupáme pastvinou na zcela holý vrcholek s výhledem k východu a SV. Vidíme Budětice a nad nimi Džbán ( 678 m.n.m.), který na vrcholu ukrývá skromnou hradní zříceninu. K východu to je Čepičná, za ní Líšná ( 580 m.n.m.) a na konci Šibenik ( 563 m.n.m.). Pod nimi leží zřícenina hradu Rabí, kterou ale odtud nevidíme. Pokračujeme na hřeben do míst se zvláštním názvem Ondola. Převahu listnáčů tady vystřídaly smrky a modříny. Přes severní hřbet Strážiště procházíme lesem na louku, odkud je rozhled k západu. V údolí se lesknou hladiny rybníků v přírodní rezervaci Zbynické rybníky a nad nimi výrazný kužel Zbyné, na které jsou pozůstatky slovanského hradiště. Odtud se stáčíme zpět k východu a lesní cestou přicházíme z opačné strany než jsme vyšli nad ves. Polní cestou ukrytou mezi stromy se vracíme na náves. Kruh se uzavřel.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Cesta je spíše krátkou vycházkou a docela stačí láhev s pitím. Navíc jsme našli starou jabloň s velkými a dobrými jablky. Občerstvení a ubytování je nutné nechat do Sušice.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Lípa v okolí Lípové Lhoty
Lípa v okolí Lípové Lhoty
lupa

Okolí obce je především na podzim jedna velká malířská paleta. I když převládá žlutá ani ostatní barvy nezůstávají pozadu. Staré stromy všude kolem jsou více než hezké. Zdejší lesy ještě jsou na rozdíl od nedaleké Šumavy neporušené. I když je listopad skoro v polovině, muchomůrky kolem cesty jsou pohádkové. Je zajímavé, že stará opuštěná lejta, zarostlá ve stromech, nepůsobí nijak rušivě. Cestou jsme se u malého rybníčku dokonce setkali i s vodníkem. Dnes si dovoluji vypůjčit slova básníka „ bylo to překrásné“. Na nelíbilo vlastně nic nezbylo.

Ostatní informace

Dubovka, zapomenutý povoz
Dubovka, zapomenutý povoz
lupa

Popisované místo je na mapě KČT č. 68 Pootaví. Jediná turistická značená cesta prochází Ondolou a vede ze Sušice do Budětic. Lípovou Lhotou vede cyklostezka z Tedražic do Budětic. Celá cesta byla dlouhá asi 4 až 5 km s převýšením okolo 100m. Parkovat se dá na návsi. I když turisté doslova okupují nedaleké Rabí i tato místa stojí za návštěvu. Pokud je slušná viditelnost jsou zážitky mimořádné. Jen ten nádherný kámen jsme tentokrát nenašli.Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Hrádek u Sušice
(vzdálenost od místa: 4.78 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Z Lípové Lhoty na Ondolu.

27.01.2012 10:11

Jaroslav

SmilePak, že u nás není krásně!

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace