Z Kouřimi do Lipan za výhledy

Tipy na výlet, Kutnohorsko
Kam a jak jedeme?

Pramen pod Lipanskou mohylou - památník osvobození
Pramen pod Lipanskou mohylou - památník osvobození
lupa

Budete-li pobývat v Kouřimi, tak si udělejte vycházku. Vydáme se pěšky z Kouřimi do Lipan a zpět. Pěší trasa má cca 12 km. Je možné trasu zkrátit a z Lipan či Třebovle dojet autobusem zpět do Kouřimi. Dá se projet i na kole.

Za čím jedeme?

Kouřim - kostel sv. Štěpána
Kouřim - kostel sv. Štěpána
lupa

Z Kouřimi se vydáme po červené turistické značce do Království. No řekněte, jak často se dostanete do království? Tak tady to máte jisté! SmilePozor na krále a vybírání daní!Smile To nás naštěstí nepotkalo, ale za to se připravte na stoupání a pak odměnu pěkné výhledy do kraje. Stále se držíme červené značky a pokračujeme téměř po vrstevnici až k Lipanské mohyle. Tady si výhledy určitě užijete, je to opravdu úžasné. Není třeba žádné rozhledny. Také se zastavte u Lipanské mohyly, byla postavena na památku Prokopa Holého a hrozné Bitvy u Lipan, kde bylo mnoho obětí, hlavně z řad sirotků a táboritů. Bitva se udála 30. května 1434, byla rozhodnou bitvou v české historii a zlomovým bodem v dalším vývoji a dala průchod dohodě s králem Zikmundem a tím byl ukončen válečný stav na českém území.

Výhled u Lipanské mohyly
Výhled u Lipanské mohyly
lupa

Až si to tu dostatečně prohlédnete a zabažíte se výhledu, tak budeme pokračovat z kopce do obce Lipany. Cestou se zastavíme u pramene, upraveného jako pomník osvoboditelům z 2. svět. války. Potkáme se s naučnou stezkou, kde si můžeme doplnit další informace. Ves s tvrzí patřila rodu Lipanských z Lipan, pak ji koupit Slavata z Chlumu a Košumberka a připojil ji ke svému černokosteleckému panství. Zámek tu byl zřejmě na místě tvrze postaven ke konci 18. století. Jednoduchý zámek s věžičkou a červenou fasádou byl postaven pro správu zdejšího dvora. Na jeho zahradě má být pochován Prokop Holý.

Odtud se vydáme po silnici přes Borek a nedaleko zaniklé Hlaváčovy Lhoty do obce Třebovle. Hlaváčova Lhota je zaniklá ves se zámkem, dochoval se jen dvůr, část parku a kaplička. Velká část vsi zanikla za třicetileté války. Zámek byl rokokový a nechal ho vystavět Filip Krakovský z Kolovrat. Zámek po roce 1945 chátral, až byl roku 1967 zbourán. Třebovle - obec s několika dvory, dva dvory koupil sázavský opat a spojil je a od té doby se mluví o Sázavském dvoru. Dnes je část užívána a část chátrá. Další Knížecí dvůr je také ve špatné stavu. V obci nás zaujme románský kostel sv. Bartoloměje na vyvýšenině obehnaný kamennou zdí, zvonice a vstupní barokní brána. Na návsi památník padlým v 1.svět. válce a boží muka sv. Jana Nepomuckého.

Odtup můžeme pokračovat po silnici do Kouřimi pěšky/ cca 2,5 km zvlněnou krajinou, na silnici není velký provoz/ nebo využít autobusový spoj. Pro zdatější čí cyklisty je možné udělat ještě odbočku do Klášterní Skalice, více viz www.turistika.cz/vylety/okoli-kourimi-severovychod

Zbude-li Vám čas, tak si projděte nějaká místa v Kouřimi.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Ideální vycházka pro ubytované v Kouřimi. Občerstvení je celkem problém, Raději svačinu a pití sebou. Pak v Kouřimi zajděte na jídlo do Hostince U Lva, pěkná malá útulná restaurace. Na náměstí pekárna, dvě prodejny potravin, masna s občerstvením.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Úžasné výhledy, krásná krajina, bohatá historie.

Ostatní informace

Nebyla zde možnost vstupů, vše co jsme navštivili bylo bez vstupného.

Informace pro případné návštěvníky skanzenu v Kouřimi: POZOR ! Skanzen v Kouřimi z důvodu úprav letos/snad do konce r. 2015/ uzavřen.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km), celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody, na kole
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Kouřim
(vzdálenost od místa: 1.25 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Z Kouřimi do Lipan za výhledy

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace