Z Kašperských hor na Kašperk

Tipy na výlet, Šumava
Kam a jak jedeme?

Pohled od hradu
Pohled od hradu
lupa

Počasí je ještě pořád krásné, a tak by byl hřích nevyrazit někam na výlet. Tentokráte jsme se rozhodli pro Hrad Kašperk. Autem dojedeme do Kašperských hor. S parkováním tu naštěstí není žádný problém.

Za čím jedeme?

Výhledy z hradu
Výhledy z hradu
lupa

Nacházejí se tu dvě muzea – muzeum Šumavy a muzeum Historických motocyklů. Pokoušíme se najít „ičko“, v muzeu Šumavy se dovíme, že je v přízemí radnice, ale že je pravděpodobně zavřené. Vydáváme se tedy na prohlídku muzea. Vstup 40 Kč.

Pohled na Kašperk z Pustého hrádku
Pohled na Kašperk z Pustého hrádku
lupa

Muzeum má tři patra, v prvním se nachází expozice soch ukřižování Krista. V dalších dvou jsou již stálé expozice o životě na Šumavě. Druhé patro je věnováno živočichům žijícím v této oblasti. Je tu nespočet vycpaných zvířat. Ve třetím patře se nachází sklářské výrobky, pracovní stroje, zajímavé včelí úly i ukázka typického nábytku.

Pustý hrádek
Pustý hrádek
lupa

Po prohlídce muzea je již nejvyšší čas vydat se na cestu na hrad. Rozcestník cest se nám nějak nepodařilo najít, a tak vyrážíme po zelené značce vedoucí z náměstí. Ranní mlha se pomalu rozpouští a už je vidět hrad tyčící se na kopci. Cesta je příjemná, nejprve přes menší kopec mezi zbarvenými listnatými stromy a následně lesem do prudšího kopce k hradu. Na jednom rozcestí se nachází cedule o místních strašidlech jako je například bludný rytíř. =)

Na hradě je poměrně dost turistů, kupujeme lístky na prohlídku. Normálně je na výběr ze dvou okruhů – východního a západního. Dnes provádějí jen na západním okruhu. Lístek pro dospělého je za 60 Kč a pro studenta za 40 Kč.

Hrad Kašperk byl založen roku 1356 českým králem a římským císařem Karlem IV. Na ochranu obchodních cest a nedalekých zlatých dolů. Hrad byl vybudován na skalnatém ostrohu ve výšce 886 m n. m. a tím se stal nejvýše položeným hradem v Čechách. Hrad je typický svými dvěmi obytnými věžemi propojenými střední částí v jeden celek. V pozdější době k nim bylo ještě dostavěno purkrabství.

Uvnitř hradu se nachází jen minimum expozic, ovšem z vrcholku hradu je nádherný výhled do okolí.

V těsné blízkosti hradu byl na strategickém místě vystavěn tzv. Pustý Hrádek. Nachází se na kopci asi 400m od hradu a fungoval pravděpodobně jako jakási předsunutá pevnost. Dnes z této stavby zbyla jen zřícenina, ovšem je odtud nejkrásnější výhled na hrad Kašperk.

Zpět do Kašperských hor se vydáváme po žluté naučné značce. Značení cest je tu opravdu trošku děsivé, ale nakonec se nám podaří v pořádku dorazit zpět do Kašperských Hor. =)

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Měli jsme vlastní svačinku, ale v Kašperských Horách je určitě možnost teplého jídla.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nejvíc nadšená jsem byla z těch nádherných výhledů nejen z hradu Kašperk, ale i z Pustého Hrádku na samotný Kašperk.

Nejmíň pak asi z expozice ukřižování Krista...=)

Ostatní informace

Parkování v Kašperských Horách zadarmo na ulici, vstup do muzea 40 Kč, vstup na Kašperk 60 Kč/dospělí, 40Kč/studentiDalší informace

Hodnocení:
4296. místo
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za kulturou, do přírody
Bylo zde:
5 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Nejlepší místa v okolí

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Sušice
(vzdálenost od místa: 11.51 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Z Kašperských hor na Kašperk

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace