Z Hrotovic do Hrotovic přes zaniklou osadu Mstěnice

Tipy na výlet, Brno a okolí
Kam a jak jedeme?

lupa

Vážení přátelé turistiky i Turistiky, tentokrát Vás pozvu na výlet z města Hrotovice k zaniklé osadě Mstětice a zpět. Vyrazíme z Hrotovic po zelené značce, mineme kostel Svatého Vavřince a později i dva hřbitovy. Pak už nás čeká krásná zpevněná cesta lesem. Asi po dvou kilometrech se připojí Naučná stezka Hrotovicko, která nás doprovodí ař k rozcestí Mstětice. Zde jdeme vlevo k zaniklé osadě Mstětice. Dnes jsou zdě již jen základy staveb, které odkryl archeologický výzkum. Vrátíme se zpět k odbočce a pokračujeme dále po zelené značce a NS. V místě, kde zelená značka odbočuje vlevo a odděluje se od NS, pokračujeme kolem dvou rybníků. NS nás dovede zpět na cestu, po které jsme přišli od Hrotovic. Jdeme vlevo, opouštíme NS Hrotovicko a po zelené značce se vrátíme do Hrotovic.

Za čím jedeme?

lupa

Hrotovice jsou velmi starou osadou. Na místě dnešního města existovaly již v pravěku dvě osady, což dokazuje několik nálezů charakteristických jednak pro neolitickou kulturu s lineární keramikou a dále pro mladší moravskou malovanou keramiku. Není však známo jak dlouho osady existovaly, ani jakým způsobem zanikly.

lupa

Když se před lety poprvé zaryly rýče na polích v údolí Mocly a Bačického potoka, nikdo netušil, co všechno je ukryto pod povrchem ornice. Vědělo se, že v těchto místech stávala vesnice jménem Mstěnice, ale proč a kdy zmizela z povrchu země nebylo známo. To měl zjistit systematický archeologický výzkum, zahájený v roce 1960, který není dodnes ukončen.
Z písemných pramenů bylo známo, že ve Mstěnicích stávala tvrz. Zaznamenána jsou i jména mstěnických vladyků, jako Mikuláš,který měl znaku koňskou hlavu, Milota, Jíra, Jan Dítě, který měl ve znaku labuť Výzkum se zaměřil nejprve na odkryv tvrze, jejíž mohutné kamenné základy se po třech výzkumných sezónách dostaly na denní světlo a svým rozsahem poutají pozornost četných návštěvníků.
Tvrz byla chráněná vodním příkopem, přes nějž vedl padací most. Byl postaven z dubového dřeva, jehož zbytky byly v příkopě nalezeny.

lupa

Dnes jsou Hrotovice město a letos slaví 20 let od prohlášení městem. Kromě této trasy, najdeme v Hrotovicích krásný kostel sv. Vavřince, zámek, kde je v současné době městský úřad, tři kříže v sousedství zámku a také IC, kde jsou velice ochotné dámy a je zde také expozice místního rodáka, malíře F.B. Zvěřiny.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

lupa

My jsme tento výlet absolvovali s přejezdem autem z Mohelna, kde jsme byli ubytování v RS POD STEPÍ, ale Vy můžete spočinout v hotelu SPORT na náměstí naproti zámku. Dá se tu i najíst, ale my měli sváču s sebou.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

lupa

Hrotovice jsou krásné město, kde je mnoho zajímavého. Zámek, který byl původně tvrzí, později zámkem renesančním a nakonec byl vv 18.století upraven v duchu baroka.Kostel sv. Vavřince je krásně opraven, ale nejdůležitějším bodem je zaniklá osada Mstětice vzdálená 4 kilometry a pak expozice o F.B. Zvěřinovi, malíři a místním rodákovi.

Ostatní informace

lupa

Pokud se nevydáte na jídlo nebo do hotelu nebudete potřebovat peníze na žádné vstupné, protože do přírody, k místu archeologického výzkumu, ani do expozice F.B. Zvěřiny v IC se neplatí. IC je otevřeno do 16 hodin.Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Náměšť nad Oslavou
(vzdálenost od místa: 14.1 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Z Hrotovic do Hrotovic přes zaniklou osadu Mstěnice

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace