Z Hranic přes Olšovec do Potštátu

Tipy na výlet, Střední Morava - Haná
Kam a jak jedeme?

lupa

Má být hezký sobotní den, my si chystáme naše toulavé boty, batohy a foťáky na březnový výlet. Protože někde bude asi ještě dost sněhu - volíme místo, kde ho snad už budou jen zbytky. Odjíždíme vlakem směr Hranice. Má tu nedaleko být zatopený lom, takže ideální místo k předjarnímu počasí.

lupa

Vystupujeme v Hranicích a od nádraží ČD přecházíme k autobusu, bohužel jede až za 3 hodiny. Takže - čekat tak dlouho by byla ztráta času, nezbývá, než se vypravit do Olšovce pěšky. Vydáváme se tedy po silnici - 5 km od hranického předměstí, a pak už širokou silnicí. Naštěstí je krásný den - plný sluníčka. Dojdeme k mostu a už se před námi ukazují první domky vesnice - Olšovec. Rozkládá se severně od města Hranice.

lupa

Kromě starších domů vidíme i moderní novostavby. Ve středu obce stojí škola se starobylou barokní zděnou zvonicí, jdeme kolem potoka s vrbami a kapličky. Od konce obce projdeme alejí a už stojíme u pěšiny - vedoucí k zatopenému lomu. Nečekali jsme, že se zde ještě setkáme se sněhem, mezi stromy ho byly malé zbytky, však hladina jezera byla ještě z větší části zamrzlá.

Za čím jedeme?

Manžel si vyjde mezi stromy na vrchní plošinu lomu a obchází si ho dokola, já zase tu spodní část, kde si fotím zákoutí a detaily u lomu.

lupa

V letních měsících je zde volný přístup - lom zde slouží jako přírodní koupaliště. Je to moc romantické místo, hloubka vody je prý asi 12 m . Voda je velmi čistá a průhledná, takže se zde z horní části lomu a skal dá skákat dolů - do vody. Je ale škoda,že tu není aspoń kousek pláže, a že přístup k vodě je trochu obtížnější - přes kameny.

lupa

Po prohlídce jdeme zpět k rozcestí Olšovce na zastávku, odjíždíme autobusem do Potšátu - vystupujeme pod centrem. Jeli jsme kolem chatové oblasti, lyžařského vleku. Prohlížíme si městečko, zámek, který je dnes sídlem městského úřadu, kostel sv. Bartoloměje. Na náměstí obdivujeme hodinovou věž, pak si jdeme odpočinout do restaurace, kde si dáváme oběd. Měli zde zajímavou výzdobu - různé předmety dřívějších řemesel. Po obědě se přes pár uliček vracíme náměstím dolů k zastávce autobusu do města - Hranice. Na skok se zastavujeme i v Lipníku nad Bečvou, protože jízdenka nám umožńuje cestu přerušit, tak si v rychlosti projdeme centrum, a pak už pokračujeme vlakem domů - směr Zlín.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Dobře jsme poobědvali v městečku Potštát - v místní restauraci - s domácí kuchyní.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Vyšel nám nádherý den, takže zamrzlý lom se zbytky sněhu i obce Olšovec a Potštát, i když jsou malé - mají své kouzlo.

Ostatní informace

V lomu Olšovec je přes sezonu Velká návštěvnost - vodá je nádherná, průzračná.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou, do přírody
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Drahotuše
(vzdálenost od místa: 9.76 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Z Hranic přes Olšovec do Potštátu

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace