Z Ferdinandova do Ferdinandova, přes arborertum a vodopády

Tipy na výlet, Jizerské hory
Kam a jak jedeme?

lupa

Vážení přátelé turistiky i Turistiky, rád bych Vás pozval na túru, která začíná na zastávce autobusu Hejnice-Ferdinandov, obratiště. Odtud jdeme po směrovkách penzion Hubert. Jdeme kolem nové zvoničky, jejíž zvon byl nalezen při povodni. Od ní jdeme vpravo a stále po směrovkách penzion Hubert až do místa, kde se zleva i zprava připojí cyklotrasa.Zde už vidíme směrovku Ebertovo arboretum.po cca 50 metrech dojdete k zahradě, kde je arboretu.Po prohlídce pokračujeme dále podél plotů a dojdeme na rozcestí cyklotrasy a modré značky. Jdeme po modré vpravo a lesem dojdeme k vodopádu Malý Štolpich. Po modré pokračujeme až na rozcestí Bílá kuchyně, kde změníme barvu značky na žlutou a jdeme po ní vlevo až na rozcestí Pod Ptačími kupami, kde změníme barvu značky na červenou a pokračujeme po ní rovně, společně s cyklotrasou. Cestou potkáme několik křížků na památku smrti místních hajných. Po červené značce jdeme až na rozcestí U Tetřeví boudy, kde se spojí se žlutou. Jdeme vlevo a dojdeme k vodopádu Velký Štolpich. Zde opustíme červenou značku a pokračujeme po žluté, Jdeme po bývalé Štolpišské silnici, která silnici připomíná už jen kamennými patníky. Cestou sledujeme četné menší nebo větší vodopády a dojdeme k místu, kde je pamětní deska na císařovnu Alžbětu.Odtud je cesta upravená.Cestou potkáme štolu Rudná jáma.Po žluté značce dojdeme na rozcestí Pod vodopády, kde změníme barvu značky na zelenou a stále klesáme z kopečka až do Ferdinandova.Zelená značka nás dovede do výchozího bodu u zastávky autobusu.

Za čím jedeme?

lupa

Jako první potkáme krásnou sochu sv. Jana Nepomuckého.Dalším bodem na trase je Ebertovo arboretu, kde jeho zakladatel vysadil běžné i vzácné dřeviny. Arboretum se nachází na zahradě zakladatele a dnes o něj pečuje jeho žena a syn. Dalšími body na trase jsou vodopády Malý a Velký Štolpich, které při nedostatku vody jsou spíše Štolpíšky.Užijete si také křivolakou Štolpišskou silni, která je vyskládána z jednotlivých kamenů a dnes je cesta po ní opravdový zážitek. Cestou budete potkávat křížky na památku smrti hajných, ale také pamětní desku císařovny Alžběty.Poslední bod na trase je Rudná jáma, což je jeskyně.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

lupa

Je dobře vzít si jídlo a pití s sebou a najíst se dosytosti v Hejnicích, kdeje možností dostatek nebo dojet do Lázní Libverda, kde je super restaurace U zeleného stromu, kde vaří výborně a za slušné peníze. Ubytování jsme byli v RZ Smrk v Lázních Libverdu.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

lupa

Arboretum, cesta lesem i spousta malých i větších vodopádů ser nám líbily.Malý i Velký Štolpich byly díky nedostatku vody oprvdu Štolpíšky. Zážitek ze Štolpišké silnice byl silný tím, že jsme si představili tu hroznou dřinu, kterou museli prožívat ti, kteří ji stavěli.

Ostatní informace

Peněz netřeba, jen malý příspěvek do kasičky v Arboretu.

Arboretum je přístupno po většinu roku.

Tento výlet doporučuji absolvovat v jarních měsících, kdy si naplno užijete kvetoucí arboretumDalší informace

neumístěno
Náročnost:
romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Hejnice
(vzdálenost od místa: 1.04 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Z Ferdinandova do Ferdinandova, přes arborertum a vodopády

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace