Z Dušné na přehradu Bystřičku ( retro 1996)

Tipy na výlet, Beskydy, Javorníky, Valašsko
Kam a jak jedeme?

lupa

Kratší procházka : ( asi 6 km) - ze zastávky busu Dušná nás povede modrá turistická značka po klesajícím hřebenu přes Brdo ( 718 m) a vrchol Zámčisko ( 678 m) se skálami na Klenově až k vodní hladině rekreační nádrže Bystřička.

Za čím jedeme?

lupa

Jednoho krásného letního dne dostávám svolení vzít sebou děti na výlet k Přehradě Bystřičce. Z Brumova tam jedeme vlakem, na Vsetíně vystupujeme a protože tu máme chvilku čas, tak k našim zásobám přikupuji grilované kuře.

lupa

Autobusem - ( linka Vsetín - přehrada Bystřička) - stoupáme přes Dušnou až na nejvyšší bod silnice, do sedla na Dušné před Cábem a zde opouštíme útroby veřejného dopravního prostředku. Dál už rázujeme "po svých" a po lesní asfaltové silničce míříme - směr Klenov.

lupa

Cestou se "paseme" na velice chutných malinách, nedopatřením scházíme z modré značky a než znovu nalezneme "naše barvy", tak si maličko pobloudíme...Na jednom místě je překrásný výhled do kraje : my stojíme na hlavním hřebenu Vsetínských vrchů a v dálce vidíme mohutné svahy hor - Moravskoslezských Beskyd. Asi po hodince cesty scházíme v lese do sedla a kratším stoupáním se dostáváme pod vrchol hory Klenov, zvaný také Zámčisko. Ve středověku zde na hřebenu pískovcových skal stával dřevěný hrad. V dnešní době bychom zde nějaké zříceniny samozřejmě hledali marně, vnímavé oko ale objeví ve skále tesané záseky pro původní dřevěnou konstrukci skalního hrádku. Samozřejmě si i s dětmi nenechám ujít výstup na nejvyšší, asi 7 m vysoké skalisko, na kterém hrad stával. Po svačině a krátkém odpočinku pokračujeme po krásném hřebeni dál. Míjíme skalku "Volskou hlavu" - dětem spíš připomíná sochu žabáka ) - a další drobné skalní útvary a pak přicházíme k nejvyššímu komplexu skal na Klenově - k Havrance. Tyto se nacházejí ve strmém svahu nad turistickým chodníkem, přístup zdola ke skalním stěnám - (vysokým až 19 m a celkově asi 200 m dlouhým) - je dost obtížný, za tu námahu jsme ale odměněni pohledem na zajímavé skalní útvary a najdeme i úžasné skalní okno !

lupa

Z hřebene u skal už pod sebou vidíme velikou vodní plochu, sevřenou mezi nádhernými valašskými kopečky s loukami, lesíky a samotami. Ano , už jsme téměř u cíle cesty - Přehrady Bystřičky - našeho " Valašského moře"...

lupa

Napřed nás ale čeká velmi strmý zešup k areálu letního kina. Pod ním už míjíme první kiosky a stánky, v jednom bufetu se osvěžujeme a pak kolem hotelu Klenov, kde nás čeká překvapení : dnes tu probíhá sraz autoveteránů a všude kolem na parkovišti vidíme nádherné exponáty starých aut a motocyklů.

Rozhled z přehradní hráze na přehradu a její nádherné okolí též nemá chybu. ( Mimochodem - málokdo z návštěvníků ví, že tato přehradní nádrž byla vystavena už v roce 1912 za Rakouska - Uherska ! Původně měla sloužit pro potřeby zamýšleného vodního propojení mezi řekami Dunajem, Labem a Odrou. Ze záměru ale sešlo a tak se změnila na ryze rekreační místo. O jeho oblíbenosti, která si nevšímá " prošlých režimů", svědčí veliký počet návštěvníků i dnes, kdy už sedmým rokem budujeme v Čechách, na Moravě a ve Slezsku " vyspělý kapitalismus"...)

Děcka tu jsou poprvé v životě a je vidět, že se jim tu moc líbí ! Pohled z hráze dolů do hlubin údolí též není špatný... My se ale přesunujeme po druhém břehu po silnici okolo přehrady až do velké zátoky pod Velkou Lhotou, kde je největší koncentrace bufetů a jiných pohostinných zařízení a také tu v sezóně půjčují loďky. Jednu z nich si na 2 hodiny pronajímáme, děti se navlékají do záchranných vest a vyplouváme : syn Martin je kapitán, dcera Kačka kormidelník a já " galejník"... Brázdíme přehradu všemi směry. Ta nedosahuje nijak závratných měřítek - vodní plocha má rozlohu necelých 40 ha a v podstatě je to taková " lokša" -( nudle) - mezi horama ! Když nám vyprší čas, vracíme náš koráb do přístavu a jdeme do zátoky.

Děcka se jdou koupat. Já bohužel nee, protože jsem si nedopatřením nechal plavky doma a tak sedím a čtu, popíjím ledové jihlavské pivo, hlídám batohy a občas jdu zkontrolovat dětičky, jestli se mi neutopily.

Pozdě odpoledne je musím násilím tahat z vody, protože náš čas se naplnil a my musíme pomýšlet na návrat. Do Vsetína jedeme opět busem a zase okolo Cábu a přes Dušnou. Ze Vsetína už pak domů vlakem...

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

My měli jídlo sebou, ale pro Vás ostatní tady stojí v pohotovosti veliké množství bufetů, stánků s občerstvením, najdou se i nějaké restaurace a u hráze je i obchůdek s potravinami.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Přehrada i její okolí patří k nejkrásnějším místům na Valašsku a všem turistům a cestovatelům, kteří zde nebyli, ji vřele doporučujeme !!!

Ostatní informace

Jak už jsem se nepřímo zmínil - půjčovna loděk " premává" jen přes letní sezónu, stejně tak častější spojení busu od vlakové zastávky Bystřička. Busem a autem se k přehradě dostanete od Rožnova, Valašského Meziříčí i Vsetína.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Brňov
(vzdálenost od místa: 4.67 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Z Dušné na přehradu Bystřičku ( retro 1996)

24.04.2013 10:19

kačka

No tohle, to jsem ani nedoufala, že tyhle fotky ještě přežilySmile, taký malý škut, jsem na nichwink

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace