Z Dobřichovic na Karlštejn

Tipy na výlet, Kladensko Rakovnicko
Kam a jak jedeme?

Konečným cílem našeho putování byl Karlštejn, ale cestu k němu jsme si prodloužili o pěkný výlet hezkou přírodou Českého Krasu.

Za čím jedeme?

Zámek Dobřichovice
Zámek Dobřichovice
lupa

Jako výchozí bod jsme zvolili nádraží v Dobřichovicích. Je zde velké parkoviště, na kterém se dá bez problémů odstavit auto a od nádraží vychází zelená značka, které se budeme v prvních kilometrech výletu držet. V Dobřichovicích si můžeme prohlédnout opravený zámek, který je však veřejnosti nepřístupný, pouze v něm funguje restaurace. Dále pokračujeme směrem k obci Karlík a stále se držíme na zelené, která nás dovede do obce Vonoklasy. Zde se vydáme po žluté značce ke zřícenině hrádku Karlík. Z hrádku samotného toho již moc nezbylo, pouze základy staveb nám ukazují, kde hrádek, na kterém dle pověsti trávily noci ženy z Karlštejna stával. Po prohlídce nepatrných zbytků staveb pokračujeme dále po žluté a opět se stáčíme k obci Karlík. Na jejím začátku ale prudce odbočíme vpravo ze silnice na červenou značku a jdeme směrem na obec Mořinku. V Mořince si můžeme prohlédnout roubený dům č.p. 7 a na návsi stojící kapličku se zvoničkou. Z Mořinky pokračujeme dál po červené a přes pole a les se dostaneme do samotné obce Karlštejn. Zde už si každý může vybrat, co navštíví. Samozřejmě nejlákavější je návštěva hradu samotného, ale jsou zde i další zajímavá místa, jako muzeum voskových figurin, dům hodin a nebo muzeum malého pevnostního opevnění. Naše kroky však směřovaly k Muzeu betlémů. Kromě řekněme normálních betlémů v přízemí je v patře umístěn Karlštejnský královský loutkový betlém. Krásné loutky, poutavá hudba při spuštění betlému a i nádherné kulisy Karlštejna, v kterým loutky samotné běhají, to je něco, co člověka uchvátí a co stojí za vidění. Po prohlídce muzea jsme se po žluté značce vydali ke karlštejnskému nádraží, odkud nás vlak dovezl zpět do Dobřichovic.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Po cestě jsme so posilovali z vlastních zásob, ale v každé obci přes kterou jsme šli byla otevřená restaurace, v Karlštejně několik.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Ač se příroda ještě neprobudila ze zimního spánku, má své kouzlo. Nejvíce nás ale zaujal Královský lotkový betlém v Karlštejně.

Ostatní informace

Muzeum betlémů Karlštejn:

Otevřeno 10-17 hodin denně v červenci, srpnu a prosinci, od úterka do neděle duben až červen a září, o víkendech zbývající měsíce v roce.

Vstupné: dospělí 40,-Kč, zlevněné 30,-Kč, rodinné 90,-Kč.Další informace

neumístěno
Náročnost:
pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Dobřichovice
(vzdálenost od místa: 1 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Z Dobřichovic na Karlštejn

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace