Z České Lípy, po modré, do Starých Splavů

Tipy na výlet, Máchův kraj
Kam a jak jedeme?

lupa

Jako obvykle použijeme za výchozí bod našeho výletu turistický rozcestník v malém parčíku nedaleko autobusového nádraží v Bulharské ulici v České Lípě. Pro dnešní putování použijeme modře značenou turistickou cestu, která nás provedene části města, nazývané Svárov.

lupa

Z původní staré zástavby toho moc nezůstalo, musela ustoupit modernizaci města, spjaté ještě s vybudováním nového silničního obchvatu v sedmdesátých letech minulého století. Budeme procházet novou, vilovou zástavbou, rychle se rozšiřující na okraji České Lípy. U nové hasičské základny opustíme město a další úsek urazíme lukama, na dohled hlavního silničního tahu na Mladou Boleslav. I za silnicí se čilé rozrůstá nová moderní výstavba na místě zvaného U Kola.Jak sám název napovídá, v historických dobách se tu nacházelo městské popraviště.

lupa

My ale opustíme toto trudné místo, přejdeme železniční trať, která se nedaleko rozdvojuje směrem na Liberec a Bakov, dostaneme se na okraj obce Okřešice. Za povšimnutí stojí kamenný sloup se soškou světce , snad pozůstatek staré kupecké Hradčanské cesty, která tudy procházela. Nedaleko tohoto sloupu, na okraji lesa, najdeme další rozcestník.Čeká nás delší cesta většinou borovým porostem, písčitými kamenitými cestami. Na konci dojdeme k rozlehlému pískovému lomu, po jehož okraji dojdeme k silnici ze Zahrádek do Božíkova. Máme-li zájem, můžeme přejít silnici a navštívit nedaleké zajímavé skalní útvary, jinak pokračujeme dále po silnici k okraji obce Srní, před mostem přes železniční trať odbočíme vpravo, stále se držíc modré značky. Ta nás povede okrajem lesa pod Kraví horou (378m.nm.), po levé straně lemované lučinami. Za nedlouho se dostaneme na asfaltovou účelovou komunikaci, sloužící také jako cyklostezka 3053.

lupa

Značena cesta nás vede vlevo, vpravo se dají rozeznat močálovité břehy Novozámeckého rybníka porostlé hustým rákosem. Pokračujeme dále okolo zemědělských usedlostí, nalevo se rozkládá rozsáhlý areál Provodínských pískoven, putujeme-li tudy v létě, můžeme si odskočit osvěžit se do zatopených bývalých pískovcových lomů, označovaných jako Stará pískovna, nebo Brýle.Silnička nás provede okolo rekreačních objektů do obce Provodín.

lupa

První zmíňky o Provodíně pocházejí již z konce 14.století, kdy ves patřila k jestřebskému zboží vlastněné Berky z Dubé. Panství postupně převzali Vartenberkové, po nich Valdštejn a po jeho smrti, ves připadla Kounicům. V blízkosti je zajímavá přírodní památka Lysá hora, zámá také pro svůj tvar, jako Spící panna. Tento čedičový skalní útvar, skýtá ze svého vrcholu pozoruhodný kruhový daleký výhled, třeba na Bezděz, Maršovický vrch, na druhé straně se nám nyskýtá pohled na Ralsko, vzdálený Ještěd, nebo českolipský Špičák. Lysá hora je součástí PP Provodínské kameny. K tomuto místu, vzdálenému asi 3km, se dostaneme, odbočíme-li na zeleně značenou cestu u rozcestníku před restaurací Dřevěnka, nedaleko žst. Jestřebí.

lupa

Okolo nádraží pokračujeme dále, opět přejdeme železniční trať, cesta nás dovede k asfaltové komunikaci,cyklostezce 3054 a 3046, která sloužila k vojenským účelům v bývalém Vojenském prostoru Ralsko. Půjdeme po ní po okraji rozlehlé obory, dále lesem, až k prvním rekreačním objektům na okraji Starých Splavů.

lupa

Staré Splavy jsou významné známé rekreační místo, rozkládající se na severozápadním břehu Máchova Jezera, od 19.století jsou součástí Doks, ležících na druhém konci jezera. Najdeme zde množství rekreačních zařízení,kempu,penziónů a hotelů, stejně tak jako množství atraktivních turistických míst v blízkém okolí.

lupa

Značka nás povede po hrázi až k zajímavé výpusti, kterou vytékají vody Máchova jezera. Tady naš výlet končí. Pokocháme se romantickým výhledem na rozlehlou vodní plochu a na dominantní siuletu Bezdězu, pak si můžeme odpočinout a občerstvit se u stánku, známého jako U špuntu, nedaleko lodního mola a nebo toužíme-li po luxusnějším restauračním zařízení, pak můžeme navštívit naproti novou, moderní, architektonicky zajímavou kavárnu.

Pak už se můžeme rozloučit s krásou Máchova jezera a přejít asi 500 metrů k místnímu vlakovému nádraží.

Za čím jedeme?

lupa

Trasa našeho výletu nás provede většinou lesnatým terénem, střídaném rozkvetlými lučinami, půvabnou, místy až magickou krajinou, až dojdeme do rekreačního centra Staré Splavy na březích známého Máchova jezera.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

lupa

Na trase nám může dobře posloužit vyhledávaná restaurace Dřevěnka v Provodíně, ve Starých Splavech se nám nabízí bohatý výběr z mnoha stánků s nejrůznějším občerstvením, ale také zde nalezneme dosti restaurací a hospůdek, kde se dá posedět v příjemném prostředí a dobře se najíst. Za všechny mohu doporučit třeba hospůdku Na rybníčku, restauraci Nad jezerem, či hotel Bezděz.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

lupa

K obdivování se nám toho nabízí mnoho, ale na modravou hladinu jezera, v které se zrcadlí siuleta Bezdězů, vrchu Borného a koruny borovic, se prostě nedá zapomenout a člověka ta krása nutí, stále se k ní vracet. To už zjistil i proslavený bard Karel Hynek Mácha.

Ostatní informace

Nechceme-li přímo navštívit třeba některou z pláží, můžeme s chutí investovat do některého stravovacího zařízení, které si vybereme.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody, na kole
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Staré Splavy
(vzdálenost od místa: 0.67 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Z České Lípy, po modré, do Starých Splavů

01.06.2013 17:55

Taky moc pěkný výlet a myslím, že ne kopcovitý, tedy, jak to mám v paměticonfused!

01.06.2013 20:42

Máchovo jezero je krásné a při čtení tohoto článku jsem si připomněl místa kde jsem byl a zažil hezké chvíle. Vždy jsme tomu občerstvení říkali u Přístavu. Staré Splavy jsou hezké městečko a měl jsme je radši než Doksy, připadalo mi to tam vždy takové klidné a pohodové. Díky za článek Honza

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace