Z Bílé na Bumbálku a zpět

Tipy na výlet, Beskydy, Javorníky, Valašsko
Kam a jak jedeme?

Hájenka pod sjezdovkou
Hájenka pod sjezdovkou
lupa

Do Obce Bílá v okrese Frýdek - Místek se dostanete buď autem, nebo autobusy. Dále už jen pěšky. Celá kratší cesta je asi 20 km pokud nebudete sbírat houby a borůvky - podmínkou ovšem je, aby nebyly pod sněhem.

Za čím jedeme?

Kostel sv. Bedřicha z r. 1875
Kostel sv. Bedřicha z r. 1875
lupa

V centru obce je několik horských hotelů a ubytoven a ski areál se sjezdovkami na obou stranách hlavní silnice na Slovensko. Je zde také dřevěný Kostel sv. Bedřicha z roku 1875, který je postaven v severském slohu jako norské "stavkirken". Vydáte se dále po zelené turistické značce kolem arcibiskupského zámečku z počátku 20. století, u kterého v roce 2008 vlastník Lesy ČR nechal vystavět novou kapličku. Po 1,5 km přijdete k sirnému prameni Smradlavé, který dostává svému jménu. Po asi půl kilometru cesta pokračuje po modré značce kolem Malé Smradlavé až k hájence na Salajce. Odtud stoupáme po žluté značce na Bumbálku. Když se daří, je zde mnoho borůvek a hub. Na Bumbálce si můžeme vybrat ze dvou restaurací. Na české straně hranice je to Motorest a na slovenské horský hotel Bumbálka, kde občas čepují slovinské pivo Lev. V blízkosti na české straně je také rozhledna na Čartáku a hotel Sůkenická. Pokud nebudete chtít jít stejnou cestou zpět, můžete pokračovat přes Čarták a Sůkenickou na chatu Třeštík po žluté značce a odtud po zelené na Mezivodí. Odtud je nejkratší cesta do Bílé po silnici nebo delší cesta po žluté kolem Salajského potoka k hájence na Salajce a pak stejnou cestou k zámečku jako když jsme šli na Bumbálku.

Výlet je to vhodný i pro malé děti pokud nejsou moc zhýčkané a nebojí se kopečků.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Ve všech restauračních zařízeních lze platit českými korunami, ovšem na horském hotelu Bumbálka je lepší platit v eurech neboť kurs ve slovenských restauracích je stále 1:1 - Kč:Sk.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Celou cestu krásná příroda, čistý vzduch a lesní plody.

Ostatní informace

Do přírody vstupy zdarma, rozhledna na Čartáku už byla zavřená.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody, na hory
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Ostravice
(vzdálenost od místa: 11.36 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Z Bílé na Bumbálku a zpět

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace