Z Berouna pěšky do Koněpruských jeskyní

Tipy na výlet, Středočeská pahorkatina
Kam a jak jedeme?

lupa

Jeli jsme z Prahy vlakem z hlavního nádraží do Berouna. Po vystoupení z nádraží jsme šli vlevo, došli jsme ke schodům, kterými jsme vystoupali na most a pokračovali po žluté turistické značcce. Prošli jsme část Berouna, částí která se jmenuje Jarov, přešli okolo kostelíčka sv. Václava, dále jsme pokračovali po louce, která je nad Berounem. Tam pozor na správné odbočení, nejprve jsme neviděli značku a tak jsme zahnuli doleva a došli až k lomu Kosov. Vrátili jsme se tedy zpět a pokračovali jsme přes pole a lesem k vodní nádrži Suchomasty. Kdo si vezme s sebou plavky, může se určitě parádně vykoupat a osvěžit. Dál jsme pokračovali směrem k Havlíčkovu Mlýnu a došli jsme až do městečka Koněprusy. Odtud už bylo do jeskyň relativně kousíček. Z Berouna jezdí k jeskyním také autobusy, zjistěte si však předem kdy, např. o víkendu autobus aktuálně nejezdí vůbec. Pokud se budete držet žluté značky a navigačních cedulí, které tu a tam po cestě jsou, určitě cíl neminete.

Za čím jedeme?

lupa

Jdeme se podívat do Koněpruských jeskyní. Ty jsou nejdelším a určitě jedním z nejznámějších jeskynních systémů v Čechách. V jeskyních bývala ve středověku také tajná penězokazecká dílna. Tato část se nazývá Mincovna a padělaly se tam mince z měděného plechu a amalgámu stříbra.

lupa

Protože je nedaleko kamenolom, v roce 1950 jeden z odstřelů zanechal v jeskyni otvor a místní dělníci vstoupili do jeskyní. I když nejdříve se vlastně jen plazili. Poté pokračovali dalšími "výpravami" a postupné odhalování místních krás. V jeskyních byly objeveny kostry např. opice makaka, nosorožce, medvěda, ale také středověké ženy. Je zde hodně k vidění, ale také se při prohlídce docela nachodíte, trasa je dlouhá přibližně 700 metrů.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

lupa

Jídlo jsme měli s sebou, ale na začátku cesty ještě v Berouně, je možné navštívit místní resaurace a také na konci cesty před vstupem do jeskyní je možné si koupit občerstvení, vstupenky a samozřejmě suvenýry.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

lupa

Cesta po žluté trase je dlouhá přibližně 9 km a protože jsme šli zpět cestou stejnou, nachodili jsme i s prohlídkou kolem 20 km. Místy je sice terén náročnější, ale jde se přes pole, také loukami, lesem, okolo vodní nádrže, takže v hezkém slunečním dni, je to veliký relax a možnost načerpání energie.

Ostatní informace

Vstupné pro dospělé stojí 130 Kč

Pro seniory stojí 90 Kč

Zlevněné vstupné stojí 70 Kč

Otvírací doba:

duben, květen, červen, září - do 16 hodin

červenec a srpen do 17 hodin

Doba prohlídky je asi 60 minut

Příplatek za focení je 40 Kč.Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody, na kole
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Králův Dvůr
(vzdálenost od místa: 3.55 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Z Berouna pěšky do Koněpruských jeskyní

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace