Z Annína na Mouřenec a do Sušice.

Tipy na výlet, Šumava
Kam a jak jedeme?

Skála nad řekou Otavou u Annína
Skála nad řekou Otavou u Annína
lupa

Annín patří k nejzajímavějším místům, která se nacházejí v údolí řeky Otavy. Od pradávna se zde rýžovalo zlato, ale vznik Annína se datuje o mnoho později. Přes krátkou dobu trvání získala obec několik prvenství. Ve sklárně založené v roce 1796 se jako první v Rakousko – Uhersku začalo vyrábět zdobené růžové sklo. V roce 1934 zde poprvé v Československu začala tavba skla v elektrické peci. V neposlední řadě zdejší auto camping byl v roce 1960 prvním v celé zemi a dnes patří mezi největší na území republiky. Nad vsí, jižním směrem, je v lese hrobka rodiny Schmidtů v pseudogotickém slohu z roku 1886. Jihozápadně od Annína, na vrchu Modřenec, stojí kostel sv. Mořice. Byl postaven v pozdně románském slohu v 1. polovině 13. století. V roce 1933 zde byly objeveny nástěnné malby a poslední oprava kostela proběhla v letech 1991 – 1993. Severně od kostela se nachází v areálu hřbitova barokní kostnice. Jihozápadně najdeme bývalou školu a dále při cestě k Palvínovu tzv. švédské hroby. Naše cesta začíná v poslední zimní den, za mrazivého rána, ale pod modrou oblohou, na autobusové zastávce u mostu přes řeku Otavu.

Za čím jedeme?

Most přes Otavu u Annína
Most přes Otavu u Annína
lupa

Silničkou po několika stech metrech přicházíme do Annína. Od sklárny po louce je první dnešní stoupání ke hrobce, kterou trochu zakrývá les. Hrobka stojí na upraveném prostoru pod skálou. Ta je porostlá krásnými mechovými koberci. Od hrobky scházíme na cestu s červenou značkou a po ní začíná další stoupání na Mouřenec. Údolí Otavy je zde hluboké a po necelém kilometru je řeka 100 metrů pod námi. Cestou procházíme kolem vysoké skály, za kterou končí les a začíná louka. Z té již vidíme kostel sv. Mořice. Samotný kostelík ve slunečních paprscích přímo svítí. Stojí uprostřed hřbitova. Lze na něm najít jak románské tak i gotické prvky. Nahlédnout je možné i do kostnice. Několikrát se nám otevírají pohledy k východu, k severu a na západ. Scházíme k bývalé škole a od ní po cestě do Palvínova ke „ švédským hrobům“.Ty jsou asi 150 metrů od místa, kde značka odbočuje k Radešovu. Odtud se vracíme zpět a po loukách sestupujeme opět do údolí řeky mezi Annínem a Novým Městečkem. Nyní jdeme po levém břehu Otavy opět po červené značce do Nového Městečka. To bylo založeno kolem roku 1350, ale brzy se opět stává vsí. Obcházíme zdejší kemp a odtud nás čeká nepříjemný úsek po silnici. Řeka zde vytváří mohutný oblouk pod rozsáhlým a vysokým skalním masívem. Docházíme k mostu a počasí, jak to v horách bývá, se během chvilky mění k horšímu. Teplota jde rychle dolů a tak se rozhodujeme pro průchod Dlouhou vsí a odtud po pravém břehu řeky pokračujeme po cyklostezce k další lávce. Opět jsme na druhém břehu a lesoparkem Luh míříme ke konečné městské dopravy, kde dnešní cesta končí.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

I když během turistické sezóny se skutečně lze najíst kdekoliv, tak v březnu je ještě vše uzavřené. Jídlo a pití jsme měli v batohu. Přesně totéž platí o ubytování.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Annín, sklárna
Annín, sklárna
lupa

Annín, kostelík na Mouřenci a okolí jsou velmi zajímavým cílem. Cestou se otevírá mnoho nádherných pohledů na okolní hory. K severu to jsou Stráže s nejvyšší Nuzerovskou Stráží ( 802 m.n.m.), Svatobor s rozhlednou( 845 m.n.m.), k východu Sedlo opět s rozhlednou ( 902 m.n.m.). Z hor Šumavy je na dohled Křemelná (1125 m.n.m.) a dalších několik desítek ostatních. Na východě se vypíná Hrad Kašperk a nelze pominout pohledy do údolí Otavy. Nelíbil se nám stav tzv. švédských hrobů, toto místo z velké části vlastní Lesy České republiky s.p. Přímo hrůzný, co se pořádku týče, je krátký úsek po silnici.

Ostatní informace

Annín, lávka do kempu
Annín, lávka do kempu
lupa

Celá cesta i s několika zacházkami je asi 14 až 15 km dlouhá. Nepříjemné je stoupání na začátku. Jinak se jde většinou po rovině. V pracovní dny při počtu 6 osob je možné navštívit sklárnu v Anníně. Je otevřeno v pondělí až pátek od 9,00 až 11,00 a 11,30 až 14,00 hod. Kostel sv. Mořice je uzavřen, do kostnice lze nahlédnout. I během víkendu je možné využít autobusové spojení ze Sušice od vlakového nádraží. Menší část tohoto výletu vede po neznačených cestách, jinak se jde po červené, která vede údolím Otavy. Celá cesta je na mapě KČT č. 65 Šumava – Povydří.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody, na hory
Bylo zde:
5 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Nejlepší místa v okolí

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Sušice
(vzdálenost od místa: 11.08 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Z Annína na Mouřenec a do Sušice.

25.03.2011 15:51
Je tam nádherná příroda všem doporučuji.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace