Vzhůru do mělnického podzemí

Tipy na výlet, Polabí
Kam a jak jedeme?

Mělnický zámek s vinicemi a věží chrámu sv. Petra a Pavla
Mělnický zámek s vinicemi a věží chrámu sv. Petra a Pavla
lupa

Ochladit se v parném dnu letošního léta bylo jistě snem velké části populace. Z toho důvodu jsme na jeden den naplánovali návštěvu Mělnického podzemí. Ze stanice ČD je to na nám. Míru, kde se Mělnické podzemí nachází cca 1,5 km, i když pravda trošku do kopce, ale zvládnou to i děti předškolního věku a tudíž opět pro rodiny s dětmi ideální vycházka. Cesta na nám. Míru v Mělníku vede od stanice ČD nejprve ulicí Jiřího z Poděbrad, potom ulicí kpt. Jaroše na nám. Karla IV. A krátkou ulicí 5. května až na místo.

Za čím jedeme?

Soutak Labe s Vltavou z věže chrámu
Soutak Labe s Vltavou z věže chrámu
lupa

Městskou perlu na soutoku Labe a Vltavy Mělník zná, nejen díky každoročnímu vinobraní, snad každý, ale jistě ne každý ví, že pod nám. Míru a okolními domy se nachází velice rozsáhlé podzemí, jehož část je možné i navštívit. Když jsme dorazili na nám. Míru, tak jsme hned vpravo v podloubí narazili na Informační středisko, které se však v krátké době přestěhuje do nových prostor na opačném konci náměstí. Zde jsme si zakoupili vstupenky, vyčkali na průvodkyni a mohli jsme vyrazit vzhůru, vlastně dolů do podzemí. Veřejnosti přístupná 150 m dlouhá trasa a poutavý výklad průvodkyně stojí rozhodně za to. V podzemí kromě modelu středověkého rumpálu a expozice útrpného práva narazíte na českou rekordmanku v podobě nejširší studny, která má v nejširší části 4,543 m. Další rozměry a zvláštnosti studny i celého podzemí vám ochotně řekne milá paní průvodkyně.

Výhled směrem na Říp
Výhled směrem na Říp
lupa

Za pozornost v tomto městě však stojí mnoho dalších stavebních a kulturních památek z nichž asi nejznámější je zdejší zámek, jehož část je současnými majiteli zpřístupněna veřejnosti včetně vinných sklepů s možností degustace vín z produkce zámeckého vinařství. Hned vedle zámku je potom chrám sv. Petra a Pavla s kostnicí, kde jsou kosterní ostatky seskládány do křesťanských symbolů. Nevynecháme však ani výstup na věž kostela, ze které je nádherný výhled po širém okolí, zejména pak na soutok Labe s Vltavou a ústí Vraňansko Hořínského plavebního kanálu i s plavebními komorami. Nezapomněli jsme navštívit ani expozici Regionálního muzea s výstavou historických kočárků.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Chrám sv. Petra a Pavla
Chrám sv. Petra a Pavla
lupa

S ohledem na skutečnost, že se jednalo o výlet na necelý jeden den jsme měli svačinku včetně nápojů s sebou, ale rozhodně jsme si nenechali ujít kávu a nějaký ten zákusek v atriu Regionálního muzea, kde jsme si v příjemném prostředí krásně odpočinuli.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nádvoří zámku z věže chrámu
Nádvoří zámku z věže chrámu
lupa

Tady bychom asi těžko hledali, co se nám nelíbilo. Snad jen to, že na náměstí a jeho blízkém okolí právě probíhá rekonstrukce, ale to se dá těžko ovlivnit jinak než ji co nejrychleji dodělat. No a zbytek byl prostě kouzelný. Zejména bych pochválil ochotu a velice milé chování osazenstva IC i Reg. muzea, včetně paní průvodkyně.

Ostatní informace

Informační centrum je pro vás otevřeno denně od 9,00 h. do 17,00 h. Zde zakoupíte i vstupenky do podzemí :

Vraňansko Hořínský plavební kanál s komorami
Vraňansko Hořínský plavební kanál s komorami
lupa

Dospělí 50,- Kč, děti od 6-ti let, studenti a důchodci 25,- Kč, rodinné vstupné 100,- Kč a fotografování 30,- Kč. Více informací na www.melnik.info nebo www.melnik.cz. Vstupné na věž chrámu sv. Petra a Pavla činí 40,- Kč za dospělého, 20,- Kč za dítě a 100,- Kč za rodinu.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou
Byli zde:
4 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Mělník
(vzdálenost od místa: 1.36 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Vzhůru do mělnického podzemí

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace